אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר אהרון בני
נטורופתיה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) תזונה ודיאטה >

כיצד ננקה את הגוף מרעלים?


24.5.18
איך מבצעים ניקוי רעלים?

לקראת בוא הקיץ, השכבות יורדות ומתעורר בנו הצורך להתחדש ולחוש קלילים, הן במישור הפיזי והן במישור הרוחני. ניקוי רעלים הוא אחת הדרכים המרעננות המאפשרות "אתחול" של מערכות הגוף וזרימה של אנרגיה חדשה.

ניקוי רעלים מקושר ברובו לכבד, הנחשב לאחד האיברים החשובים בתהליך נטרול ופינוי הרעלים שבגוף. בין היתר הכבד אחראי על פירוק תרופות, אלכוהול וחומרים כימיים שונים, סינון חיידקים ורעלים ממחזור הדם, נטרול פסולת הנוצרת מפירוק חלבונים וחומצות שתן וסילוק עודפי הורמונים.

רעלים מגיעים לגופנו מהמזון שאנחנו אוכלים (צבעי מאכל, חומרים משמרים, חומרי הדברה ועוד), מהאוויר המזוהם שאנחנו נושמים, מתוצרי פירוק של הגוף (הגוף מייצר רעלים כחלק מפעולתו הטבעית, כמו אוריאה (חומצת שתן, חומצה לקטית שנוצרת מפעילות ספורטיבית מאומצת, וממצבי סטרס שבהם הגוף מפריש הורמונים שעוזרים לו להתמודד עם לחץ, ועוד), מתכשירים קוסמטיים (כגון קרמים ותכשירים מבוססי נפט) ועוד. אבל לא רק. מערכת העיכול מושפעת ממצבים רגשיים ונפשיים. לאמונות מגבילות ולרגשות תקועים יש השפעה על מאזן הגוף הפיזי בכלל ועל מערכת העיכול בפרט, וזו משפיעה על מצבים רגשיים ומצבים נפשיים ומושפעת מהם. אנשים החווים פחד, חרדה, או מתח, מתלוננים לעיתים על תופעות כגון כאבי בטן, עצירויות ושלשולים. לכן ניקוי רעלים ואיזון כולל של הגוף כוללים שלושה אספקטים המרכיבים את האדם השלם: פיזי, נפשי ורוחני.

הרעלים יוצאים מהגוף דרך כמה מערכות: מערכת העיכול, מערכת השתן, מערכת הלימפה, מערכת הנשימה וגם העור – אשר נחשב לפי הרפואה הסינית ל"ריאה השלישית".

כיצד מבצעים ניקוי רעלים?

בהיבט הפיזי ניקוי רעלים מבוסס על צריכה של מזון איכותי – טבעי, לא מעובד, טבעוני ורצוי אורגני. יש להוריד מהתפריט סוכר לבן, מלח, קפאין, קמח לבן, שוקולד, שומנים רוויים ושומני טראנס, חומרים משמרים שאינם טבעיים, אלכוהול וצבעי מאכל. כמו כן יש להימנע ככל האפשר גם מחשיפה לרעלים אחרים כמו ניקוטין (עישון), אנטיביוטיקה, כימיקלים וכדומה.

לתזונה נכונה במהלך הניקוי יש חשיבות רבה להפחתת העומס על מערכת העיכול והכבד, והיא מאפשרת לגוף לפנות אנרגיה לתהליך הניקוי והפינוי.

בתהליך הניקוי מומלץ לשלב בתפריט דגנים מלאים, קטניות ועלים ירוקים. העלים הירוקים עשירים בכלורופיל – הצבען הירוק של הצמח, אשר מייחסים לו תכונות של ניקוי הכבד וטיהור הדם. מולקולת הכלורופיל זהה למולקולת ההמוגלובין, כך שהיא מתאימה גם במצבים של אנמיה הנובעת מחוסר ברזל, ופועלת לחיזוק הדם. כמו כן מומלץ לשלב גם "מזונות על" ירוקים, המכילים ריכוזים גבוהים של ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון, ועשירים במולקולת הכלורופיל, כמו אצות מים מתוקים (ספירולינה וכלורלה), עשב חיטה, עשב שעורה ועלי מורינגה.

כמו כן, חשוב להרבות בשתיית מים וחליטות צמחים התומכים בתהליך הניקוי, כדוגמת שן הארי, סרפד, גדילן מצוי וארטישוק, וכן מומלץ להרבות בשתייה של תה ירוק. התה הירוק עשיר בנוגד החמצון המוכר EGCG. בזמן ניקוי רעלים חשוב מאוד לצרוך כמות מספקת של נוגדי חמצון, שכן בזמן תהליך הניקוי התאים והאיברים בגוף משחררים פסולת ותוצרי פירוק שונים של חלבונים, מזון וחומרים אחרים, ואם הם לא מתפנים החוצה מהגוף, הם עלולים להוות מקור לשגשוג של מחוללי מחלות, כמו פטריות, חיידקים, וירוסים ועוד. כמו כן, הם עלולים להגביר תהליכי אוקסידציה (חמצון) המעודדים בין השאר תהליכים סרטניים. לכן חשוב לצרוך כמות מספקת של נוגדי חמצון. בנוסף לנוגדי החמצון, תה ירוק מכיל חומצת אמינו תיאנין אשר חוצה את ה-BBB (מחסום הדם למוח – Blood Brain Barrier, שתפקידו למנוע חדירת חומרים לא רצויים למוח), גורמת לעלייה ניכרת ברמות של מתווכים עצביים (כמו GABA) המשמשים להרגעת הפעילות העצבית ולמיתונה, ולהפרשה של דופמין וסרוטונין במוח. לסרוטונין מגוון תפקידים, ביניהם: העלאת מצב הרוח, הקלה על כאב והפחתת רעב. עלייה בכמות המתווך העצבי דופמין קשורה, בין היתר, גם להגברת הקשב והריכוז, לתחושת הנאה ולמצב רוח טוב. מכאן שחומצת האמינו תיאנין מסייעת בהפחתת מתח וחרדה ותורמת לשיפור מצב הרוח.

כדי לשנע את הרעלים שבגוף מהתאים ומהאיברים הפנימיים החוצה, יש לדאוג להרחבה של דרכי המרה ולתמיכה בהן. כשהכבד מתחיל להפריש כמויות של רעלים החוצה, יש לדאוג שדרכי המרה (הצינורות שמהם הכבד מפריש את הפסולת אל מערכת העיכול ומשם החוצה מהגוף) יהיו רחבות דיין ומסוגלות להכיל ולשנע את הפסולת החוצה מהכבד אל מערכת העיכול. לשם כך מומלץ להיעזר בתוספים ובפורמולות צמחיות התומכות בתהליך, בנוסף לתזונה, כגון מיצויים של כורכום, ארטישוק, זנגביל (ג'ינג'ר) ושן הארי – המגבירים בין השאר הפרשה של מיצי מרה. צמח נוסף הוא גדילן מצוי המכיל חומר פעיל הנקרא סילימרין הנחשב לנוגד חמצון חזק במיוחד. לסילימרין פעילות אנטי דלקתית (על ידי עיכוב האנזים ליפואוקסיגנז) ויכולת קשירה של מתכות כבדות בכבד כגון עופרת ותליום. סילימרין מגן על התאים מפני רעלנים ומעודד צמיחה של תאים חדשים בכבד.

בנוסף לתזונה, חשוב לשלב בתהליך הניקוי גם פעילות גופנית וטכניקות טיפול אלטרנטיביות המסייעות למערכות הגוף לפנות את הרעלים ותורמות לניקוי הגוף גם בהיבט הנפשי והרוחני. מומלץ לשלב טיפול ברמה האנרגטית (כמו שחרור מאמונות מגבילות ורגשות תקועים) – בעזרת טכניקות ריפוי כמו מדיטציה, מיינדפולנס, ריברסינג, תטא הילינג ועוד. אפשר לתמוך בתהליך גם באמצעות טיפולי מגע כמו שיאצו או באמצעות אקופונקטורה. תהליכי התמודדות ופתירה של קונפליקטים פנימיים מאפשרים את החופש להתפתחות, לצמיחה ולהתמרה אישית.

מאת: ג'ולי ברוך – נטורופתית N.D, של מותג תוספי התזונה Nutri Care

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה