אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הפרעות הורמונליות >

מנות אינסולין עלולות להינזק עקב שהייה בסמוך לתנורים ומפזרי חום


13.2.17
כאשר האינסולין, העשוי חלבון, נחשף לטמפרטורות גבוהות, הוא משנה את מבנהו והופך לתרופה בלתי יעילה

במרכז בריינין לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה שבמרכז הרפואי זיו בצפת, מזהירים: מנות אינסולין עלולות להינזק עקב שהייה בסמוך למקור חום ולסכן את חיי הסוכרתיים. לפיכך חשוב מאוד לשים לב לרמות הסוכר ולדאוג לשמור על איזון. במידה והאינסולין לא מסייע, יתכן שהתקלקל ויש להחליפו מיידית!

במהלך הימים בהם נמדדו טמפרטורות נמוכות בגליל העליון, נזקקו עשרות חולי סוכרת נעורים לסיוע רפואי, לאחר שמנות האינסולין שברשותם נהרסו כאשר נחשפו לטמפרטורה גבוהה בזמן ששהו בסמוך לתנורים ומפזרי חום, עקב הקור.מטופלים רבים פנו לקבלת הנחיות כיצד לאזן את רמות הסוכר וכן לקבלת מנות אינסולין חלופיות במקום המנות שהתקלקלו.

במרכז לסוכרת נעורים בזיו אומרים, כי התופעה בה מנות אינסולין מתקלקלות עקב חום כבד, מוכרת בעיקר בחודשי הקיץ, כאשר הילדים ובני הנוער יוצאים לטיולים שנתיים עם האינסולין בתרמיל, או שוהים זמן רב בשמש הקופחת והאינסולין מתקלקל ולא רק שאינו מסייע לבריאותם אלא אף עלול לגרום לנזק.

ואולם כעת מתברר שגם החורף הפך למכשול בעניין זה, עקב הקרבה למוקדי חום בימים הקרים.

ד"ר אורנה דלי-גוטפריד, מנהלתהמרכז לסוכרת נעורים בזיומסבירה,כיכאשר האינסולין, העשוי חלבון, נחשף לטמפרטורות גבוהות, הוא משנה את מבנהו והופך לתרופה בלתי יעילה. "כאשר ישנו מחסור של אינסולין, הגוף מתחיל לפרק שומנים וחלבונים. כתוצאה מפירוק השומנים נוצרים גופי קטון שהצטברותם בדם גורמת לחמצת מטבולית סוכרתית.מצב זה בצורתו הקיצונית, מהווה סכנת חיים"אומרת ד"ר דלי-גוטפריד וקוראת לסוכרתיים ובני משפחותיהם, לנהוג משנה זהירות בקרבת מכשירי החימום ולהקפיד על מעקב צמוד וערנות לרמת הסוכר, גם בימים הקרים בהם נמצאים בקרבת מקורות של חום גבוה."חשוב מאוד לשים לב לרמות הסוכר ולדאוג לשמור על איזון. במידה והאינסולין לא מסייע, ייתכן שהתקלקל ויש להחליפו מיד. אם מופיעים סימפטומים כגון: כאבי ראש, סחרחורות ובחילות, לא לתת למצב להתדרדר! יש לפנות בדחיפות לסיוע רפואי", אומרת ד"ר דלי גוטפריד.

המרכז לסוכרת נעורים ואנדוקרינולוגיה לילדים בניהולה של ד"ר דלי-גוטפריד מטפל במאות סוכרתיים מכל רחבי הארץ, המגיעים בזכות הטיפול המתקדם המוצע בו. הצוות הרב-מקצועי כולל גם רופאה מומחית ברפואת ילדים, רופא ילדים, אחות מחנכת סוכרת, דיאטנית מומחית לסוכרת, עובדת סוציאלית ופסיכולוג. הצוות הרפואי מלווה את המשפחות מרגע אבחון המחלה ופועל בגישה מערכתית משולבת ומתוך הכרה בחשיבות ההתגייסות של המשפחה כולה להתמודדות מוצלחת עם הקושי. בנוסף להדרכות הקבועות, צוות המרכז מקיים סדנאות למטופלים העוסקות בפן החברתי-רגשי של המחלה, בגיל ההתבגרות ובסוגיות נוספות.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה