אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער >

הקיץ כבר כאן


16.5.17
מבלים יותר מחוץ לבית, יוצאים לטיולים, יושבים בגינה וחשופים למעופפים, יתושים ועקיצות מגרדות

ד"ר שמואל גור, מומחה ברפואת ילדים ויועץ למותג 'בפנטן להקלה על גרד ואדמומיות בעור', מסביר איך העקיצות משפיעות עלינו ומה אפשר לעשות בכדי להתמודד איתן בצורה הטובה ביותר

דבורים, יתושים, זבובים, צרעות ועכבישים, הם חלק מהחרקים שעוקצים אותנו. באביב ובקיץ מתעוררים כל בעלי החיים ויוצאים אל העולם. יש כאלה שמעוררים בנו שמחה כשאנו פוגשים אותם; אחרים מעוררים בנו כאב ואי נוחות. הכוונה היא לכל אותם בעלי חיים קטנים שיכולים לעקוץ אותנו.

היתושים – יותר נכון, היתושות – הן בראש הרשימה; קשה למצוא אדם שלא נעקץ מהם. אך גם זבובים, דבורים, צרעות, פשפשים ואפילו עכבישים יכולים לעקוץ אותנו. הסביבה שלנו עשירה ביצורים זוחלים ומעופפים, הגורמים לעקיצות ולתגובה נלווית. מאחר ובתקופה זו של השנה אנו פעמים רבות נמצאים מחוץ לבית – בים, בבריכה, בטיולים ואפילו "רק" בגינה - אנו חשופים הרבה יותר לעקיצות כאלו ואחרות.

ילדים מגיבים חזק יותר

חלק מאותם בעלי חיים עושים זאת לצורך הזנה – היתושות לדוגמא יונקות מאיתנו דם; אחרים, כמו הדבורים והצרעות, עושים זאת לצורכי הגנה עצמית, וזאת כאשר הן מרגישות מאויימות. כך או כך, אין הבדל משמעותי בין סוגי העקיצות השונות, והן יוצרות כאב, נפיחות, אודם ו/או גרד.

חשוב לציין כי תגובת הילדים לעקיצות הן במרבית המקרים משמעותיות יותר לעומת התגובה של מבוגרים. הסיבה לכך טמונה במערכת החיסונית של הילדים – היא מגיבה "חזק" יותר לגורמים שונים, כך שגם עקיצה פשוטה של יתוש, פשפש או חרק אחר, תגרום לתגובה נרחבת, כזו המלווה באודם, נפיחות, כאב וגרד.

בכל הקשור לטיפול, חשוב להבין כי תחושת הכאב והגרד גורמת לנו לגרד ביתר שאת, עד להחמרה של התופעות לכדי זיהום. מכיוון שאת העקיצה ואת תגובת המערכת החיסונית לא ניתן למנוע, נטפל בתוצאות העקיצה. הטיפול הראשוני לתופעה זו הוא שימוש במשחה כגון בפנטן גרד המקלה על גרד ואדמומיות בעור. המשחה תקל באופו ראשוני על הכאב, אי הנוחות והגרד.

אם מדובר בעקיצה של דבורה, כדאי לוודא כי זו אכן דבורה - במרבית המקרים אפשר יהיה לראות אותה לידכם - לשלוף את העוקץ ממקום העקיצה, ולאחר מכן לטפל בעזת קירור המקום ומשחה להקלה .

במצבים מסויימים כדאי לבקש חוות דעת רפואית. הכוונה היא למצבים בהם הכאב עז ביותר, ישנה תופעה של אודם נרחב המלווה באי הזזת היד או הרגל, וכמובן במצבי אלרגיה.

אלרגיה נגרמת בעיקר עקב עקיצות של דבורים, ואז מדובר במקרה מסכן חיים שבו הטיפול שונה לחלוטין ומחייב התערבות רפואית. עקיצות דבורים עשויות לגרום לכאב עז, שחלקו מוסבר בתגובה לארס הנמצא על העוקץ ובמספר העקיצות - שעשויות ליצור שטח נרחב וכואב במיוחד. מצב זה עשוי לחול בעיקר אם נתקלים בצרעות, הנוטות להתעופף בקבוצות ולתקוף כנחיל. כאשר מדובר בדבורים, מרבית העקיצות הן בודדות, השפעתן מקומית, והן חולפות לאחר מספר שעות או ימים.

עקיצה נדירה יותר היא עקיצת עכביש, לרוב על ידי עכביש הבית. עקיצה כזו גורמת לנפיחות של המקום, לכאבים עזים ולירידה ביכולת לנוע ולפעול כרגיל. לכן, עקיצת עכביש עשויה לחייב טיפול רפואי והשגחה.

חשוב להיות ערניים ולטפל נכון. ומה לגבי מניעה? מניעה היא אולי רצויה אבל כנגד מרבית החרקים יעילות החומרים למניעת עקיצות היא נמוכה, והשפעתם אינה חד משמעית. מכאן הצורך להיות ערניים ולטפל נכון ויעיל בכל עקיצה.

* הכותב הוא מומחה ברפואת ילדים ויועץ למותג "בפנטן גרד"


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה