אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) עיניים > עדשות מגע דו שבועיות

כך תבחרו עדשות מגע דו שבועיות


9.5.16
ישנם סוגים שונים של עדשות מגע דו שבועיות

במהלך השנים השתפרה מאוד טכנולוגיית הייצור של עדשות מגע, ולצד עדשות קשות מאוד ניתן להשיג סוגים שונים של עדשות רכות. שלא כמו עדשות מגע שנועדו לשימוש לתקופה ארוכה, ברורים כיום היתרונות של העדשות המשמשות לתקופה קצובה וקצרה יחסית. באופן כזה, על ידי בחירה נכונה של עדשות לתקופה של שבועיים ימים, ניתן לשמור היטב על בריאות העין – וזאת ללא חשש מזיהום או מיצירת יובש בלתי נעים.

מחיר משתלם ועסקאות מתמשכות

ישנם סוגים שונים של עדשות מגע דו שבועיות ודגמים שונים שלהן, ולכן בחירה מושכלת, ממש כמו בחירת עדשות מגע יומיות תשיג אפקטיביות משופרת ונוחות רבה יותר. יש להקדיש תשומת לב לשאלת ההתאמה הנכונה למבנה העין ולסוג ליקוי הראיה (בשיתוף עם אופטיקאי או עם אופטומטריסט מורשה), אך במקביל יש לבחון גם את מחיר העדשות.

חברות מוכרות לייצור עדשות וכן משווקים מורשים נוהגים להציע דילים שונים ברכישת עדשות מגע דו שבועיות. משום כך, לא מספיק לבדוק את המחיר לכל עדשה או לכל אריזת עדשות בודדת. חשוב לא פחות ואפילו חשוב יותר – לבדוק מהו המחיר של דיל לטווח ארוך. דילים כאלה הם למעשה מבצעים לרכישה של מארזי עדשות לתקופה ממושכת, בדרך כלל לחצי שנה או אפילו למשך שנה. דילים אלה מוכרים גם בשם עסקה שנתית לרכישת עדשות, ובדומה לכך – עסקה חצי שנתית לרכישת עדשות דו שבועיות.

תכונת העבירות לחמצן

יש הסבורים שיובש בעין כתוצאה משימוש בעדשות נוצר אך ורק בשל רמת הלחות שמסוגלת העדשה לספוח לתוכה. למעשה, יובש וגירוי בעין נוצרים במידה רבה בהתאם ליכולת של העדשה להעביר חמצן, הדרוש לעין. גם בעדשות מגע דו שבועיות ישנם הבדלים ניכרים ביותר בין עדשות שונות, בין עיצובים שונים ובין יצרנים שונים מבחינת היכולת של העדשה לאפשר מעבר חמצן שהעין (וליתר דיוק – הקרנית) זקוקה לו. כדאי להעדיף עדשה בעלת יכולת טובה להעברת חמצן, ומי שאינו בטוח – יכול לבדוק את היכולת הזאת, שמפורסמת בשם מדד Dk.

קשיחות העדשה

מלבד ההבדלים ביכולת העברת החמצן בין עדשות דו שבועיות שונות, יש גם הבדלים ברמת הקשיחות של דגמים שונים. יש אנשים שמעדיפים עדשה קשיחה יותר, אך יש כאלה שנחוצה להם עדשה בעלת מאפיינים רכים יותר. במידת מה, זה עניין של ניסיון, ולכן – מי שאינו בטוח מה מתאים לו, יכול לרכוש חבילת עדשות יחידה לפני התחייבות לעסקה ארוכה יותר, לתקופה של חצי שנה או שנה.

אפשר גם לתת משקל מסוים לחוות דעת של אנשים אחרים המרכיבים עדשות מגע יומיות או דו שבועיות מזה זמן. ישנם רופאי עיניים או אופטומטריסטים שגם להם יש העדפה והמלצות משלהם, אבל בסופו של דבר – ההרגשה האישית היא זו שקובעת. בדיקת מדדי רכות והעברת חמצן, המלצות ובעיקר התנסות ועלות לעסקה יהיו, אם כן, מדדים חשובים לבחירה הנכונה.


תגיות: עדשות מגע דו שבועיות
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה