אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > אטופיק דרמטיטיס

מהי אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור) ואיך מטפלים בה?


דוד פרלה / 7.9.15
טיפול טבעי באטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס, או "אסטמה של העור" כפי שנהוג לעיתים לכנות אותה, היא דלקת עור אלרגית שסימני הביטוי שלה הם תפרחת אדומה ויבשה וגרד חזק המתגבר לעיתים קרובות בשעות הלילה. התפרחת מופיעה לרוב בין הקפלים הפנימיים של המרפקים והברכיים.

לעיתים קרובות התפרחת מלווה גם בזיהומי עור שמקורם בחיידקי הסטפילוקוקוס או בפטריות אשר בתורם גורמים להחרפת התהליך הדלקתי.

מבחינת היקפי המחלה, היא מופיעה אצל 15% מן האוכלוסייה. שכיחותה של האסטמה של העור גבוהה יותר אצל תינוקות וילדים, וכ-25%-30% מהילדים עלולים לסבול ממנה. כינויה של המחלה ניתן לה מכיוון שאצל חלק מן הילדים והתינוקות החולים ניתן גם לראות רקע של אסטמה נשימתית.

החדשות הטובות הן שברוב המקרים המחלה עוברת עד גיל חמש לאחר שהמערכת החיסונית מתייצבת, והמרווחים בין ההתקפים גדלים. עם זאת, מכיוון שהמחלה גורמת לסבל רב לחולים בה ולפציעות בעור, רצוי לטפל בה ולא להזניח אותה.

מהם הגורמים לאסטמה של העור?

רקע גנטי של מחלה אלרגית – אצל הרוב המכריע של החולים, קיים גם רקע גנטי של מחלקה אלרגית כלשהיא, מה שמורה על רגישות יתר של מערכת החיסון. אצל המיעוט שאצלו אין רקע גנטי, סיכויי ההחלמה הם גבוהים יותר.

גורמים סביבתיים המשפיעים על מערכת החיסון – ישנם גורמים רבים העלולים לשבש את יכולתה של מערכת החיסון לבקר את עצמה ובעיקר את תאי הדם הלבנים, הלימפוציטים ולפיכך להחמיר את המחלה.

בין הגורמים הסביבתיים המרכזיים ניתן לציין מגע עם אלרגניים שונים, תהליכים זיהומיים וגירויים פיזיים בעור, מזג אוויר ובעיקר עונות מעבר, שימוש בסבונים המייבשים את העור ורחצה מרובה. גם למתח נפשי יש השפעה לא בריאה על מערכת החיסון ולכן הוא עלול לגרום להחרפה של התגובה האלרגית.

טיפול במחלה בשיטה הקונבנציונלית

הטיפול במחלה מתחלק לשניים - טיפול טבעי במשחות לחות, וטיפול הניתן על ידי סטרואידים כגון קורטיזון ואנטי היסטימינים. הטיפול בתרופות אנטי היסטימיניות מהדור החדש הוא בטוח יחסית ואינו גורם לתופעות לוואי חמורות או לעמידות כנגדן.

לעומת זאת, הטיפול הניתן על ידי סטרואידים מחליש את מערכת החיסון ומלווה בתופעות לוואי ולכן צריך להתבצע בזהירות ולמשך זמן מוגבל (לפי הוראות הרופא). למרות היעילות הגבוהה שלו, הוא אינו פתרון מושלם ומהווה טיפול בעיקר בצורות הקשות יותר של המחלה.

טיפול טבעי באטופיק דרמטיטיס: עצות להרגלי תזונה והתנהגות יומיומית נכונים

הטיפול הטבעי במחלה כולל בין היתר לבישת בגדים מאווררים מכותנה (לא מבד סינטטי) ושהייה במקומות בהם האוויר פחות חם. ניתן להוסיף לחות בחדר בו שוהים, במיוחד אם משתמשים במזגנים אשר מעלים את רמת היובש.

בנוסף, רצוי להתקלח במים פושרים ולא לעשות מקלחות ארוכות יתר על המידה. כמו כן, יש להעדיף שימוש בסבונים היפו אלרגניים ולהתמרח במשחות לחות אחרי המקלחת.

ניתן להשתמש בקרמים המונעים את הגירוד כמו אלוורה או לבצע טיפול בפוטותרפיה בפיקוח רפואי (חשיפה מבוקרת לקרינה אולטרא סגולה מסוג UVB דרך שימוש במנורה מיוחדת, או חשיפה לשמש באזור ים המלח).

בנוסף להנחיות כלליות אלו, הרפואה הסינית רואה חשיבות עליונה בשמירה על האיזון הפיזי והנפשי של המטופל ולכן פועלת להורדת מתחים ולהרגעה כללית של הגוף, זאת באמצעות מספר טיפולים עיקריים:

דיקור (אקופונקטורה) – מרגיע את הדלקת והגרד, תורם לתחושת רגיעה כללית כמו גם ויסות מערכת החיסון.

צמחי מרפא לשתיה – עוזרים לאיזון מערכת החיסון, מגבירים את הזנת העור ומפחיתים את היובש, כמו גם את הדלקת.

משחות חיצוניות – להזנת העור והרגעתו ללא שימוש בסטרואידים.

שינוי תזונתי – רצוי להעדיף מזונות מקררים או ניטרליים על פני מזונות מחממים או לא בריאים באופן כללי. בין יתר המזונות המקררים ניתן לציין ירקות מסוימים כגון אבוקדו או תרד, פירות כמו אבטיחים, אגס ומלון וגם קטניות ודגנים כדוגמת פולי סויה צהובים ושעועית ירוקה. רצוי להימנע מאכילת מאכלים חריפים, מזון מטוגן וחריפים, ושתיית קפה, יין ואלכוהול ומוצרי חלב.

באמצעות הרפואה הסינית ניתן לראות סימני הקלה במחלה כבר לאחר מספר שבועות, ירידה בגרד ובדלקת, ובכלל זאת במהלך השינה, שלאחריהם ניתן להפחית את השימוש בדיקור סיני ובצמחי המרפא.

הכותב – דוד פרלה, בעל תואר שני M.Sc ברפואה סינית מסורתית, מומחה לטיפול באטופיק דרמטיטיס מחלות עור נוספות ברפואה סינית. מעוניינים לדעת עוד על הטיפול הטבעי באסטמה של העור? בקרו באתר.
 
 
Image courtesy of stockimages at http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
 
 

תגיות: אטופיק דרמטיטיס, טיפול טבעי באטופיק דרמטיטיס
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה