‏יום ראשון ‏25 ‏אוקטובר ‏2020  
  מפת אתר מפת האתר הפוך לדף בית הפוך לדף הבית הוסף למועדפים הוסף למועדפים   
חפש באתר    
בריאות | רפואה
 בריאות ראשי  פורומים  ארכיון מאמרים  כתבות וידאו  הרשמת רופאים ומטפלים  רפואה משלימה
 אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער >

להתעורר בלי שיער


19.1.17
אפשרויות טיפול

תארו לכם שככה פתאום באמצע החיים אתם קמים בבוקר או חופפים את הראש במקלחת וכל שיער ראשכם, במקרה הטוב, ושיערות גופכם, במקרה הרע, נושרות לפתע. תרחיש מבעית זה קרה לאלפי חולים בישראל, נשים, גברים וילדים, אשר חלו במחלה מסתורית בשם אלופציה אראטה, הקרויה בעברית גם "קרחת סגלגלה".

אלופציה אראטה היא מחלה דלקתית של זקיק השיערה, אשר יכולה לכלול איבוד שיער מאזורים קטנים בלבד, בדרך כלל מאיזורי הקרקפת, זקן או גבות, במצב המכונה אלופציה טוטליס או נשירה מאסיבית מחלקי גוף שלמים, אז נקראת גם אלופציה אוניברסליס. אף על פי שהשיער נושר, זקיק השיערה אינו ניזוק ונשאר בחיים ועל כן קיים סיכוי גדול באירוע הראשון של צמיחת שיער מחודשת בתוך שנה (80% מהחולים), אולם חלק גדול מהחולים יסבלו בעתיד מאירועים נוספים או מנשירה כרונית.

אף על פי כי אלופציה נחשבת שכיחה באופן יחסי, עד היום איש אינו יודע את הסיבה האמתית להתפרצותה. על פי הסטטיסטיקה כ-2% מהאוכלוסייה יסבלו ממנה בשלב כלשהו במהלך חייהם, כאשר לרוב מופיעה לראשונה לפני גיל 20 (עד כ- 60% מהמקרים) ורק כ- 20% מהחולים יסבלו מנשירת שיער לראשונה בעקבותיה אחרי גיל 40. זאת ועוד, לא נמצא הבדל בשכיחות המחלה בקרב גברים או נשים ולא קשר למוצא אתני כזה או אחר. עם זאת, ישנו סיכון מוגבר בקרב בני אותה המשפחה לפתח את המחלה.

המחלה מתגלת בדרך כלל כאשר החולה, בן משפחה או הספר מבחינים באזור חסר השיער באופן מקרי. בעודשלעיתים לחסר השיער מתלווה תחושת עקצוץ, שריפה או כאב, ברוב המקרים אין כלתסמינים נוספים מלבד איבוד השיער. לעיתים צבע העור באזור חסר השיער הוא מעטאדמומי, אך בדרך כלל אינו שונה משאר הקרקפת. בערך ב- 10%מחולי א"א יש גםמעורבות של הציפורניים, כאשר הממצא השכיח ביותר הינו הופעה של שקערוריות קטנותעל גבי הציפורן. ברוב המקרים האזורים חסרי השיער ממוקמים לאזור מתוחם וקטן בקרקפת, אךהמחלה יכולה לתקוף כל אזור עם שיער בגוף, כאשר הזקן והגבות מעורבים לעיתים קרובותיותר משאר המקומות. מעורבות של כלל הקרקפת (אלופסיה טוטליס) או של כלל הגוף(אלופסה אוניברסליס) היא נדירה.

עד לשנים האחרונות, הגורם למחלה לא היה ברור, ועלו סברות שונות להתפתחות המחלה,כגון לחץ נפשי, זיהומים, חיסונים ושינויים הורמונליים. בעקבות התפתחויות טכנולוגיות שלהשנים האחרונות, חלה התקדמות משמעותית בהבנתנו את הסיבות למחלה. כיום המחלהנחשבת כמחלת חיסון עצמי (מחלה אוטאימונית), שבה מערכת החיסון של החולה תוקפת"בטעות" את זקיקי השערה. כיום ידוע שבבסיס הנטייה להתפתחות המחלה עומדיםגורמים גנטיים. מחקרים שבוצעו לאחרונה מגלים כי שינויים קטנים במספר גנים, שעברובתורשה מהאם ו/או מהאב, מעמידים את החולה בסיכון מוגבר יותר לפתח את המחלה. עםזאת, כנראה שהנוכחות של השינויים האלה בגנים בלבד אינה מספיקה, ויש צורך בגורםחיצוני נוסף על מנת לעורר את המחלה. עדיין איננו יודעים בוודאות מהם אותם שינויים, אומהו ה"טריגר" להתפתחות המחלה. קיימות מספר אפשרויות לטפל במחלה, אך אף טיפול אינו יכול למנוע את התפרצותהמחלה, או לרפא אותה לחלוטין.

עם זאת, על אף שהמחלה אינה מהווה סכנת חיים, אינה משפיעה על החולה מבחינה פיזית או מבחינת תוחלת החיים, השלכותיה הנפשיות והפסיכולוגיות עלולות להיות קשות ובעלות השפעה על מגוון תחומי החיים ולהתבטא בדיכאון או חרדה, במיוחד כשמדובר בילדים. ראשית בשל בורות הציבור למחלה והעובדה כי חוסר בשיער נקשר באופן כמעט מיידי למחלת הסרטן. איבוד השיער עלול לגרום אצל חולים לחוסר ביטחון רב, ניתוק הקשרים עם הסביבה, חברים ומשפחה, בעיות בלימודים, אי רצון להגיע לעבודה וכן הלאה.

לדברי דורון פסקינו, מומחה שיער ומבעלי מרכזי פתרונות השיער המקצועיים "דורון פסקינו- פתרונות שיער", המתמחים בתוספות שיער ופאות ועובדים עם אוכלוסיות חולים רבות, "במחלת האלופציה אראטה נתקלתי לפני כעשר שנים לערך, כשהתחלנו לבנות פאות המדמות שיער ראש אמיתי, עם רשת דמויית קרקפת, עליה נתפר השיער בשיטת שיערה- שיערה. באחד הימים הגיעה לפתחנו חולה, שנראתה חסרת אונים ודי מבוהלת מהמצב החדש. בנינו לה פאה שנראתה כדבר האמיתי והניצוץ ושמחת החיים חזרו לעיניה באופן כמעט מיידי ובעקבותיה הגיעו חולות נוספות. כשקמה עמותת "בראש מורם" ההתנדבותית ע"י יו"ר הנוכחי דרור יצחקי, המגייסת תרומות על מנת לעזור למשפחות החולים במחלה, מפנה לטיפולים רגשיים, עוזרת ברכישת פאות ומארגנת בהתנדבות ימי פעילות ומחקר, עזרנו להם לרכז את החולות. מקרים כאלו מעניקים לי ולצוות עובדיי סיפור ואושר אמיתי, לראות כיצד פאה, פרי יצירתנו יכולה לשנות לאחר את החיים, להעניק חן ויופי ולהעלות את הביטחון מחדש. מראה האמיתי של הפאה עוזר לחולים לשקם את חייהם, להתגבר על מכשולים רבים, לעבוד, ללמוד, למצוא אהבה ואף להקים משפחה".

מלבד פתרון הפאה, קיימות מספר אפשרויות טיפול, אך לא ניתן למנוע את התפרצותה או לרפאה לחלוטין. בין הטיפולים האפשריים ישנן משחות המכילות סטרואידים, הטובות לטיפול מקומי וניתנות לשימוש בייתי, זריקות סטרואידליות תת- עוריות לאיזור חסר השיער, הנחשבות כיום כקו ראשון לטיפול במחלה במבוגרים ונמצאו יעילות להצמחה מחודשת של שיער, אם כי מומלצות לאיזורים נקודתיים בלבד. טיפולים נוספים הינם באמצעות מינוקסידיל כתרחיץ או כקצף, קרם אנתרלין שתפקידו ליצור תגובה דלקתית מתונה באזור המריחה ובכך להביא לעיתים לצמיחה מחודשת של שיער, פוטותרפיה באמצעות קרינה אולטרה- סגולה באמצעות מכונות מיוחדות, טיפול בעל אחוזי הצלחה לא גבוהים. ניתן לשקול טיפול בסטרואידים סיסטמיים, במקרים המערבים איזורים נרחבים של הגוף, הניתנים ככדורים או בזריקה. תרופה נוספת היא הציקלוספורין, הדומה לסטרואידים ומדכאת את מערכת החיסון ולכן אינה מהווה אפשרות מועדפת לטיפול.

עם זאת, במידה והנשירה אינה מאסיבית, לעיתים הטיפול הטוב ביותר הוא מעקב בלבד, בהתחשב באחוז הגבוה של צמיחת שיער ספונטנית. מעבר לכך, חשוב לתמוך בחולים מבחינה נפשית ופסיכולוגית, הן על ידי קבוצות תמיכה או בעל מקצוע, פסיכולוג או פסיכיאטר.
 
בצילום דורון פסקינו - באדיבות חברת יחסי ציבור

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה