אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הפרעות הורמונליות >

מהי תת פעילות בלוטת יותרת התריס?


ד'ר ילנה סגל 18.10.17
תת פעילות בלוטות יותרת התריס

איכות חייהם של מטופלים הסובלים מתת פעילות של בלוטת יותרת התריס נפגמת באופן חריף עקב האתגר הקשה שלהם ושל הרופאים האנדוקרינולוגים המטפלים בהם לאזן את רמות הסידן בדם. בלוטות יותרת התריס הן ארבע בלוטות אנדוקריניות קטנות בצוואר המייצרות הורמון האחראי על ויסות רמות הסידן והפוספט בגוף. חוסר פעילות של בלוטות אלו מסיבה כלשהי גורם להעדר יצור והפרשת הורמון הנקרא הורמון הפאראתירואיד, או בצורה המקוצרת- PTH.

תת פעילות בלוטות יותרת התריס הינו מצב רפואי בקרב אנשים שגופם מפריש רמות נמוכות באופן חריג של הורמון ה- PTH, או שאינו מופרש בכלל, ואמון על וויסות רמות הסידן והזרחן בגוף.

מהו סידן?

סידן הוא מינרל הדרוש לבנייה, חיזוק ושמירה על עצמות הגוף. הוא ממלא תפקיד חשוב בקרישת הדם, בעיצור הורמונים שונים ובינם-אינסולין, בתפקוד תקין של הלב ומערכת העצבים, בהגנת השיניים מפני עששת ובמניעת יתר לחץ דם וסרטן המעי הגס רוב הסידן בגוף 99% מצוי בשלד ובשיניים והשאר בדם וברקמות. מאחר והסידן נתון במצב מתמיד של הריסה ובנייה, הרי שהתהליך מלווה בקליטתו על ידי העצם ובהפרשתו ממנה.

מהי המחלה?

המחלה נגרמת לאחר שהבלוטה יוצאת מכלל שימוש, דבר המתרחש לרוב כתוצאה מהסרת הבלוטה בניתוח, פגיעה בבלוטות בזמן ניתוח צוואר ולעיתים רחוקות כתוצאה ממחלות אוטואימוניות או מולדות. לחולים אלו רמות סידן נמוכות בדם, דבר המתבטא בחוסר תחושה, עקצוצים, עוויתות של השרירים, פרכוסים, התכווצויות, שיבושים בקצב הלב והתקפים. מחלה זו קשורה גם בסיבוכים לטווח ארוך כמו נזק לכליה, אבנים בכליה, התפתחות קטרקט והסתיידות של הרקמות הרכות. אנשים להם רמות סידן נמוכות בדם צרכים לעבור בירור מתאים ולאחר אבחון להתחיל טיפול בהקדם. הערכה היא שבישראל קיימים כ-400 חולים במחלה.

השלכות המחלה:

ראשית, המחלה פוגעת משמעותית באורח החיים. החולים סובלים מעייפות, חולשה, תחושת נימול וחוסר יכולת להתרכז – תופעות אלה חריפות עד לכדי כך שהן לא מאפשרות לחולים לתפקד בפעילויות יום יומית פשוטות. כמו כן, רמות סידן נמוכות מאוד יכולות לגרום להתפתחות פרכוסים, הפרעות קצב לב והפרעות נשימה, אשר במקרים קיצוניים עלולים לגרום אף למוות. את המחלה ניתן לאבחן על ידי תוצאות בדיקות מעבדה שמראות רמה נמוכה של סידן, רמה גבוהה של זרחן ורמה נמוכה של הורמון ה- PTH. לאחר אבחון המחלה, החולים מקבלים טיפול בתוספי סידן וצורה פעילה של ויטמין D, המאזנים את רמת הסידן בדם. ישנם מטופלים שאינם מגיעים למצב של איזון מספק ונשארים ללא מענה טיפולי נאות למרות הטיפול המקובל.

אופציות טיפוליות:

הטיפול הסטנדרטי כולל נטילת כדורי סידן, לעיתים במינונים גבוהים, צורה פעילה של ויטמין D- אלפא D3 ותוסף מגנזיום. לאחרונה, אושר טיפול תחליפי בהורמון ה- PTH האנושי המיוצר בהנדסה גנטית - תרופה בשם נטפארה ( (NATPARA המשווקת על ידי ניאופרם, הניתנת בהזרקה עצמית פעם ביום . קיימים ארבעה מינונים שונים. הטיפול החדש מאפשר איזון של המחלה, תוך ירידה במינוני תוספי סידן ואלפא 3D. תכשיר זה קיים ורשום במשרד הבריאות בארץ, וזמין למטופלים בעלי ביטוח בריאות פרטי. התכשיר הוגש להכללה בסל הבריאות לשנת 2018 בתקווה שייכנס ויאפשר מענה טיפולי לכלל החולים בישראל.

ד"ר ילנה סגל, רופאה בכירה, מכון אנדוקרינולוגיה סוכרת ומטבוליזם ברמב"ם.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה