‏יום ראשון ‏25 ‏אוקטובר ‏2020  
  מפת אתר מפת האתר הפוך לדף בית הפוך לדף הבית הוסף למועדפים הוסף למועדפים   
חפש באתר    
בריאות | רפואה
 בריאות ראשי  פורומים  ארכיון מאמרים  כתבות וידאו  הרשמת רופאים ומטפלים  רפואה משלימה
 אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

כתרים לשיניים – מהם, מהם היתרונות שלהם?


15.9.17
להתקין כתר שישתלב בצורה אידיאלית עם השיניים האחרותהמקיפות אותו

אתם מנסים לשמור על בריאות השיניים שלכם, אבל המציאות מוכיחה שהמשימה ממש אינה פשוטה: המאכלים והמשקאות שאנחנו צורכים אינם בריאים בחלקם הגדול, כשרבים מאיתנו איננו מצחצחים שיניים בתדירות הנדרשת או בצורה נכונה. גם כשזה נוגע לטיפולים המשמרים דוגמת טיפולי שיננית, אנחנו לא בהכרח מקפידים עליהם כפי שמומלץ לנו. התוצאה היא שנזקים לשיניים נפוצים הרבה יותר ממה שהיינו רוצים לקוות, והם עלולים להיות מנת חלקו של כל אחד.

החדשות המעט יותר מעודדות הן שרפואת השיניים המודרנית מצאה פתרון כמעט לכל מצב. במאמר הבא נציג לפניכם את אחת מדרכי הטיפול הנפוצות ביותר שיש בבעיות בשיניים, והיא כתרים לשיניים.

מה עושה כתר לשיניים?

כתר לשיניים, על פי ההגדרה הפשוטה, הוא החלק הבולט בשן. מבחינה מעשית, יהיה זה שם התחליף שאנחנו מתקינים בפה לכותרות הטבעיות של השיניים, שניזוקות או נרקבות לחלוטין במצבים מסוימים. הכתר אמור להחליף את חלקי השן הפגומים באופן מלא, כאשר הבחירה כיום היא בחומרים חזקים שיחזיקו מעמד לאורך זמן. ברוב המקרים כיום מרכיבים כתרים העשויים מסגסוגות שונות של מתכות, שעליהן מורכבים חרסינות או פורצלן.

לכתרים דנטליים לשיניים יש כיום לא מעט שימושים. ניתן להתקין אותם על גבי שן שנמצאת בפה אבל פגועה (שן שבורה, סדוקה וכדומה), למשל לאחר נזק מצטבר או טיפול שורש, כשאופציה אחרת היא התקנה של הכתרים בתוך השתלים הדנטליים. לפעמים נהוג להשתמש בכתרים בתור אמצעי הגנה במטרה להקטין את הסיכון לפגיעה גדולה יותר בשן. הכתר יכול לסייע לנו להחזיק במקומם את הגשרים הדנטליים, להסתיר שיניים שהתעקמו או שצברו על גביהן כתמים ועוד.

איך מתקינים כיום כתרים?

התפתחות הטכנולוגיה בתחום רפואת השיניים במהלך השנים הפכה את תהליך הרכבת הכתרים למהיר וליעיל יותר, אך עדיין יש צורך במעבר של מספר שלבים לפחות. בלא מעט מצבים, עוד טרם ההתקנה מבוצעות פעולות להכנת השן לכתר, כאשר הבסיסית ביותר בהן היא סתימה. במהלך הטיפול עצמו מבצע רופא השיניים קידוח בשן הפגועה ומוציא ממנה חלקים מסוימים כדי שיוכל לעצב יסוד מוצק עבור הכתר. המטרה היא הצמדה עם כמה שפחות שימוש בחומרי ההדבקה.

לאחר מכן מבצע הרופא תיעוד של צורת השן, על מנת שבמעבדה יוכלו ליצור כתר המותאם לה באופן מלא: ההתאמה מתבצעת על ידי הנחה של תבנית פלסטית על גבי השיניים, תבנית שאליה מוטבעת הצורה של השיניים. את התבנית שולחים למעבדה עם הנחיות לגבי הצורה, הגוון וחומר הגלם שישמש להכנת הכתר.

בשלב הזה יותקן כתר זמני עד שהכתר הקבוע יהיה מוכן, וזאת במטרה לשפר את עמידות השיניים עד שהתהליך יסתיים. התקנת הכתר הקבוע תבוצע לאחר ניקוי יסודי של האזור, תוך שימוש בדבק חזק והתאמה מקסימלית של הכתר לשיניים וללסת.

שאלת המחיר

שימו לב שטיפולי השיניים בישראל נחשבים ליקרים יחסית. ניתן להוזיל אותם במקרים מסוימים באמצעות ניצול הביטוחים המשלימים של קופות החולים או הביטוחים הרפואיים. עם זאת, רבים מגלים כי גם בתנאים האלה המצב באחת במדינות הנמצאות מעבר לים עשוי להיות טוב יותר, משום ששם מוצעת עלות נמוכה בעבור הטיפולים. אם מוסיפים לכך איכות גבוהה ושימוש בחומרי גלם איכותיים, כפי שמאפיין מדינות רבות (בעיקר המערביות), מבינים מדוע האפשרות של ביצוע טיפולי כתרים בחו"ל קוסמת ללא מעט אנשים.

מעבר לתפקוד הפונקציונלי של הכתרים לשיניים שלגביו אין ספק, בשנים עברו הם נחשבו למטרד אסתטי לא קטן. אלא שהרפואה התקדמה מאז, הדרישות עלו וחוקי המשחק השתנו במקצת. כיום הרצון של רבים הוא להתקין כתר שישתלב בצורה אידיאלית עם השיניים האחרות (והבריאות) המקיפות אותו. זה בהחלט אפשרי בזכות התאמת גוון החרסינה לגוון השיניים המקיפות אותה. כתרים מהסוג הזה עשויים להיות יקרים יותר, אבל נראה שהיתרון האסתטי שלהם שווה את התוספת במחיר.
 
קראו עוד על סוגי כתרים http://www.ida.org.il/?categoryId=95276&itemId=252738

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה