אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > פסוריאזיס

פסוריאזיס


דוד פרלה / 26.8.15
כשהגוף תוקף את עצמו: כל מה שחשוב לדעת על פסוריאזיס

פסוריאזיס היא מחלת עור בה חולים כ-3% מן האוכלוסייה. מדובר במחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון תוקפת את הגוף, והיא מתאפיינת במשטחים אדומים סימטריים המורמים אל מעל לעור ומכוסים בקשקשת לבנה.

המחלה מאפיינת בדרך כלל אנשים צעירים בין הגילאים 20-40 ממוצא אירופאי, אם כי היא עלולה להופיע גם אצל קשישים וילדים. לאורך חיי המחלה ייתכנו התקפים והפוגות בהתאם למצבו האישי של החולה באותו הזמן. לדוגמה, מתח נפשי עלול להאיץ את ההתקפים.

מה גורם לפסוריאזיס?

מלבד המתח הנפשי המחליש את המערכת החיסונית ואותו כבר ציינו, קיימים מספר גורמים נוספים המשוערים כבעלי קשר קרוב להופעת המחלה:

גנטיקה - ישנו קשר גנטי ברור בפסוריאזיס מכיוון שהחולים במחלה מספרים לעיתים קרובות על בן משפחה נוסף החולה במחלה. בתאומים זהים הקרבה הגנטית ברורה אפילו יותר, ויש השערה שהקרבה עצמה נפוצה יותר משחושבים מכיוון שחולים רבים בעלי צורת התבטאות קלה של המחלה אינם מאובחנים.

ריבוי כלי דם ותאי קשקש - אצל חולי פסוריאזיס נמצאה תופעה אוטואימונית של ריבוי והתרחבות של כלי דם בשכבת העור העמוקה, האפידרמיס, כמו גם התרבות מהירה מאוד של תאי קשקשת, פי 27 מהקצב אצל אדם נורמאלי. גורמים אלו הם אלו היוצרים את המשטחים האדומים והקשקשת הלבנה על פני העור. בנוסף קיים תהליך דלקתי במחלה.

נגעי המחלה בגוף מופיעים לרוב בצד החיצוני של המרפקים והברכיים, אם כי במקרים מסוימים ניתן לראות נגעים של פסוריאזיס גם באזור הראש והקרקפת, בפנים או באזורים אחרים.

הטיפול הקונבנציונלי בפסוריאזיס: על סטרואידים וטיפול ביולוגי

הטיפול הקונבנציונאלי בפסוריאזיס מתבטא בשלוש חזיתות עיקריות שהמעבר ביניהן נעשה לפי הסדר הבא: טיפול מקומי, טיפול מערכתי ופוטותרפיה.

במסגרת הטיפול המקומי מתבצע שימוש בסטרואידים ואנלוגים של ויטמיןA ו-D. את השימוש בסטרואידים יש לבצע בזהירות על מנת שלא להחמיר עוד יותר את המחלה.

אם הטיפול המקומי לא מצליח, עוברים אל הטיפול המערכתי המחייב שימוש בתרופות מתוטרקסט, וציקלוספורין. החיסרון של תרופות אלו הוא בכך שהן פוגעות במערכת החיסונית, בכבד ובתפקודי הכליות.

בנוסף קיים טיפול בפוטותרפיה שהוא למעשה חשיפה לאור אולטרא סגול מסוג UVB. את הטיפול ניתן לקבל במרפאות מיוחדות עם ציוד מתאים, באמצעות מנורה ביתית או באמצעות חשיפה לאור השמש במשך 3-4 שעות ליום במשך שלושה שבועות רצופים בים המלח.

לצד שלוש שיטות טיפול אלו, פותחו בשנים האחרונות גם תרופות ביולוגיות שהן ממוקדות יותר, פוגעות פחות במערכת החיסון ומטפלות בפתולוגיה של המחלה ולא רק בסימפטומים. מבין התרופות המאושרות בארץ ניתן לציין את האנברל החוסמת את הציטוקין TNF α, לו יש חלק בתהליך הדלקתי ואת התרופה סטלרה הפוגעת במנגנון הפרשת חלבוני המערכת החיסונית אינטרלוקין 12 ו-23.

החיסרון העיקרי של התרופות הביולוגיות הוא בכך שהן מתאימות רק לחולים הקשים ביותר ועלולות לגרום לנגעים בעור, בעיות נוירולוגיות ואפילו גידולי עור.

אפשרות אחרת: הטיפול הטבעי במחלת הפסוריאזיס

המטפלים הטבעיים במחלת הפסוריאזיס רואים לנגד עיניהם את השבת האיזון הפנימי הן מהבחינה הפיזיולוגית והן מהבחינה הנפשית כדרך הטובה ביותר לטפל במחלה. כמו כן, ברפואה הסינית מושם דגש גדול מאוד על תזונה נכונה, מכיוון שתזונה לא נכונה מובילה להצטברות של חום ולחות במערכת העיכול.

את החזרת האיזון ניתן להשיג במספר אופנים:

דיקור סיני (אקופונקטורה) – מטפל בעיקר בהרגעה כללית של המטופל, הקלה על הגרד וויסות של מערכת החיסון.

צמחי מרפא לשתיה – מותאמים לכל מטופל באופן פרטני ויעילים להזנת העור, הפחתת היובש והרגעה כללית.

משחות חיצוניות, שמפו ותחליבי לחות – משחות אלו הן משחות טבעיות שאינן מבוססות סטרואידים ועוזרות להפחתת האדמומיות והקשקשת. השמפו ותחליבי הלחות מיועדים לטיפול דומה באזור הקרקפת.

שינוי תזונתי – כאמור, זהו אחד החלקים החשובים ביותר בטיפול ותפקידו ללמד את המטופל כיצד להימנע ממזונות מחממים, מזונות שאינם בריאים באופן כללי (כמו סוכר וקמח לבן) ולעבור לצרוך מזונות נייטרלים או קרים המכילים גם ויטמינים מסוג A, D ואומגה 3.

כך למשל, רצוי להרבות בצריכה של מיני ירקות ופירות, בהם ירקות כתומים צהובים וירוקים, מוצרים מחיטה מלאה ולאכול דגי ים צפוניים, אצות, שמן פשתן, אגוזי מלך, זרעי צ'ייה ודלעת ועוד. במידת הצורך המטפל יכול להמליץ על תוספי תזונה מומלצים כמו לדוגמה ויטמין C המתפקד כאנטיאוקסידנט בתקופת מתח, ביוכורכומין בעל פעילות אנטי דלקתית, או פרוביוטיקה המווסתת את אוכלוסיית החיידקים במעיים וכך משפרת את תהליך המיון של מערכת החיסון.

באמצעות טיפול נכון בעזרת הרפואה הסינית, ניתן לראות הטבה בסימפטומים של המחלה גם בצורתה הקלה וגם בצורתה הקשה כבר לאחר מספר שבועות. לכן, בפרק זמן זה ניתן להפחית את המינון של הדיקורים ושל השימוש בצמחי המרפא.

הכותב – דוד פרלה, בעל תואר שני M.Sc ברפואה סינית מסורתית, מומחה לטיפול בפסוריאזיס ומחלות עור נוספות ברפואה סינית ומטפל בתחום זה במחלקת העור בביה"ח שיבא תל השומר. למידע נוסף אודות אפשרויות הטיפול הטבעי במחלת הפסוריאזיס לחצו כאן.
 
 
 
Image courtesy of at koko-tewan http://www.freedigitalphotos.net/

תגיות: פסוריאזיס
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה