אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סרטן וגידולים >

מעשרה קילומטרים ביום לעשר דקות


4.12.16
יוסי עמר, מדריך טיולים וחולה במיאלומה נפוצה, מספר על כאב הגב ששינה את חייו

אני גר באזור של פרדסים, אז לפחות פעמיים ביום אני מקפיד ללכת בין הפרדסים - במיוחד בזמן הפריחה של התפוזים והאשכוליות. אבל אני לא מסוגל ללכת יותר מעשר דקות רצוף. ומה שהיה פעם החיים שלי - מדריך טיולים בסיני, ירדן, מרוקו וכל הארץ, שגמע עשרות קילומטרים ביום - הלך לבלי שוב. אבל גם עם המיאלומה, אני יוצא עדיין לפרדסים.

כאבי הגב התחילו בנובמבר האחרון, הייתי אז בן 63 וכאבי גב, אף שהיו מצרך נדיר, לא יותר מדי הטרידו אותי בתחילה. הלכתי לעיסוי ולדיקור – אבל בשלב מסוים הכאבים נעשו כה חזקים שלא הייתי מסוגל לזוז. הלכתי לבדיקות אצל אורתופד שנתן לי זריקות אך לא מצא את מקור הבעיה. כעבור שבועיים-שלושה במהלכם התפתלתי מכאבים הגעתי לרופא משפחה שהתייעץ עם רופאים מבית החולים מאיר ולמזלי דיבר עם ד"ר שפירא אשר שלחה אותי מהר לאשפוז. היא הבינה מהר את מה שעמד לבוא ושלו לא ציפיתי כלל, וזה שהחוליה השבורה שמצאו בגב שלי פשוט התפרקה. זה לא היה מאמץ, זו לא הייתה תאונה, זו הייתה מיאלומה נפוצה.

מיאלומה נפוצה היא סרטן הפוגע במח העצם, כאשר תאי הפלזמה המיוצרים במח העצם מתרבים באופן בלתי מבוקר. הגידול, אשר מתגלה אצל כ-350 מקרים חדשים בשנה בישראל, ובדרך כלל אחרי גיל 50, פוגע במעטפת העצמות ויוצר נגעים ליטיים או "חורים" בעצמות. אצל חלק מהחולים זה גורם לרגישות מאוד גבוהה, אצלי זה ממש גרם לשבר. בעקבות בדיקת ה-MRIוהמח עצם שאיששו את מה שהבינה הרופאה ההמטולוגית, עברתי ניתוח לטיפול בחוליה השבורה.

אבל הניתוח הזה היה רק ההתחלה: התחלתי לקבל טיפולים מחזוריים של וולקייד (Velcade) ורבלימיד (Revlimid) אבל התוצאות לא הראו שיפור. לאחר שלושה מחזורים ד"ר שפירא ביקשה עבורי טיפול חמלה של קיפרוליס (Kyprolis) בשילוב עם רבלימיד וסטרואידים, משלב שלא היה בסל בקו הטיפול בו נזקקתי לו. לאחר אישור טיפול החמלה התחלתי לקבל קיפרוליס במשך כחודשיים-שלושה ולשמחתי מיד במחזור הראשון התוצאות היו חיוביות. בעקבות הצלחת הטיפול התאפשר לי לעבור השתלת מח עצם עצמית בבית החולים תל השומר, פרוצדורה שאמורה להאט את התקדמות המחלה ותוך כך את חזרתה של המיאלומה. הרופאה צופה שמצבי טוב בשביל להפסיק בקרוב את מחזורי הטיפול.

ולמרות הצלחת הטיפולים, מיאלומה נפוצה היא מחלה שלא קל לחיות איתה – בטח לא הגרסה שלה שהיא מנת חלקי. קריסת עמוד השדרה גרמה לכאבים שלא מאפשרים לי להמשיך בעבודה, שהיא כמו אוויר לנשימה מבחינתי. אני משתדל להיות קול, כך הייתי מאותו יום בבית החולים כאשר נקראנו למשרד הרופאה על מנת לשמוע את פסק הדין, אני משתדל לצאת כל יום ולטייל ברגל כמה שאני יכול כדי לא להרגיש סגור בבית ובדיכאון ולמרות שעשר דקות זה לא עשרת הקילומטרים בחולות המדבר, הם עוזרים לא רק לשמור על שפיות – אלא גם על אופטימיות ושמחה אמתית. שמחה על התמיכה שאני מקבל מאשתי, מילדיי ומכל משפחתי הקרובה, שביקוריהם נעשו תכופים יותר בעקבות המחלה.

ושמחה על כל אותם דברים קטנים וטובים שסובבים אותי. אני הולך לים הרבה – ואף שאני לא מסוגל להיכנס למים בגלל הקושי, אני יושב ומתבונן או הולך במים, בשביל להמשיך ולהרגיש דברים אמיתיים כמו שקודם. זו לא קלישאה, מה שמחזיק ומחזק אותי הוא הרצון והנחישות לא לוותר על הדברים הטובים בחיים. לאכול טוב (ובריא!), להיות מוקף באנשים טובים, אפילו לנסות לעשות דברים יותר טובים, לעזור גם לאחרים.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה