אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה >

הפחתת משקל על ידי ניתוחים בריאטריים


8.8.18
מהם ניתוחים בריאטריים, למי מיועדים וכיצד ניתן לסייע בהצלחתם?

תופעת השמנת היתר גוברת בשנים האחרונות ועימה מספר האנשים הבוחרים לעשות ניתוח בריאטרי - ניתוח לשם הפחתה במשקל. כיום נערכים בישראל כ- 12,000 ניתוחים בריאטריים בשנה, כמות שהולכת ועולה משנה לשנה בארץ ובעולם.

השמנת יתר ותופעות הלוואי שלה מהוות גורם סיכון בריאותי משמעותי ומעלות את הסיכון לתמותה בטרם עת. מעבר לכך, השמנת היתר נקשרת עם בעיות כמו סכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם, דיכאון, ביטחון עצמי ירוד, ועוד. בעוד שקיימות דרכים רבות להתמודדות עם השמנת יתר, מחקרים שאמדו את יעילותם של טיפולים שאינם כוללים ניתוח, הצביעו על ירידה זמנית בלבד במשקל - 95% מהמטופלים חזרו למשקלם הקודם ואף מעבר לכך לאחר 5 שנים.

עם זאת, ארגון הבריאות העולמי קבע כי ניתוחים בריאטריים הינם טיפול אפקטיבי להשמנת יתר חולנית ומעבר לכך הם קשורים באופן מובהק להפחתת התמותה והתחלואה הנלווית להשמנת יתר. לאור הממצאים, גוברת המסקנה כי הטיפול בניתוח משיג תוצאות טובות וארוכות טווח יותר מאשר גישות שמרניות לטיפול בבעיה ובהתאם לכך החלו ניתוחי הבריאטריה לצבור תאוצה.

לדברי דיאטנית הבריאטריה, חוה מושקוביץ, מהמרכז הבריאטרי בית החולים אלישע, הניתוחים הבריאטריים מתאימים לאנשים הסובלים מהשמנת יתר ואשר כשלו במאמציהם הקודמים לרדת במשקל בדרכים קונבנציונאליות. מצב של השמנת יתר מוגדר על- ידי מדידת מסת הגוף
BMI)) אשר מעידה בין היתר גם על סיכויי התחלואה. תנאי הסף לביצוע ניתוח בריאטרי הינו BMI 40 ומעלה, או BMI של 35, עם תחלואה נלווית הקשורה בהשמנה. כמובן שהרצון והמוטיבציה של המטופל לבצע שינוי, ההבנה שהניתוח הינו אמצעי העוזר לרדת במשקל, היכולת שלו לקחת אחריות ולהתמיד בתהליך והבנתו את הסיכונים הכרוכים בניתוח, הם תנאי להמשך התהליך.
כאשר רוצים להתאים ניתוח למטופל יש לשקלל מספר פרמטרים כמו גיל, מחלות הנלוות להשמנה, הרגלי תזונה ומידת המשמעת העצמית של המטופל.

ניתן לחלק את הניתוחים לשתי קבוצות עיקריות, לפי השיטה בה הם פועלים:

ניתוח רסטרקטיבי (מגביל) - בו מגבילים את נפח המזון שיכול להגיע אל הקיבה ובכך מביאים לאכילה מועטת ומתונה יותר המסייעת להפחתה במשקל. דוגמאות לניתוחים כאלו הם ניתוח טבעת או ניתוח שרוול. ניתוחים הגורמים לתת ספיגה– נועדו לעקוף חלק מאזור הספיגה של מערכת העיכול, וכך רכיבים רבים לא נעכלים ולא נספגים בגוף. דוגמאות לניתוחים אלו הם ניתוח מעקף קיבה, מיני מעקף קיבה או ניתוח מעקף תריסריון.

הדעה הרווחת היום, בקרב מטופלים רבים, היא כי ניתוחים מהסוג המגביל קלים יותר לביצוע וכרוכים בפחות סיכונים, אך תוצאותיהם לטווח ארוך מוטלות בספק. לעומתם הניתוחים הגורמים לתת ספיגה מלווים בסיכון רב יותר אך בעלי תועלת מרבית כשבוחנים את ירידת המשקל לטווח ארוך. כמובן שיש לבחון כל מיקרה לגופו מול המנתח.

לדברי עינת ששון, יועצת מדעית ניאופרם מוצרי צריכה: "אחת הבעיות המרכזיות הנלוות לניתוחים הבריאטריים הינה ירידה משמעותית בכמות הוויטמינים והמינרלים הנכנסים לגוף וזאת בשל ירידה דרמטית בצריכת המזון או בספיגתו לאחר הניתוח. ויטמינים ומינרלים נמצאים באופן טבעי במזון והם לוקחים חלק פעיל וחיוני כמעט בכל תהליך המתרחש בגוף: מערכת הראייה, תפקוד מערכת החיסון, יצירת אנרגיה, פירוק רקמת שומן ועוד. מחסור באחד הוויטמינים או בקבוצת ויטמינים עלול לגרום לבעיה חמורה בתפקוד."

בנוסף לצריכת המזון הנמוכה, ישנם גורמים נוספים העלולים לגרום למחסור בויטמינים ומינרלים לאחר ניתוח כמו היעדר המלצה והדרכה למטופל על חשיבות תוספי תזונה חיוניים או חוסר היענות של המטופל לקחתםם או מהקאות בתקופה שלאחר הניתוח, העלולות להוביל להתייבשות או לגרום לתת ספיגה של רכיבי תזונה מסוימים.

ויטמין 1 ,Bלדוגמה, שהינו אחד הוויטמינים החיוניים, נמצא לעיתים בחוסר לאחר ניתוחים מסוג זה. מחסור בוויטמין זה, עלול לגרום לעייפות, אי שקט, דיכאון וחוסר נוחות במערכת העיכול בשלב הקרוב ובמקרים חמורים להפרעות נוירולוגיות בטווח הארוך.

מחקרים מדעיים ממליצים על נטילה יומיומית של מולטיויטמין למבוגרים לאחר הניתוח, על מנת לספק לגוף את מגוון הוויטמינים והמינרלים להם הוא זקוק. עם זאת קיים קושי בבליעת טבליות מולטיויטמינים, אשר הינן גדולות בדרך כלל, לפחות בחודשים הראשונים. פתרון יעיל ופשוט הינה נטילת מולטיויטמין כדוגמת צנטרום ג'וניור, המיועדות ללעיסה ומציצה במקום בליעה ומכיל מספר גדול של ויטמינים ומינרלים הדרושים לתפקוד תקין של הגוף.

יש לציין כי ישנם ויטמינים ומינרלים ספציפיים, אשר יש לקחת בתוסף תזונה נפרד ולא כמולטיויטמין, במינונים המומלצים על ידי איש מקצוע, בהתאם לסוג הניתוח ותוצאות בדיקות הדם השגרתיות.

כיום גדלה ההבנה כי הצלחת הניתוח ויעילות הטיפול תלויים בטיפול הכולל המוענק למטופל מעבר לביצוע הפעולה הכירורגית עצמה כאשר אחד הפרמטרים המשמעותיים הוא שמירה על תזונה מאוזנת ונכונה והשלמת החסרים והמינרלים שנוצרים בגוף. לכן הליווי הניתן על- ידי דיאטנית קלינית מוסמכת הינו משמעותי מאד לפני הניתוח ולאחריו. בשלב הקדם ניתוחי הדיאטנית הקלינית מסייעת בביצוע הערכה תזונתית של המטופל בזיהוי ותיקון של חסרים תזונתיים ובחינוך תזונתי. קיימת חשיבות רבה לרכישת והקניית כלים התנהגותיים טרם התהליך המסייעים להצלחת התהליך לטווח ארוך. לאחר הניתוח, מטרתו של הטיפול התזונתי הוא להגיע לתוצאות אופטימליות על-ידי ייעול תהליך הירידה במשקל ושמירה על התוצאות לאורך זמן.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה