אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > התקרחות נשית

התקרחות נשית - למה? מתי? ואיך מטפלים?


שני ויזנר / 29.7.15
טיפול נכון מתחיל בראש ובראשונה באבחון

נשירת שיער היא תופעה שכיחה מאוד הן בקרב גברים והן בקרב נשים. אצל גברים התופעה שכיחה יותר, והיא מופיעה אצל כ-80% מהם במהלך חייהם. אצל נשים – מתחת לגיל 40 סובלות כ-25% מהתקרחות, ומעל גיל 40 השכיחות עולה ל-50%. ישנן שלוש דרגות חומרה של ההתקרחות הנשית החל מדלילות שיער במרכז הקרקפת ועד להתקרחות כמעט מלאה. על אף ששכיחות ההתקרחות אצל גברים גבוהה יותר, נשים מוצאות את תופעת ההתקרחות מטרידה פי כמה. חלק גדול מתחושת הנשיות וביטחונן העצמי של הנשים נובע מתחזוקה של שיער למראה שופע, עליו מוכנות נשים רבות להשקיע את מיטב כספן.

מה הגורם לתופעה מטרידה זו?

קיימים מספר גורמים שעלולים להוביל לנשירת שיער ולעיתים אף להתקרחות: הראשון, הוא חוסר איזון הורמונלי. גורם זה נפוץ למדיי בקרב נשים בהיריון, לאחר לידה, בגיל המעבר ואף בעקבות נטילת גלולות למניעת היריון. גורם שכיח נוסף מופיע בעקבות חוסרים תזונתיים על רקע דיאטות לא מבוקרות או תזונה לא מאוזנת אשר לא מכילה מספיק חלבונים, ויטמינים ומינרלים. גורמים נוספים שעלולים לגרום להתקרחות הם תורשה, מצבי דחק מתמשכים, תופעות לוואי של תרופות, שימוש עודף במחליקי שיער או תכשירים שסותמים את זקיקי השיער ואף שינויי מזג אוויר.

איך מטפלים?

טיפול נכון מתחיל בראש ובראשונה באבחון. אם את סובלת מנשירת שיער ממושכת (כשלושה שבועות ומעלה), לפני שאת רצה לבית המרקחת ומתייעצת עם חברותייך – גשי לרופא לאבחון. כאשר מדובר בנשירת שיער בהיריון או לאחר לידה, תופעה שכיחה החולפת לרוב כשלושה חודשים לאחר הלידה, הטיפול המומלץ הוא נטילת תוסף תזונה המכיל ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו, אשר מותאם לתקופת ההיריון וההנקה.

לעיתים, בקרב צמחונים, מתבגרים, אנשים המתמודדים עם מצבי דחק ו/או אנשים בעלי סדר יום עמוס, עלולה להופיע נשירת שיער בעקבות תזונה לא מאוזנת. כאשר הגוף אינו מקבל את הרכיבים התזונתיים שדרושים לו, הקרקפת אינה מקבלת את כלל הרכיבים התזונתיים הדרושים לה, מה שמוביל לפגיעה בזקיקי השיער וכך לשיער חסר חיות ולנשירה מוגברת. במקרה של חוסרים תזונתיים רצוי להתייעץ עם איש מקצוע שייקבע דיאטה מאוזנת המכילה את כל אבות המזון, להרבות בשתיית מים וליטול תוסף תזונה המכיל ויטמינים כגון- ויטמין C, ויטמיני B וביוטין, אשר ידוע בתרומתו בהאצת תהליך גדילת השיער ובסילוק קשקשים ועור מת מהקרקפת; מינרלים כמו ברזל, סידן, אבץ, סיליקה וחומצות אמינו.

כמו כן, מומלץ להשתמש בשמפו טבעי, שאינו מכיל פרבנים (חומרים משמרים) או SLS (מסיר שומנים אגרסיבי), ומכיל צמחי מרפא הידועים ביכולתם לחזק את שורשי השיער ולנקות ביעילות את הקרקפת מעודפי שומן ולכלוך הנוטים להצטבר בזקיקי השיער שעל הקרקפת.

בנוסף נשירת שיער יכולה להופיע גם בתקופת גיל המעבר. נשירה זו מתאפיינת בירידה ברמות האסטרוגן, הורמון המין הנשי, אשר בין היתר, מנטרל את השפעתו ההרסנית של ההורמון DHT על זקיקי שיערן. במצב כזה מלבד השימוש בתוספי תזונה ושמפו טבעי, מומלץ ליטול תוספים לאיזון הורמונלי או ליטול תחליפי הורמונים.

מובן שיש להתקרחות פתרונות נוספים כגון השתלת שיער או תוספות שיער, נטילת תרופות דוגמת "מינוקסי", עיסויי ראש וצוואר להגברת זרימת הדם לקרקפת, צמצום השימוש בתכשירי עיצוב שיער לא טבעיים ועוד.
 
 
 
 
Image courtesy of phasinphoto at http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
איילה מידן גולדפינגר

תגיות: התקרחות נשית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה