אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
פרופ' משה שטרנפלד
רפואה סינית מסורתית.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) רפואה משלימה >

רפואה סינית - יתרונות וחסרונות


29.3.18
העקרונות המנחים של רפואה סינית

העקרונות שמאחורי רפואה סינית הפוכים לאלו של הרפואה הקונבנציונאלית ולכן הם מעוררים המון עניין. אז מה היתרון של כל שיטה, מה ניתן לעשות כדי להגדיל את היעילות ואיך משלבים בין העולמות? הנה כל התשובות

הרפואה הסינית נקראת גם "רפואה אלטרנטיבית" כי היא יוצאת מתוך פרספקטיבה הפוכה לרפואה המערבית. האלטרנטיבה שמציעה הרפואה הסינית מסתכלת באופן עקרוני על גוף האדם כחלק מהעולם, כמו גם מניחה שהאדם צריך לחיות בהרמוניה עם חוקי הטבע, מחזור היום והלילה, מחזור חילופי העונות וכן הלאה. זה עומד בסתירה לרפואה המודרנית במערב - שלפיה כל חלק בגוף יכול להיות מטופל בצורה פרטנית ויש לשקול את הראיות המחקריות העדכניות והטובות ביותר טרם בחירת הטיפול.

העקרונות המנחים של רפואה סינית הם גם אלו שקובעים את היתרונות והחסרונות שלה. בנוסף, בשנים האחרונות היא מושכת המון תשומת לב מצד אנשי מקצוע ואנשים מן השורה. אלו בוחרים לעיתים קרובות לתאם טיול מאורגן לסין כדי להתחקות אחר מקורות הרפואה המקומית, או לפחות לשאוב השראה ממנה כדי לשלב אותה ברפואה ה"קונבנציונאלית".

רפואה מחוץ לקופסא

כל היתרונות של רפואה סינית נובעים מהעובדה שהיא מושתתת על פרקטיקה אחרת לגמרי מזו שבה מאמין המדע המערבי. ברפואה סינית אין צורך בניתוחים כירורגיים, הגוף לא מחולק למחלקות ואפשר לעבור כמעט כל טיפול בכל גיל. הטיפולים עצמם לא פולשניים וכואבים, לא מלווים בתופעות לוואי וחלקם מתאים לנשים בהריון.

במילים אחרות, מי שרגיל רק לרפואה המערבית עשוי לראות ברפואה הסינית עיקרון שמעיד על מחשבה מחוץ לקופסא. כמו כן, בזכות ניסיון של מעל 2,000 שנה הצליחה הרפואה הסינית לצבור לעצמה ידע שאליו הרפואה המערבית בכלל לא יכולה להתקרב. זה ניכר בפרקטיקות קלאסיות כמו שימוש בצמחי מרפא, דיקור וטיפול במגע וגם בשיטות חדשות יותר כמו תרגול גופני, קיבוע שברים ועצות תזונתיות.

האם תרופת פלסבו היא עדיין תרופה?

החיסרון של רפואה סינית הוא שאין הוכחות לכך שהיא עובדת. מי שמאמין במדע, במחקר ובביסוס טענות והשערות לא יכול להסתפק רק בניסיון של הרפואה הסינית וסביר להניח שהיא גם לא תעזור לו. יתרה על כך, כאן בדיוק נכנסת לתמונה השאלה לגבי פלסבו: רבים רואים ברפואה הסינית תרופת דמה שמשפיעה על החולה מבחינה נפשית וגורמת לו להאמין שהוא כן קיבל תרופה, למרות שבפועל אין בתוך התרופה לכאורה אף חומר פעיל.

מצד שני, לא בטוח שתרופות דמה פחות יעילות מתרופות אמיתיות. יש המון אנשים שמאמינים בקשר בין הגוף והנפש ומבחינתם אין התנגשות בין הרפואה הסינית והמערבית. בסופו של דבר, כנראה שגם לא ניתן להגיע להכרעה: אלו תפיסות הפוכות שלכל אחת מהן יתרונות וחסרונות משלה, וכיום גם אפשר לנסות לשלב ביניהן כדי ליהנות מכל העולמות.

 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה