אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הפרעות הורמונליות >

סוכרת והשמנה – מדוע הן הולכות יד ביד?


9.11.16
הסוכרת משפיעה על ההשמנה וההשמנה משפיעה על הסוכרת- איך נשבור את מעגל הקסמים הזה ונשמור על איזון?

ד"ר עמיר בשקין, מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת, המרכז הרפואי לגליל

מחלת הסוכרת מסוג 2 היא מגפה עולמית, ולא בכדי. הסיבה היא הקשר ההדוק לעודף משקל ולהשמנה – וכידוע האוכלוסייה בעולם המערבי הולכת ומשמינה ככל שעובר הזמן. כאשר אדם מצוי בעודף משקל, הסיכון שהוא יפתח סוכרת מסוג 2 מוגבר בהרבה. כמעט כל מי שמגלה כי הוא חולה בסוכרת מסוג 2 מקבל עצה מרופאו לרדת במשקל. הקפדה על תפריט מאוזן ופעילות גופנית משפיעים לטובה מאוד על הסוכרת, ויכולים לעכב אותה ובמקרים מסוימים אף למנוע אותה. חשוב להבהיר כי השמנה לא רק מגבירה את הסיכון להיווצרות המחלה, אלא היא מקשה על הטיפול בסוכרת, גם זה התרופתי. פעמים רבות נוכל לראות מקרים בהם מצבה של המחלה "סטטי" אצל המטופל. הדבר מעיד על כך שצריך לשנות את הכיוון, וברגע שחלה ירידה במשקל אצל המטופל מתרחש שינוי מאוד גדול- יותר קל לטפל והחולה עצמו מרגיש את ההבדל.

התסמונת המטבולית

סוכרת סוג 2 מתפתחת לרוב על רקע של תסמונת מטבולית והשמנה היא מרכיב מרכזי של התסמונת המטבולית. משמעותה של התסמונת המטבולית היא אסופת הפרעות אשר מעלות את הסיכוי לסוכרת מסוג 2 או למחלות קרדיו וסקולריות. מעבר להשמנה בטנית, מספיק שיהיו עוד 2 מהמאפיינים הבאים על מנת להצביע על התסמונת: יתר לחץ דם, כמות גבוהה של טריגליצרידים בדם, היפרגליקמיה בצום ו- HDL נמוך. הטיפול בתסמונת המטבולית כולל קודם כל שינוי באורח החיים הכולל שינוי תזונתי ופעילות גופנית. אם לא ניכר שיפור תוך מספר חודשים יש לשקול טיפול תרופתי – המכוון למניעת מעבר מטרום סוכרת לסוכרת, איזון לחץ הדם ואיזון שומני הדם.

מעגל אכזרי

כאשר מטפלים בסוכרת באמצעות אינסולין נוצר המעגל הבא: השמנה, בעיקר בטנית, מחמירה תנגודת לאינסולין, כיוון שהאינסולין לא מספיק משפיע יש צורך במינון יותר גדול של אינסולין שמוביל לעלייה במשקל, וההשמנה מחמירה את התנגודת לאינסולין. חשוב לנסות לעודד את המטופל לרדת במשקל בטרם מתחילים עם הטיפול האינטנסיבי באינסולין – כיוון שהוא למעשה חוסם את מסלול הירידה.

אז מה עושים?

אינסולין הוא אינו האופציה היחידה. כיום יש בשוק תרופות מקבוצת SGLT-2 המתאימות לסוכרתיים מסוג 2, אשר גורמות להפרשה של חלק מהגלוקוז בשתן ובעקבות כך גם לאיבוד קלוריות רבות. למעשה בכך גם יורדת רמת הסוכר בדם והדבר גם תורם לתהליך הירידה במשקל. כתוצאה מאלו, זה גם מפחית את הצורך של החולה באינסולין. במחקר שנעשה בשנה שעברה על אחת מן התרופות שבקבוצה הזו ושמה ג'רדיאנס, היא הראתה תוצאות דרמטיות של הפחתה ב-38% את מקרי המוות ממחלות קרדיו וסקולריות בקרב חולים שהיו בקבוצת הסיכון, הפחתה של 35% באירועי לב ושבץ והפחתה של 32% בתמותה הכללית בקרב בחולים. לאחרונה הראה מחקר נוסף כי היא גם מגנה על הכליות.

בנוסף לטיפול התרופתי חשוב מאוד להקפיד על אורח חיים בריא ופעיל, ולא "ישבני" לשעות ארוכות. לתזונה ואורח החיים הבריא יתרונות רבים ומשמעותיים אשר יכולים להביא לשיפור מצב הסוכרתי ואיזונו בצורה דרמטית ועל כן מומלץ לאמץ זאת – ויפה שעה אחת קודם.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה