אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער >

שלושת הדברים שעלולים להרוס לכם את ארוחת החג


13.10.16
הדברים שיכולים להרוס לכל אחד מאיתנו את ארוחת החג (על רקע שלל ארוחות החג בימים אלה)

כמעט לכל אחד מאתנו הופיע פצעון מכוער במרכז הפנים בדיוק לפני דייט חשוב, או שהבטן כאבה בדיוק לפני ארוחה במסעדה הנחשקת שהזמנו בה מקום חודש מראש. ארוחת החג בפתח ואחרי שנערכתם וקניתם בגדים חדשים, עברתם במספרה, קניתם מתנות לדודים ולדודות ואתם מוכנים להתחיל להיכנס לאווירת החג פתאום מופיעה בעיה שמאיימת לחרב לכם את הארוחה. זו יכולה להיות בעיית בטן, בעיה אסתטית, כאב כלשהוא וכן הלאה. במקרים רבים בעיות אלה קשורות במצבי לחץ ומתח נפשי, כך שארוחת החג עלולה להוות אפילו טריגר לעניין. ד"ר בוריס צוקרוב, מומחה לרפואת עור עם הטיפים למענה מהיר לבעיות השונות.

הרפס ופצעונים - אפשר לטשטש עקבות

לפצעי הרפס בשפתיים יש נטייה להופיע דווקא ברגע הכי פחות מתאים. חלק מהמגורמים להתפרצותם עלולים להיות קשורים במתח נפשי שמאפיין את תקופת החגים. לא זאת בלבד שמדובר בפגם אסתטי אלא שמדובר בכאב לא מבוטל שעלול למנוע מכל אחד מאיתנו ליהנות מהמטעמים המיוחדים של שולחן החג.

ניתן לטפל בהרפס כבר בשלב העקצוץ המקדים, עוד בטרם התפרצות הפצע. במסגרת הטיפול ניתן להשתמש גם בתכשירים טיפוליים בצבע הדומה לצבע העור ובכך להשיג גם אפקט של טשטוש הפצע המביך. בדומה להרפס גם בפצעונים שמופיעים ברגע הכי לא מתאים רצוי לטפל במשחה טיפולית בכדי לפתור את הבעיה במהרה.

כאבי בטן – להתאים את הארוחה

כאבי בטן מושפעים אף הם ממתח נפשי ועלולים להיגרם גם משינויים בהרגלי התזונה, דבר המאפיין את תקופת החגים. לדוגמא, צריכת מזון קל יותר במהלך היום וארוחות כבדות בשעות הערב, בדיוק ההיפך מהתפריט הרצוי שרובנו מקפידים עליו בשגרה. במקרים מסוג זה רצוי לבצע שינויים מזעריים ככל שניתן בתפריט השגרתי, להקפיד על ארוחת בוקר מלאה ולנסות ולמתן את כמויות המזון בשעות הערב, למרות ארוחות החג. במקרים של הופעה של כאבי בטן כתוצאה מהאטה בפעילות המעיים מומלץ להקפיד על שתייה מרובה, לעידוד פעולת המעיים, לצרוך מאכלים עתירים בסיבים תזונתיים וכן הלאה.

במקרים של פעילות יתר של המעיים מומלץ לצמצם צריכה של סיבים תזונתיים מירקות, חיטה מלאה וכו' ולהעדיף מזון קל יותר לעיכול. עם זאת, חשוב לשמור על צריכה של כמות נוזלים מספקת בכדי למנוע התייבשות.

כאב ראש או מיגרנה – טיפול בהתאם לבעיה

להרבה מאתנו המפגש הקרב עם כל המשפחה גורם לכאב ראש במובן המטאפורי של המילה. כשכאב הראש עובר מהמובן המטאפורי של המילה למובן המעשי ניתן לטפל באופן מיידי, בהתאם לסוג הכאב – מיגרנה או כאב הראש המכונה כאב ראש תעוקתי. במידה ומדובר בכאב ראש שמקורו במיגרנה ההופעה תהיה בד"כ דרמטית יותר ותלווה בכאב בצד אחד שמתגבר במאמץ ובחוסר סבילות לרעשים ולאור חזק.

מרבית הסובלים ממיגרנה מכירים היטב את התחושה הנלווית ואת הטיפול המתאים עבורם, בכל מקרה במקרים של סימפטומים אלה רצוי ליטול טיפול מותאם למיגרנה. חלקם הגדול של טיפולים אלה ניתן ללא מרשם רופא. במקרים של כאב ראש רגיל (תעוקתי) התחושות שיופיעו הן של כאב מפוזר על פני כל הראש ולחץ באזור העיניים והמצח. כשסימפטומים אלה מורגשים מומלץ ליטול את אחד ממשככי הכאבים המוכרים לצורך הקלה מהירה. בכל מקרה, חשוב לזכור שצריכת אלכוהול בשילוב עם התרופות הללו וכל תרופה אחרת במתן דרך הפה, עלולה להיות מסוכנת.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה