‏יום ראשון ‏25 ‏אוקטובר ‏2020  
  מפת אתר מפת האתר הפוך לדף בית הפוך לדף הבית הוסף למועדפים הוסף למועדפים   
חפש באתר    
בריאות | רפואה
 בריאות ראשי  פורומים  ארכיון מאמרים  כתבות וידאו  הרשמת רופאים ומטפלים  רפואה משלימה
 אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת >

שילוב המטופל בטיפול


19.4.17
חייב להתקיים דו שיח בין הרופא למטופל, והאחרון צריך להיות שותף בקבלת ההחלטה

כאשר מגיע מטופל לביצוע השתלת שיניים, עומדות בפניו מספר אופציות. מה צריך לקרות לפני הליך כזה ומדוע כדאי שהמטופל יהיה מעורב בהחלטה?

ד"ר עימאד אבו אל נאעג'– מומחה בכירורגיית פה ולסתות, מנהל המחלקה לכירורגיית פה ולסתות המרכז הרפואי על שם ברוך פדה, פורייה והפקולטה לרפואה בר אילן

רבים מאתנו הגיע לביקור אצל רופא השיניים ושמעו שהם צריכים שתל דנטלי, אך לא כולם מבינים מהו השתל הדנטלי ומה מטרתו. למעשה, מדובר על מתקן רפואי שאמור לשחזר שן או מספר שיניים. במקרים מסוימים מדובר אפילו על שחזור לסת מלאה. המטרה הסופית שעומדת לעיני הרופא בביצוע השתלה היא להגיע לשחזור של השיניים בחלל הפה על מנת להקנות לו תפקוד טוב ואסתטיקה יפה.

התהליך בטרם ביצוע השתלה

כאשר מטופל מגיע למרפאה הוא צריך לעבור קודם כל מגוון בדיקות שיכללו, בין היתר, רקע רפואי מכיוון שקיים קשר בין מחלות מערכתיות לאחוזי הצלחה בתהליך ההשתלה. לדוגמה, סוכרתיים, מחלות שמדכאות את מערכת החיסון וכדו' נחשבים כאוכלוסיות בסיכון. בבדיקות אלו עוברים עם המטופל על מספר רב של שאלות כדוגמת האם הוא אלרגי לתרופות או חומרים מסוימים, האם יש תרופות שהוא נוטל באופן קבוע והאם יש לו או למישהו במשפחתו מחלת חניכיים. לשאלות הללות חשיבות קריטית מבחינה רפואית.

לאחר השלב הזה עוברים לבדיקה של חלל הפה. הבדיקה כוללת את הלסתות, מחלות של חלל הפה, מצב השיניים והתרשמות מהיגיינת הפה של המטופל. חובה תמיד לעשות צילומים מסוגים שונים כולל CT. החשיבות של ה –CT , היא בכך שהצילום מאפשר לראות את העובי של העצם, גובהה, וכך ניתן לדעת איך להחדיר את השתל לסטרוקטורות האנטומיות החיוניות בחלל הפה, שכוללות עצבים וסינוסים. לאחר קבלת כל האינפורמציה הרפואית עושים זוג מטבעים מגבס ומתכננים איזה סוג השתלה מתאימה למטופל וכמה שתלים צריך. מספר השתלים, מיקומם, הטכניקות הכירורגיות וסוג שתלים – הינם נגזרת של סוג השיקום שאנו מתכוונים לבצע באותו המטופל.

מה תפקידו של המטופל בקבלת ההחלטות?

חובתנו כרופאים לפרוס בפני המטופל על האפשרויות השונות מבחינת תכנית הטיפול וסוגי השיקומים השונים: שיקום נשלף, שיקום קבוע – מוברג או שיקום מודבק, על מנת שההחלטה על סוג הטיפול תהיה משותפת. כמו כן, חובה על הרופא להסביר למטופל את תהליך ההחלמה הכרוך בכל סוג שיקום. בשוק קיימים סוגים שונים של שתלי שיניים ויש להסביר זאת למטופל ולהציע לו לפחות שתי חלופות תוך כדי הצגת היתרונות והחסרונות של כל שתל, כולל אחוזי הצלחה וכישלון של כל שתל, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך, תיעוד קליני של השתל, כמה זמן השתל קיים וכו'.

חייב להתקיים דו שיח בין הרופא למטופל, והאחרון צריך להיות שותף בקבלת ההחלטה. למרות זאת, בחלק גדול מהמקרים רופאים לא מסבירים ולכן המטופל לא שואל.

בסופו של דבר, אנחנו מחויבים לעשות כל פרוצדורה רפואית רק לאחר הסכמתו של המטופל. אם המטופל בחר בהליך פחות טוב עבורו והוא מודע לזה, אזי גם הרופא צריך להסכים לבצע בו את ההליך. עם זאת, זכותו של רופא להגיד למטופל שהוא לא מסכים לבצע את ההליך בעקבות כך. כל תהליך קבלת ההחלטה הוא משותף.

לדעתי, העבודה שלנו כרופאים קלה יותר ביחס למה שהיה לפני 10 או 20 שנים. המטופלים שלנו מאוד דעתניים, חכמים ורוצים לדעת הכול. הם נכנסים לגוגל ועושים סקר שוק. אני מסתכל על זה בצורה מאוד חיובית כיוון שכך נוצרת שפה משותפת ביני ובין המטופל, וכיוון שהוא מגיע עם ידע, יותר קל לי לשכנע אותו לנקוט בגישה כזו או אחרת. ההחלטה המשותפת המתקבלת היא הרבה יותר מושכלת מאשר אם היא הייתה מתקבלת אך ורק על סמך הידע הרפואי. כמובן שהסמכות הרפואית היא של הרופא המטפל, אך זה לא מתנגש עם כך שזכותו הבסיסית של המטופל היא לדעת מה עושים לו ומדוע.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
תגובה לכתבה  
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה