אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > סבוריאה

מהי סבוריאה בעור ואיך מטפלים בה?


דוד פרלה / 7.9.15
המחלה משפיעה על כ-15% מן האוכלוסייה

מחלת הסבוריאה (או בשמה המדויק - סבוריאה דרמטיטיס) היא מחלה המתבטאת בהפרשה עודפת של חלב מבלוטות החלב אל העור. כאשר החלב מתייבש על גבי השכבה החיצונית של העור (הקרטין), וביחד עם זאת מתבצעת נשירה טבעית של הקרטין, נוצרים גם קשקשים. כמו כן, החלב עצמו עלול ליצור גירוי בעור המביא לדלקת שבתורה גורמת לאדמומיות המאפיינת את המחלה. אדמומיות זו גורמת לגרד וצריבה, ומופיעה לרוב באזור הפנים ואזור הקרקפת בהם יש ריכוז גבוה של בלוטות חלב. (למרות שהיא יכולה להופיע גם באזורים אחרים העשירים בבלוטות חלב כמו למשל בית השחי, המפשעה או אזורי הקפלים אצל תינוקות).

אצל חלק מן החולים המחלה אינה מתבטאת בקשקשים יבשים, אלא דווקא בקשקשים לחים ושמנוניים בצבע צהבהב.

המחלה משפיעה על כ-15% מן האוכלוסייה ובדרך כלל ניתן למצוא אותה אצל מבוגרים באזור גיל 40 ובעיקר אצל גברים, אז היא מגיעה לשיא. לחילופין, היא שכיחה אצל תינוקות בגיל הינקות. אצל תינוקות הריפוי של המחלה הינו מהיר יותר מכיוון שהם מקבלים הורמונים דרך ההנקה, הורמונים אשר מביאים להזנה של העור בסבום שומני. אצל מבוגרים, לעומת זאת, מדובר במחלה כרונית אשר מתבטאת בגלים של עליות ומורדות, כאשר בחורף ישנה לרוב החמרה בגלל היובש המוגבר.

הגורמים למחלה

ישנם שני גורמים עיקריים לסבוריאה:

פטרייה בשם "פיטריוספרום אובלה" - פטרייה זו נמצאת בחלב המופרש מהבלוטות ומעודדת את ההפרשה המוגברת. יש כאלו שסוברים שתגובת מערכת החיסון אליה היא בעלת חלק חשוב ביצירת התהליך הדלקתי.

לחץ נפשי ומתח - על פי הרפואה הסינית, לחץ נפשי ומתח מעלים את חום הגוף הפנימי העולה לעור, ולכן מעצימים את האדמומיות המאפיינת את המחלה.

בנוסף לזאת, ידוע שלמחלה יש גם גורמים גנטיים ושכיחות המחלה גבוהה יותר בקרב בני אותה משפחה. גם מי שסובל ממחלת הפסוריאזיס או מערכת החיסון שלו חלשה יותר, נמצא בקבוצת סיכון גבוהה לסבול מן המחלה.

מה הטיפול הקונבנציונלי בסבוריאה?

הטיפול הקונבנציונאלי במחלה מטפל בעיקר בסימפטומים ומערב שימוש בתכשירים חיצונים ייעודים כגון שמפו להזנת הקרקפת ומשחות. חלק מהתכשירים האלו, במיוחד אלו המיועדים לילדים, הינם למעשה סטרואידים ולכן השימוש בהם צריך להיות קצר טווח. אחרים משמשים להרגעה של העור ומכילים גם רכיבים אנטי פטרייתיים ואנטי דלקתיים, כך שניתן להשתמש בהם ללא חשש למשך תקופה ממושכת יותר כתלות בסוג ואופי הרכיבים הקיימים בהם. (חלקם עשויים מרכיבים טבעיים בלבד וחלקם לא).

ויש גם טיפול טבעי: לטפל בסבוריאה על פי הרפואה הסינית

כאמור, הרפואה הסינית רואה חשיבות עליונה בהחזרת האיזון הפיזי והנפשי לגוף והורדת החום הפנימי והלחות במערכת העיכול, ולכן פועלת במספר אמצעים על מנת להשיג מטרה זו.

דיקור סיני – תורם להורדת הדלקת, ויסות מערכת החיסון והרגעה כללית של הגוף והנפש.

צמחי מרפא לשתייה – משפרים את הזנת העור, הורדת היובש או השמנוניות (כתלות באופי המחלה) ומכילים מרכיבים אנטי פטריתיים.

משחות חיצוניות – משחות אלו הינן משחות טבעיות אשר אינן מכילות סטרואידים. מנגד, אסור להשתמש בבשמים חזקים המגרים את העור ויש להעדיף שימוש בסבון היפו-אלרגני ובמי פנים לעור עדין.

שינוי תזונתי – מעבר לצריכה של מזונות מקררים במקום מזונות מחממים. בין היתר יש להימנע מאוכל מטוגן, חריף, אלכוהול וקפה הנחשבים למזונות מחממים לפי הרפואה הסינית. יש להמעיט גם בצריכת מוצרי חלב, מאכלים שמנים, חטיפים, קמח וסוכר לבן. במקום אלו רצוי לשתות הרבה מים, לצרוך סיבים תזונתיים ודגנים מלאים, כגון אורז מלא חום וחיטה מלאה ולהרבות באכילה של ירקות ירוקים. לעצות נוספות לתזונה נכונה לחצו כאן.

תוספי תזונה – ניתנים על ידי המטפל בלבד לאחר אבחון. בין היתר ניתן למנות פרוביוטיקה לוויסות חיידקי הקנדידה במעיים ו"לחימה" בפטרייה הקיימת בסבוריאה, אומגה 3 המרגיעה את העור ובעלת פוטנציאל אנטי דלקתי וביוכורכומין, אף הוא בעל פעילות אנטי דלקתית.

ברוב המקרים ניתן לראות שיפור ניכר בתסמיני המחלה כבר בשבועות הראשונים לטיפול, אז ניתן להוריד את מינון הדיקור ושתיית צמחי המרפא.

הכותב – דוד פרלה, בעל תואר שני M.Sc ברפואה סינית מסורתית, מומחה לטיפול בבעיות עור ברפואה סינית. למידע נוסף אודות הטיפול בסבוריאה והמלצות לתזונה בריאה, בקרו באתר המרפאה.
 
 

Image courtesy of photostock at http://www.freedigitalphotos.net/


תגיות: סבוריאה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה