אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > בעיות עור

הקיץ בא, העור מגורה? כך תטפלו בו נכון


ד'ר הדס פראג נוה / 5.7.15
עונת הקיץ מביאה עמה תופעות לא נעימות רבות כמו: גירויים, פריחות, אקזמות ועוד...

בצד החוויות הטובות שמביא איתו הקיץ, הבילויים והטיולים כרוכים לעיתים באי נעימויות. בין המטרדים: עקיצות, כוויות וגירויים שונים. כיצד להזהר ומה לעשות כדי לחזור ולהנות

מאת: ד"ר הדס פראג נוה, רופאת עור מומחית ויועצת למותג "בפנטן קרם להקלת גרד"

הקיץ והחופש הגדול הם הזדמנות לטיולים, בילויים ופעילויות משפחתיות. תקופה זו מאופיינת בפעילויות מחוץ לבית, ביקור בים או בבריכה, פיקניקים, טיולים בטבע ונסיעות בארץ ובחו"ל. אנו נוטים ללבוש ביגוד קל בגלל החום הרב, אך בכך אנו חושפים את עורנו לסכנות שונות.

מהן הסכנות האורבות לעור בימי הקיץ החמים? כיצד נוכל להזהר ולטפל במקרה הצורך?

הצד האפל של השמש

ארצנו בורכה בחודשים רבים של שמש, המגיעים לשיאם בחודשי הקיץ. רבים טועים לחשוב כי הם נחשפים לשמש רק כאשר הם מבלים בים או בבריכה, אך בחודשי הקיץ השמש כה עזה עד כי גם הליכה קצרה ממקום למקום מהווה חשיפה משמעותית. חשוב לדעת גם כי חלק מקרינת השמש חודר את שמשת החלון כך שגם בנסיעתנו ברכב אנו לא מוגנים.

חשיפה לשמש עלולה לגרום לנזקים מידיים ומאוחרים. בין הנזקים המידיים כולנו מכירים את כווית השמש – העור הופך לאדום, בוער, כואב ובהמשך מתקלף ומגרד. בטווח הארוך של חודשים ושנים גורמת השמש לסיכון מוגבר לגידולים עוריים וכן כתמים, קמטים והזדקנות מוקדמת של העור.

חשוב לדעת שיש תרופות שעלולות לגרום לרגישות מוגברת לשמש, לדוגמא רואקוטן המשמשת לטיפול באקנה. אז יש להקפיד אף יותר על הגנה מהשמש.

הבילוי ועוקצו

גם הבילויים של הקיץ טומנים בחובם סיכונים לעור. מי מאיתנו לא חזר הביתה לאחר רחצה בים עם אדמומיות או עקיצות? המלח שבמים, המדוזות והחיכוך של החול עם בגד הים הרטוב עלולים לגרום לגרוי בעור. גם הכלור שבמי הבריכה עלולים לגרום לכך.

אם אתם אוהבים לצאת לטיולים, קחו בחשבון כי המגע עם צמחים ושיחים יכול לגרום לפריחה וגרד. צמח הסרפד ידוע כגורם לגירוי אך בטבע ישנם צמחים נוספים, שכאשר נוגעים בהם או משתפשים כנגדם תתכן פריחה עד כדי שלפוחיות המלוות בגרד עז.

בצד כל זה, הקיץ מגדיל את הסיכוי לעקיצות של חרקים, יתושים ודבורים. ואם זה לא מספיק, בלינה מחוץ לבית אנו עלולים לבוא במגע עם פשפשים הגורמים גם הם לעקיצות.

מניעה וטיפול

כל הדברים אותם ציינתי עשויים להרתיע מבילוים וטיולים, אך ישנם מספר צעדים פשוטים שניתן לנקוט כדי למנוע מצבים אלה או להתמודד איתם בקלות:

· כדאי לתכנן את הפעילויות בחוץ לשעות הבוקר או אחר הצהריים, ובשעות הלוהטות (בין השעות 10:00-16:00) להמנע מחשיפה לשמש ולהנות מבילוי במקום ממוזג. בזמן השהות בחוץ יש למרוח את כל אזורי הגוף החשופים במסנן קרינה SPF30 לפחות, עם הגנה גם מ-UVA. הגנו על עור הילדים וגם על עצמכם עם בגדי ים ארוכים ככל הניתן, וחיבשו כובע להגנה על הקרקפת והפנים.

· הכובע והביגוד חשובים במיוחד בטיולים בטבע, אז מספקים הבגדים הגנה לא רק מהשמש אלא גם מחרקים מזדמנים ומצמחיה אשר עלולה לבוא במגע עם העור. חומרים דוחי חרקים יכולים לעזור למנוע עקיצות. כדאי להשטף עם מים נקיים כאשר מסיימים רחצה בים או בבריכה, ולהשתדל להחליף את בגד הים הרטוב.

גם אם הקפדנו על כל הכללים, רוב הסיכויים שנתקל בכל זאת בקיץ בעקיצה או גירוי אחר בעור. גירויים רבים מלווים בגרד, אך למרות הרצון העז לגרד, חשוב מאוד להמנע מכך. הגרד הוא מעגל, ככל שנגרד כך יחמיר הגרד ואנו מסתכנים בפציעה של העור ובחדירה של זיהום.

מה לעשות בכל זאת? קיימים תכשירים שונים למריחה המקלים על גרד, חלקם מכילים סטרואידים המפחיתים את התגובה הדלקתית. לאחרונה התווסף תכשיר חדש, אשר אינו מכיל סטרואידים, וניתן ללא מרשם רופא – בפנטן קרם להקלת גרד, אשר אינו מכיל בישום או חומרים משמרים ומסייע לשיקום העור. חשוב להדגיש כי אם הפריחה או הגרד אינם חולפים כדאי לפנות לרופא לבדיקה ואבחון.

לסיכום, הקיץ שממתין לנו בפתח טומן בחובו הנאות והפתעות. נקווה שהעצות שנתנו יאפשרו להקטין למינימום את ההפתעות הלא רצויות ויעזרו להנות מהקיץ.

בפנטן קרם להקלת גרד- להקלת גרד ואדמומיות בעור מגורה הנגרם כתוצאה מעור יבש, תגובה אלרגית בעור וכו', ללא קורטיזון וללא צורך במרשם רופא.

* הכותבת הינה רופאת עור מומחית, רופאה בכירה בבית החולים בילינסון ובשירותי בריאות כללית ויועצת למותג 'בפנטן קרם להקלת גרד"

 
 
Image courtesy of arztsamui at http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
 
חופית שלו שטרן אריאלי

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה