אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סרטן וגידולים > ביופסיה

ביופסיה ריאות לא פולשנית


6.7.16
ביופסיה ריאות לא פולשנית, באמצעות מחט והדמיה ממוחשבת

ביופסיית מחט של הריאות נעזרת בהדמיה שמסייעת לאתר את מיקומו של הקשריר (nodule – גוש רקמה קטן), או של ממצאים חריגים אחרים בריאות, והיא מאפשרת להסיר דגימת רקמה לשם בדיקתה מתחת למיקרוסקופ.

כאשר בדיקות הדמיה לא יכולות לאשר אם מדובר בקשריר שפיר, או במקרים שבהם לא ניתן להגיע לקשריר באמצעות ברונכוסקופיה או בשיטות אחרות – נדרשת ביופסיית ריאות שתאבחן אם מדובר בממצא ממאיר ואם כן, באיזה סוג של סרטן (קיימים כמה סוגי סרטן ריאות) ולכול סוג מאפיינים משלו).

ביופסיה באמצעות מחט, היא ביופסיה ריאות פחות פולשנית בהשוואה לביופסיה כירורגית, ולפעמים גם לא מצריכה הרדמה כללית.

מהי מחט לביופסיית ריאות?

קשריר ריאות הוא נגע עגול למדי, או אזור של רקמה לא תקינה בתוך הריאה. קשרירי ריאות מזוהים בדרך כלל באמצעות צילומי רנטגן וברוב המקרים קשרירים אלה לא גורמים לכאב או לסימפטומים אחרים.

ברוב המקרים, אפשר לזהות קשרירים או ממצאים חריגים אחרים בגוף, על ידי בדיקות הדמיה. יחד עם זאת, לא תמיד ניתן לקבוע על סמך בדיקות ההדמיה אם מדובר בקשריר שפיר (לא סרטני) או ממאיר (סרטני). לכן, שיטת ביופסיית המחט משתמשת במחט חלולה שמסירה כמה תאים מהאזור החשוד בגוף, ומאפשרת את בדיקתם מתחת למיקרוסקופ כדי לקבוע אבחנה של הממצאים.

ביופסיית מחט לקשרירים בריאות, משתמשת במספר טכניקות הדמיה כגון: טומוגרפיה ממוחשבת (CT), פלואורוסקופיה ולפעמים אולטרסאונד או MRI. טכניקות אלה מאפשרות להנחות את מכשירי הרדיולוג לאתר שבו נמצא הגידול החריג.

בביופסיה פלאורלית (pleural, הוא "קרום הריאה" שנקרא בעברית: אֶדֶר או צדֶר), נוטלים דגימה מקרום האדר, שכבת הרקמה שמרפדת את חלל האדר.

מהם השימושים הנפוצים בהליך ביופסיית מחט?

למרות שיותר ממחצית הקשרירים הבודדים בתוך החזה נקבעים כשפירים, נגעים אלה נחשבים לבעלי פוטנציאל ממאירות, עד שלא יוכח אחרת – בדרך כלל באמצעות ביופסיה ריאות בעזרת מחט.

באופן כללי, אצל ילדים שאין להם היסטוריה של סרטן, יש סיכוי קלוש ביותר שממצאים של קשרירים בודדים יהיו ממאירים.

כאשר מזהים קשריר, ייתכן ויבוצעו בדיקות הדמיה כדי לסייע לקבוע אם הוא שפיר או ממאיר. הביופסיה עשויה להיות נחוצה במקרים שבהם בדיקות הדמיה לא יכולות להגדיר בבירור כי אכן מדובר בממצא שפיר.

כשרופא מזמין ביופסיית מחט, הוא מאמין שטכניקות אבחון אחרות, כמו ברונכוסקופיה, לא מאפשרות נגישות לקשריר.

ביופסיה פלאורלית מבוצעת כאשר לא ניתן לקבוע באמצעות thoracentesis, מהו הגורם לנוזלים עודפים במרחב הפלאורלי. מדגם הרקמות שמוצא מהקרום הפלאורלי במהלך הביופסיה עובר אנליזה על מנת לבדוק אם קיימת עדות לשחפת, תאים סרטניים, או נוכחות של וירוס, פטריה או מחלה טפילית.

איך עלי להתכונן?

ייתכן שהרופא יורה לכם לא לאכול או לשתות 8 שעות לפני הביופסיה. עם זאת, תוכלו לקחת את התרופות השגרתיות שלכם עם לגימות מים. אם אתם חולי סוכרת, תצטרכו לדבר עם הרופא לגבי מינון האינסולין, ייתכן שיהיה צורך לערוך התאמה.

לפני ביופסיית מחט, דווחו לרופא על כל התרופות שאתם נוטלים, כולל תוספים צמחיים, ואם יש לכם אלרגיות, במיוחד לסמי הרדמה. הרופא עשוי לייעץ לכם להפסיק ליטול אספירין או מדלל דם למשך פרק זמן מסוים לפני הליך הביופסיה.


תגיות: ביופסיה ריאות לא פולשנית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה