אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
פרופ' משה שטרנפלד
רפואה סינית מסורתית.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) רפואה משלימה > הומאופתיה

הומאופתיה לפציעות ספורט


תומר מנשרי / 27.7.15
ההתעמלות היא העיקר הגדול בהתמדת הבריאות ודחיית החולאים ולא ימצא דבר תמורת ההתנועעות וההתעמלות בשום פנים (הרמב"ם)

בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות לפעילות גופנית והציבור נוהר בהמוניו. אלפים נרשמים לאירועי ספורט כגון מרתון, טריאתלון, רכיבה על אופנים, חדרי כושר ועוד. הגילאים מגוונים וכבר לא נדיר לראות מתאמנים גם בגילאים מבוגרים מאוד. ביחד עם המגמה החשובה של ריבוי העוסקים בספורט יש גם עלייה במספר המקרים של פגיעות ופציעות ספורט, כמעט ואין אדם שעוסק בספורט חובבני או מקצועני שלא חווה פציעת ספורט כלשהי. זה יכול להיות נקע בקרסול, שברי מאמץ ואף שברים רציניים יותר, מתיחה או קריעה של גיד או רצועה, פריצת דיסק, פריקת כתף, דלקות, נימולים ופגיעות עצביות וזו רשימה חלקית.

הסיבות העיקריות לפציעות ספורט נובעות בעיקר מחוסר התאמה בין המאמץ הגופני של המתאמן ליכולותיו הגופניות. יש מתאמנים "הסובלים" ממוטיבציית יתר, "מורעלים" אלו הם אנשים תחרותיים שמציבים לעצמם יעדים מופרזים, אינם קשובים לגופם ומתעלמים מכאב המשמש כנורת אזהרה. יש מתאמנים הסובלים מהשמנת יתר הגורמת לעומס על המפרקים. מתאמנים אחרים אינם מקפידים על מנוחה מספקת או על תזונה מוקפדת.

על מנת להימנע מפציעות ספורט יש לשים דגש על הדרגתיות, על הדרכה נכונה בשימוש במכשירי הכושר, על שתייה מספקת, תזונה הולמת, מנוחה והתאמת הפעילות לעוסק בה.

למרות האמור לעיל גם ספורטאים מאומנים היטב נפצעים לעיתים, זהו חלק מהעיסוק הספורטיבי. בד"כ אנשים שעוסקים בספורט הם אנשים המקפידים על אורח חיים בריא ולכן גם כשהם נפצעים הם נוטים להימנע מליטול תרופות כמו משככי כאבים ונוגדי דלקות (שרק לאחרונה התבשרנו באזהרה שיצאה ממנהל התרופות והמזון האמריקאי שהשימוש בהם מגביר את הסיכון למחלות לב ושבץ מוחי). וכאן נכנסת לתמונה הרפואה ההומאופתית, ספורטאי צמרת רבים כמו בוריס בקר, דיוויד בקהאם, הרמן מאייר, קלי סלייטר, ג'ים רוג'רס, מרטינה נברטילובה ועוד רבים וטובים משתמשים בהומאופתיה כבחירה ראשונית. ב 2008 התפרסם מאמר שהדהים את מבקרי ההומאופתיה: 24 מתוך 26 רופאים שעובדים בליגות הכדורגל הבכירות בגרמניה נתנו מרשמים הומאופתים ל 76% מהמועדונים. דר' פיטר ביליגמן ראש המרכז לאבחון ספורטיבי: " הטיפול ההומאופתי מאוד מרשים, ללא תופעות לוואי והרפוי מהיר ביותר". דר' ג'ין מרסל פרת: "אני פתוח לכל מיני שיטות כשהייתי רופא ספורט גיליתי שחוץ מנוגדי דלקות והרפיית שרירים אני די מוגבל בטיפול באתלטים לכן ניסיתי למצוא משהו אחר, התחלתי להשתמש בהומאופתיה לעיתים רחוקות ואז יותר ויותר. מה הדבר החשוב בספורט? מהירות התגובה, שמתי לב שאני יכול להשתמש בהומאופתיה על המגרש ותוך שניות מהטראומה אני רואה תוצאות מידיות".

מהי הומאופתיה? הומאופתיה היא שיטת טיפול בת למעלה ממאתיים שנים, המבוססת על חוק הטבע "דומה בדומה ירפא". שזה בעצם אומר שעל מנת לרפא מחלה יש לתת תכשיר שמעודד את הגוף ליצור סימפטומים הדומים למחלה ולא נוגדים את המחלה, ע"י כך בעצם יוצרים סטימולציה לכוחות הריפוי של הגוף לתת מענה הולם לבעיה. הגוף שלנו תמיד שואף לאיזון ולריפוי, רוב התהליכים או הסימפטומים מיוצרים כדי לתת מענה לבעיה שמתחוללת בגוף והיא לא הבעיה עצמה אלא התיקון. השיעול הוא מענה לגוף זר או ניסיון להוציא ליחה מהגוף ולכן לא כדאי לדכא את השיעול. אם אכלנו משהו רעיל או מקולקל הגוף ינסה להוציא אותו בצורת שלשולים או הקאות ועל כן הבעיה היא לא השלשולים או ההקאות אלא הזיהום הפנימי. גם בפציעות ספורט הסימפטומים הם בעצם לטובתו של האדם ולכן הטיפול בנוגד (נוגדי דלקת, הפחתת כאב או נפיחות) הוא שגוי מיסודו, הכאב מהווה בד"כ סימן ראשוני שיש לעצור את התנועה. הדלקת היא התהליך שבו הגוף מגייס משאבים לריפוי הרקמה, התאים הפגועים מפרישים חומרים מתווכי דלקת כמו היסטמין, סרוטונין, פרוסטגלנדינים והם יוצרים את המרכיבים של הדלקת: חום, כאב, נפיחות ואדמומיות – הדלקת היא בעצם תזמורת שלמה של תאי דם לבנים, הרחבת כלי דם, הספקת חמצן וחומרי הזנה שכל תכליתם ריפוי המקום הפגוע. התרופות הקונבנציונליות תפקידם לשבש את התזמורת בעזרת נוגדי דלקת, זה אמנם יוצר הקלה זמנית לנפגע אך משבש את מנגנון הריפוי הטבעי של הגוף. מחקרים חדשים אכן מראים ששיבוש תהליכי הדלקת פוגע בתהליכי ההחלמה ואיכותה. הריפוי ההומאופתי לעומת זאת דווקא מעודד את הגוף לתגובת ריפוי, מוסיפה מנצח לתזמורת ובכך התהליך הופך להיות מהיר ואפקטיבי יותר.

הטיפול ההומאופתי הוא אינדיבידואלי ובכל פגיעה רצינית כדאי לפנות לבדיקה רפואית ובמקביל להתייעץ עם הומאופת אך ישנם מס' הכנות הומאופתיות שניתן להיעזר בהם במצבים שכיחים:

Arnica – היא הרמדי הראשית שיש לחשוב עליה במקרה של טראומה. שברים, נקעים, שטפי דם פנימיים, כאבי שרירים ממאמץ יתר. מתאים לסיטואציה התחלתית שהנפגע עדיין לא כ"כ מעכל את מה שהוא חווה והוא אומר "הכול בסדר עזבו אותי".

Hypericum – הרמדי היפריקום מתאימה יותר למצבי טראומה שמערבת את מערכת העצבים, במקומות רגישים עצבית כמו אצבעות הידיים, אשכים, שפתיים, לשון וכדו'

Ruta - יכולה לשמש כשהפגיעה היא במפרקים, בגידים, טניס אלבו, שהחלק הפגוע מוטב מחום ומנוחה.

Symphytum – עוזרת להחלמה ואיחוי מהיר של שברים, מעטפת העצם, הרצועות, פגיעות וחבלות באזור ארובת העין.

לסיכום, בעזרת ההומאופתיה ניתן לקצר ולייעל תהליכי החלמה במקרים של פגיעות ופציעות ספורט, ובכך להימנע מתרופות משחות וכדורים העלולים לפגוע בנו. יש לזכור תמיד שהרפואה הטובה ביותר היא המניעה, יש לעסוק בספורט בצורה מבוקרת והדרגתית.

אודות הכותב: תומר מנשרי RCHom , הומאופת קלאסי מוסמך
נייד: 052-4641401
קליניקה: 08-8584424
 
 
 
 
 
Image courtesy of digitalart at http://www.freedigitalphotos.net/
 
 

טלי צרקס אשקלון שדרות הציונות 67/13 אשקלון

 
 
 

תגיות: הומאופתיה, הומאופתיה לפציעות ספורט
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה