אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סרטן וגידולים >

אינטרה בים - פריצת דרך במאבק בסרטן השד


8.2.17
טכנולוגיה חדשה חוסכת מנשים המתאימות לכך את הצורך בהגעה לבית החולים, חוסכת מהמטופלת סיבוכים של כוויות הפוגעות במראה השד ונזק אפשרי ללב ולריאה הנמצאים מתחת לשד, ומאפשרת להן להתמקד בהחלמה ובחזרה מהירה לשגרה

סרטן השד הינו סוג הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים בישראל ובעולם המערבי. הטיפול בנשים שמאובחנות במחלה משתנה מאישה לאישה ותלוי בתסמיני הגידול, בגיל המאובחנת ומצבה הרפואי. אפשרויות הטיפול שקיימות היום הן ניתוח להוצאת הגידול, הקרנות, כימותרפיה , טיפול ביולוגי וטיפול אנטי הורמונלי. ברוב המקרים הטיפול האופטימלי יכלול שילוב של מספר אפשרויות טיפול.

אפשרות המתאימה לחלק מהנשים המתמודדות עם גוש סרטני בשד שעוברות ניתוח להסרת הגידול, היא טיפול באמצעות מכשיר האינטרה בים (INTRABEAM). הטכנולוגיה מהווה פריצת דרך משמעותית בכך שהיא מאפשרת לנשים המתאימות לכך, לעבור הקרנה תוך ניתוחית, באופן מדויק וחד פעמי במהלך הניתוח הראשוני להוצאת הגידול. כך תוכל המטופלת לסיים בבת אחת את תהליך הוצאת הגידול, והטיפול הקרינתי המתלווה אליו. השימוש בטכנולוגיה נעשה לראשונה בארץ בבית החולים כרמל ומיושם במספר בתי חולים ביניהם, המרכז הרפואי סורוקה, בית החולים שערי צדק, בית החולים אסותא ובכל בתי החולים של הכללית.

עד לפיתוח טכנולוגיית האינטרה בים, נשים שעברו ניתוח להוצאת גידול מהשד נאלצו לקבל טיפול קרינתי משלים מידי יום במשך שלושה עד שישה שבועות. מדובר בתהליך ארוך ומתיש עבור נשים שיצאו זה מכבר מניתוח. טכנולוגית האינטרה בים חוסכת מהנשים המתאימות לכך את הצורך בהגעה לבית החולים ומאפשרת להן להתמקד בהחלמה ובחזרה מהירה לשגרה.

טכנולוגיית האינטרה בים נמצאת תחת מחקר מתמיד בעשור האחרון והשימוש בו נמצא יעיל ובטוח. שיעור ההישרדות של נשים שנעזרו בטכנולוגיה אינו פחות טוב משיעורי ההישרדות של נשים שקיבלו קרינה חיצונית. נכון להיום הטכנולוגיה מתאימה לנשים מעל גיל 55 עם גידול סרטני של עד 2 ס"מ ללא בלוטות לימפה. יצוין כי במהלך הניתוח הגידול נשלח לבדיקה פתולוגית בכדי לוודא ששולי הכריתה נקיים ושלא נשארו גרורות בבלוטה. ישנם מקרים בודדים בהם המטופלת תצטרך לעבור קרינה חיצונית, אך גם במצב זה, בגלל שהיא כבר קיבלה כמות מסוימת של קרינה, היא תזדקק למינון נמוך יותר של קרינה חיצונית.

במסגרת תפקידי אני מטפלת באוכלוסייה מגוונת המגיעה מאזורים שונים. כשסיפרתי לאחת המטופלות שלי שגרה באילת שבאפשרותי לחסוך ממנה את הצורך בהגעה על בסיס יומי לבאר שבע במשך שישה שבועות כדי לקבל טיפולי הקרנה, ושהיא תוכל לסיים את הליך ההקרנה תוך כדי הניתוח להוצאת הגידול, מיד ראיתי את ההקלה על פניה.

מעבר ליכולת לחזור לשגרה במהרה, ישנם יתרונות אסתטיים וקוסמטיים לשימוש בטכנולוגית האינטרה בים. הקרינה באמצעות הטכנולוגיה ממוקדת לאזור הגידול בלבד. העובדה שהקרינה לא מתבצעת על כל השד חוסכת מהמטופלת סיבוכים של כוויות הפוגעות במראה השד ונזק אפשרי ללב ולריאה הנמצאים מתחת לשד.

דימוי גוף בזמן המחלה הוא עניין משמעותי מאוד עבור נשים חולות העוברות ניתוח בשד. לאחרונה נתקלתי במקרה מעניין שבו מטופלת שנשאה שני גידולים- אחד בכל שד, התאימה לטיפול באינטרה בים לשד אחד בלבד. תחילה התלבטתי אם בכלל להציע לה את האפשרות לעבור את הטיפול, הרי ממילא היא תצטרך להגיע לטיפול קרינה על בסיס יומי לשד בצד שאינו יכול לקבל קרינה תוך ניתוחית. בסופו של דבר המטופלת עברה את הטיפול באינטרה בים בשד אחד, ובשד השני קיבלה קרינה חיצונית. התוצאות דיברו בעד עצמן, השד שקיבל את הקרינה התוך ניתוחית נשמר והיה נטול כוויות. אחרי הניתוח אותה מטופלת אמרה שהטיפול באינטרה בים חסך ממנה אי נוחות וכאב רבים לפחות בצד אחד של השד, עניים שהקל משמעותית על תהליך ההחלמה שלה.

בבית החולים סורוקה אנו מבצעים את הטיפול באינטרה בים במשך כשנתיים וחצי. תחילה הייתה ספקנות רבה ביחס לטכנולוגיה מצד המטופלות וכן מצד הקולגות שלי. היום, לאחר הוכחת יעילות שיטת הטיפול, אני מקבלת פניות רבות של נשים שמבקשות לקבל את הטיפול אך לצערי לא מתאימות לקריטריונים הנדרשים. בימים אלו נערכים מחקרים ברחבי העולם הבודקים את האפשרות להרחבת ההתאמה של האינטרה בים לנשים נוספות. אני מאמינה ביתרונות האינטרה בים ומקפידה להציג את הטכנולוגיה למטופלות המתאימות לכך.

- הכותבת היא ד"ר אגסי רוית רופאה כירורגית בכירה בבית חולים סורוקה, מחלקה כירורגית ב' והמרכז לבריאות השד.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה