אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > עור יבש

מדוע העור שלנו יבש בחורף?


ד'ר הדס פראג נוה / 10.1.16
טיפים לשמירה על עור בריא בעונה הקרה

בחורף העור נוטה להיות יבש ולעיתים מגרד. מדוע זה קורה ? מי בסיכון מוגבר לסבול מעור יבש ? כיצד נוכל לשמור על עור בריא גם בעונה הקרה ?

ד'ר הדס פראג נוה נותנת טיפים שיעזרו לעבור את החורף בשלום

מאת: ד"ר הדס פראג נוה, רופאת עור מומחית ויועצת למותג "בפנטן להקלת גרד"

החורף כאן, התנור דולק והמחשבה לשקוע אל תוך אמבטיה לוהטת מפתה מתמיד, אך רגע לפני חשוב לעצור ולהבין את השפעות החורף על העור שלנו. מדוע הוא כה יבש דווקא בעונה זו? מדוע עור יבש מגרד? כיצד נשמור על עור בריא בתקופה זו?

למה בחורף?

הלחיים האדמדמות הסמוקות והשפתיים הסדוקות הם מסימני ההיכר של החורף ומבטאים תופעה של יובש בעור כולו.

מדוע דווקא בחורף עורנו יבש? הסיבות לכך נעוצות ראשית בתנאי האקלים - האוויר הקר, הרוחות הנושבות והלחות נמוכה. אנו מוסיפים על כך עם המזגנים ואמצעי החימום השונים ומסגלים הרגלים אשר מבלי משים מחמירים גם הם את היובש, כדוגמת מקלחות או אמבטיות ממושכות במים חמים.

עור יבש הוא מחוספס, עם קשקשת ואדמומיות ולעיתים קרובות מלווה בגרד. לעיתים היובש כה קיצוני עד שהעור נראה כמו אדמה סדוקה.

מי סובל?

כולם סובלים במידה זו או אחרת מעור יבש בחורף, אך קיימות קבוצות אשר מועדות לכך במיוחד. מדובר על קבוצות נרחבות באוכלוסיה מכל קשת הגילאים, החל מילדים הסובלים מ'אסטמה של העור' (אטופיק דרמטיטיס), דרך בני נוער ומבוגרים הנוטלים תרופות הגורמות לתופעת לוואי של יובש בעור וכלה בקשישים אשר נוטים יותר לעור יבש.

מדוע חשוב לטפל?

העור מהווה שכבת הגנה מפני הסביבה החיצונית. עור יבש, אשר לעיתים הופך לסדוק, פגיע יותר לחומרים עמם אנו באים במגע מדי יום (לדוגמא סבון כלים, חומרי ניקוי ועוד). עור יבש לעיתים מגרד, ובעקבות הגרד עלולה להגרם פציעה של העור המגבירה את הסיכון לחדירת זיהום.

כמובן, שבנוסף לסיבות הבריאותיות עור יבש הוא מחוספס ופחות נעים למגע ולמראה.

כיצד יש לטפל ?

יש מגוון דרכים בהן אנו יכולים למנוע ולטפל בעור יבש.

ראשית, חשוב להמנע ממצבים אשר יגרמו להחמרה של היובש. לדוגמא, בניגוד לאינטואיציה שלנו, מים מחמירים עור יבש ומכאן נגזרות כמה המלצות חשובות- למשל, לא ללקק שפתיים יבשות מאחר וזה רק מגביר את היובש. במקום זאת, עדיף להשתמש בשפתון. בנוסף, מומלץ להמעיט ככל הניתן בשטיפה של הידיים ומגע עם מים. כאשר מבצעים משימות אשר כוללות הרטבה של הידיים, כגון שטיפת כלים או ניקיון מומלץ להשתמש בכפפות אטומות ולהקפיד שהמים לא יחדרו לכפפות. הכפפות גם יגנו על הידיים ממגע עם חומרים העלולים לגרום לגרוי. רצוי להמנע ממקלחות או אמבטיות חמות וארוכות אשר גם מגבירות את היובש של העור בכל הגוף. כמובן שקשה להמנע ממקלחות במים חמים במהלך החורף ולכן כדאי להשתמש בשמן רחצה במהלך הרחצה ולמרוח קרם לחות מיד כשיוצאים מהמקלחת כשהעור עוד לח, כך נשמרת הלחות באופן מיטבי בעור.

השימוש בקרם לחות מומלץ באופן כללי, ולא רק אחרי מקלחות חמות, אלא גם על מנת לשמר ולשקם את הלחות של העור. שימור לחות העור חשוב במיוחד באוכלוסיות שמועדות ליובש וגרד כגון ילדים הסובלים מ'אסטמה של העור'. קיימים היום בשוק מגוון רחב של תכשירי לחות ולאחרונה התווסף מוצר חדש, קרם 'בפנטן להקלת גרד' אשר בנוסף לפעילות הרצויה של הענקת לחות לעור היבש והקלה על הגרד, פועל במקביל גם לשיקום מחסום העור הפגוע. מדובר בתכשיר ללא סטרואידים וללא צורך במרשם רופא.

שיקום מחסום העור והקלה על גרד ימנעו סיבוכים של זיהום וגרוי כמו גם ישפרו את תחושת ומראה העור.

לסיכום, בחורף העור נוטה להיות יבש ולעיתים מגרד. המנעות מגורמים המחמירים את היובש והחזרה של לחות לעור יעזרו לשמור על עור בריא וחיוני בחורף.


תגיות: עור יבש
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה