אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת החיסון >

זיהומים לאחר ניתוח - זיהוי וטיפול


15.9.18
איך מטפלים בזיהומים?

ניתוח מביא עמו סיכונים רבים ולא תמיד פציינטים מודעים לסיכונים אפשריים כמו זיהום החתך שנוצר במהלך הניתוח. תפקידה של שכבת העור שלנו היא לספק הגנה לגוף וברגע שחותכים את העור, עשוי החתך להזדהם על אחת כמה וכמה אם הפצע אינו התרפה, המקום והכלים בהם השתמשו לא היו סטריליים דיים או הפצע הפעור לא טופל כראוי לאחר הניתוח.
זיהום יכול להוביל לפגיעה במערכת הבריאות ובמקרים קיצוניים אפילו לקריסת מערכות ולהעמיד את החולה בסכנת מוות. רוב הזיהומים הכירורגיים יכולים להופיע עד 30 יום מהניתוח ולא בהכרח מיד אחריו ולכן, חשוב להיות תמיד עם היד על הדופק.

מאיפה מגיע הזיהום?
מדוע נגרם זיהום לאחר או בעקבות ניתוח? יש לכך מגוון הסברים – לעיתים הגוף אינו חזק דיו להתמודד עם הניתוח, כמובן שככל שמערכת החיסון של המטופל חלשה יותר או המטופל מבוגר יותר כך יהיה לו קשה להחלים מהניתוח. לעיתים זיהום נגרם על ידי הידבקות, כלים נגועים בחיידקים או פשוט חיידקים שנמצאים באוויר. לעיתים אגב מדובר בחיידקים שנמצאים בתוך הגוף עצמו ובשל הניתוח הם מתעוררים לחיים ויוצרים זיהום. אגב, מחלות רקע כמו מחלות לב, סכרת, מחלות אוטואימוניות מעלות את הסיכון לזיהומים.

סימני אזהרה לזיהום
כיצד תדעו שהחתך הכירורגי נגוע ועשוי להזדהם? ראשית, התחושה בחתך שונה, הוא עשוי להרגיש חם במיוחד, הוא עשוי להתקשות ולשנות טקסטורה ולהתנפח ונפיחות זו מבשרת על דלקתיות ועל מוגלה. שינוי צבע כמו למשל, אדמומיות היא לרוב נורמלית לאחר ניתוח אבל לא אם היא מחריפה או אינה מתפוגגת עם הזמן. גם רמת הכאב עשויה להעיד על כך שמתפתח זיהום בצבע במיוחד אם הכאב חריף ואינו מוסבר ולא נעלם עם זמן ומתגבר כאשר נוגעים בפצע או בלל. גם עליית חום הגוף, רעד, צמרמורות צריכים להדליק נורה אדומה.
שימו לב שקיימות דרגות שונות של זיהומים כירורגיים כאשר זיהום שטחי הוא זיהום שנמצא באזור העור בלבד, זיהום עמוק מעמיק לתוך הרקמה והשריר וזיהום עמוק במיוחד פוגע גם באיברים פנימיים.

איך מטפלים בזיהומים?
מעקב אחר הניתוח הוא קריטי, כיוון שהרופא צריך לבחון את תהליך ריפוי הטבע ובמידה ויש זיהום לטפל במהירות בנקיטת צעדים שונים, בהתאם לסוג הזיהום ודרגת הזיהום. בין האופציות השונות ניתן למצוא שילוב בין טיפולים או טיפול ממוקד בפצע ובזיהום. לעיתים יהיה צורך בניקוי מטבי של הפצע על ידי פתיחת הסיכות או התפרים וניקוי עמוק של הזיהום כולל ניקוז המוגלה. אנטיביוטיקה ותקופות אנטי דלקתיות יכולות לעזור, כשיש סוגים שונים של אנטיביוטיקה שיכולים להילחם בזיהומים מסוגים שונים למשל כאלה שנגרמו על ידי חיידקים שמתפתחים בחמצן או על ידי חיידקים שמסוגלים להתפתח גם בלי נוכחות של חמצן. כמו כן, ניתן לראות טיפול באמצעות שימוש בתמיסות מלח ועוד.

חבישות שעושות הבדל
על פי שיטה ייחודית מוכחת, מעבר למעקב סדיר של רופא המתמחה בזיהום ופצעים, הרי שיש חשיבות לחבישה נכונה של הפצע, החלפת התחבושות תוך הגנה מיטבית על החתך. כמו כן, חבישות מיוחדות שמגבירות את זרימת הדם של הפצע ומזרזות בתהליך הריפוי. יש חלק בלתי נפרד בתהליך הריפוי של הזיהום גם לתזונה נכונה, בריאה ומאוזנת ואף לנטילת תוספי מזון שיכולים לסייע ולהאיץ תהליכי ריפוי והתנקות מזיהומים. חשוב מאוד לפנות לרופא או לאחות המיומנים בטיפול בפצעים שהזדהמו בעקבות פרוצדורות כירורגיות ולקבל מענה הכולל טיפול מידי וגם הוראות ביצוע לתחזוקת הפצע ומניעת זיהומים בבית.

התייחסו לכל שינוי בפצע לאחר הניתוח על מנת לשלול אופציה של זיהום ובמידה ומתעורר זיהום, טפלו בהקדם לפני החמרה.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה