אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה >

היסטרוסקופיה ניתוחית – כל מה שצריך לדעת


1.5.20
היסטרוסקופיה ניתוחית

היסטרוסקופיה היא שיטה מתקדמת להדמיה ויזואלית של חלל הרחם, בשיטה זו ניתן לאבחן בעיות רפואיות בחלל הרחם כמו פוליפים, בעיות פוריות, דימומים לא סדירים, מיומות (שרירנים) ועוד. באמצעות היסטרוסקופיה אבחנתית הרופא יכול להתבונן בחלל הרחם ולזהות בעיות תוך רחמיות שונות, בנוסף אפשר לבצע גם ניתוח בחלל הרחם (היסטרוסקופיה טיפולית) כדי לטפל בבעיה שהרופא אבחן.

כדאי לדעת כי משמעותה של היסטרוסקופיה היא הסתכלות (סקופיה) לחלל הרחם (היסטרו). זו בדיקה גינקולוגית בגישה הזעיר פולשנית המאפשרת לבצע ניתוחים שונים, לאחר ההליך האבחנתי, ובגישה זו אפשר לטפל במגוון רחב של בעיות כמו דימום לא סדיר או מוגבר, הסרת שאריות הריון, תיקון מומים ברחם, טיפול בבעיות הגורמות להפלות חוזרות ועוד.

אבחון והחלטה לנתח

במקרים רבים האישה המטופלת עוברת היסטרוסקופיה אבחנתית ובהתאם לממצאים הרופא מבצע היסטרוסקופיה טיפולית (ניתוחית), לעיתים מיד לאחר אבחון הבעיה. בשלב האבחנתי הרופא המומחה מחדיר סיב אופטי דקיק (היסטרוסקופ), בראש ההיסטרוסקופ יש מצלמת וידאו המחוברת למסך המותקן בחדר הטיפולים. כך הרופא יכול להתבונן בנוחות ובבירור בצוואר ובחלל הרחם, התמונה החדה מוקרנת על מסך גדול בחדר הטיפולים במרפאה. הרופא יכול לבחון את צוואר הרחם ואת חלל הרחם ומבנהו, לרבות רירית הרחם והחצוצרות, וניתן לזהות ממצאים לא תקינים באזור.

חשוב לציין כי הרופא משתמש בתמיסה נוזלית ייעודית להרחבת החלל תוך כדי החדרת מכשיר ההיסטרוסקופ לצוואר ולחלל הרחם, לרוב אין צורך בהרדמה בהליך האבחנתי. זו פעולה המתבצעת בעדינות ובזהירות כדי לא לפגוע ברקמות וכדי למנוע כאב מהמטופלת, אך מומלץ לעבור את הבדיקה רק אצל מומחה מנוסה.

לאחר ההיסטרוסקופיה האבחנתית ניתן להמשיך להליך הניתוחי, ההליך הטיפולי מחייב אשפוז יום במרפאה ומתבצע בדרך כלל בהרדמה כללית. אפשר לבצע את ההיסטרוסקופיה הטיפולית גם ללא הרדמה בהתאם להחלטת הרופא, הציוד הקיים וניסיונו של הרופא.

מה אפשר לבצע במסגרת היסטרוסקופיה טיפולית?

היסטרוסקופיה ניתוחית מאפשרת לבצע מגוון רחב של טיפולים כגון:

· כריתת שרירן בולט לתוך חלל הרחם עד לגודל של 4 ס"מ.

· כריתת פוליפ תוך רחמי.

· טיפול והפרדת הידבקויות תוך רחמיות.

· פתיחת מחיצה תוך רחמית.

· הסרת וניקוי שאריות שלייה.

· אבלציה (צריבה) של רירית הרחם.

את ההיסטרוסקופיה הניתוחית מבצעים רק כשבוע לאחר שהדימום הווסתי מסתיים, ולפני מועד הביוץ. המטופלת חייבת להקפיד על הנחיות הרופא, למשל הימנעות מיחסי מין לפחות 3 ימים לפני הניתוח. אם קיים דימום משמעותי לא ניתן לבצע את הטיפול, ואין לבצעו אם קיים חשד להריון או לדלקת אגנית.

מהם הסיבוכים האפשריים בהליך היסטרוסקופיה טיפולית?

חשוב לציין כי היסטרוסקופיה טיפולית מונעת ניתוחים מורכבים ומהווה את הטיפול המועדף במצבים רבים. זהו הליך בטוח ושגרתי, שיעור הסיבוכים בהליך הניתוחי נמוך מאוד, ואם יש סיבוכים לרוב הם נגרמים בגלל חוסר מקצועיות ומיומנות של הרופא. הסיבוכים האפשריים בהליך הניתוחי הם פגיעה ברקמות ודימום, קרע בצוואר הרחם, אי יכולת להכניס את המכשור לחלל הרחם וסיבוכים הקשורים להרדמה.

הכתבה באדיבות פרופ' דוד סוריאנו – מומחה למיילדות, גינקולוגיה ופוריות. פרופ' סוריאנו ייסד ומנהל את המרכז הרב תחומי לטיפול באנדומטריוזיס בבית החולים תל השומר, הוא עבר השתלמויות מקצועיות בכירורגיה גינקולוגית ואנדוסקופית בארה"ב, צרפת ובלגיה, ונחשב לאחד המומחים המובילים בישראל.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה