אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > פסוריאזיס

הצעת חוק לביטול מגבלת הטיפול הכפול לחולי פסוריאזיס


10.6.15
הצעת חוק חדשה לתיקון חוק בריאות ממלכתי הונחה על שולחן הכנסת

הצעת חוק לביטול מגבלת הטיפול הכפול לחולי פסוריאזיס במסגרת חוק בריאות ממלכתי, שהגיש ח"כ יואל רזבוזוב ממפלגת יש עתיד הונחה היום (יום רביעי 10.6.2015) על שולחן הכנסת. ההצעה גובשה בסיוע אגודת הפסוריאזיס הישראלית ומטרתו לאפשר לחולי הפסוריאזיס בישראל לשלב בין טיפול תרופתי, שהייה בים המלח ופוטו-תרפיה הקיימים בסל הבריאות באותה שנה.

ח"כ יואל רזבוזוב ממפלגת יש עתיד הסביר כי: "חוק ביטוח בריאות ממלכתי מעניק במסגרת סל שירותי הבריאות, שלושה סוגים של טיפולים לחולי פסוריאזיס - טיפול תרופתי, שהייה בים המלח וטיפול פוטו-תרפיה. אולם, בתוספת השנייה לחוק נכללת הערה לפיה לא תינתן השתתפות לטיפול בים המלח ולטיפול פוטו-תרפיה (פובה) באותה שנה ועל המטופל לבחור בין שני הטיפולים האמורים. עניין זה, מונע מחולי פסוריאזיס רבים את האפשרות לממש את מלוא היקף הטיפול המגיע להם, ואשר מתוקצב על ידי קופות החולים. מטופלים רבים אינם מסוגלים לממש את 30 ימי הטיפול בים המלח, שלהם הם זכאים, וזאת מכמה סיבות כגון חוסר אפשרות להיעדר לתקופה ממושכת ממקום העבודה (בהקשר זה יצוין כי חוק דמי מחלה מעניק 18 ימי מחלה בלבד לכל עובד) וכן בשל העלייה המשמעותית שחלה במחירי השהייה במלונות באזור ים המלח באופן שבו הסבסוד אינו מכסה בהכרח את כל עלויות השהייה הארוכה במקום. לפיכך, מוצע לבטל את המגבלה לפיה לא תינתן השתתפות לטיפול בים המלח ולטיפול פובה באותה שנה, באופן שבו חולי פסוריאזיס יוכלו לשלב בין הטיפולים האמורים".

יונה קציר יו"ר אגודת הפסוריאזיס הישראלית הוסיפה כי: "ציבור חולי הפסוריאזיס בישראל מתמודד עם קושי גדול מאוד לקבל טיפולים למחלתם בגלל האילוץ לבחור בטיפול אחד בלבד. הצעת החוק היא מהותית וחשובה לציבור חולים גדול מאוד. בעבר היה נהוג לחשוב שבישראל יש 120 אלף חולי פסוריאזיס, אך מספר זה היה נכון לפני עשור. בפועל מדובר על כ – 3% מהאוכלוסייה, לכן להערכת אגודת הפסוריאזיס ישנם בישראל כ – 240 אלף חולים אשר בזכות התיקון הזה יוכלו לממש את זכותם לקבל טיפול למחלתם ובמקביל להמשיך ולתפקד במעגל העבודה, הקרירה והמשפחה".

על חשיבות הצעת החוק

תקרת ההחזר עבור השהייה במלון עומדת, נכון לדצמבר 2013, על 258 שקלים חדשים ליום. על פי נתוני אגודת הפסוריאזיס הישראלית, משנת 2006 ועד היום עלו מחירי השהייה בבתי המלון באזור ים המלח בכ-50%, בעוד ששיעור ההחזר מקופות החולים עלה בכ-30% בלבד בהתאם לסל של משרד הבריאות. בנוסף, לעלות השהייה בים המלח מתווספות עלויות נלוות כגון כניסה למתקנים הסולאריים הממומנות בשיעור של 80% בלבד. יודגש כי בכל מקרה בו אין ניצול מלא של הזכאות ל-30 ימי שהייה בים המלח, נשארים מקורות המימון שהוקצו לכך בידי קופות החולים, והמטופל לא יכול לעשות שימוש בהם לצורך טיפול משלים באמצעות מכשירי הפוטו-תרפיה (מכשרים בעלי קרני U.B.B) שהוא טיפול נגיש יותר ואינו מחייב הוצאות לינה והיעדרות מן העבודה. יצוין עוד כי טיפול ב- PUVA במשך תקופה ארוכה מגביר את הסיכון להזדקנות העור, להופעת נמשים, ולסרטן עור, ולכן השילוב עם ימי השהייה בים המלח יכול להוות פתרון מתאים עבור מטופלים רבים.

על מחלת הפסוריאזיס

מחלת הפסוריאזיס, היא מחלה כרונית המופיעה אצל כ – 3% מקרב האוכלוסייה, הכוללת ילדים ומבוגרים. המחלה מתמשכת כל החיים ומתבטאת במשטחי עור אדומים ובקשקשת על פני הגוף. המיקום האופייני ביותר הוא במרפקים, בברכיים ובעור הקרקפת. במקרים קשים יותר של פסוריאזיס מופיעים שטחי עור דומים בחלקי גוף נוספים לעיתים עד כדי כיסוי שטח הגוף כולו. בשנת 2014 הוכרה המחלה על ידי ארגון הבריאות העולמי כמחלה חמורה ויצא בקריאה להנגיש לציבור החולים את מגוון הטיפולים למחלה. כ – 5% מחולי הפסוריאזיס סובלים גם מדלקת מפרקים המתלווה למחלת העור ומתבטאת בכאבים ונפיחות במפרקים עד כדי נכות ונקראת פסוריאזיס ארטריטיס. למרות המאפיינים החיצוניים חשוב לדעת כי פסוריאזיס איננה מחלה מדבקת, אין כל מניעה או דאגה לבלות עם אנשים המתמודדים עם פסוריאזיס במסגרות חברתיות, חינוכיות, תעסוקתיות או משפחתיות. אין גם בעיה לאכול, לשתות מאותם כלי אוכל, או לבוא במגע עם סדינים, מגבות, ספות או מיטות. בוודאי שאין חשש לחבק, לנשק או לקיים מגע חברי, אינטימי או מיני עם חולה פסוריאזיס. בשנים האחרונות גוברות העדויות המדעיות המוכיחות כי חולי פסוריאזיס נמצאים גם בסיכון מוגבר לחלות במחלות לב וכלי דם במהלך החיים.

ובתוך כך נודע כי אגודת הפסוריאזיס הישראלית יוזמת בחופש הגדול קייטנת ריפוי בים המלח לילדים ובני נוער המתמודדים עם מחלת הפסוריאזיס בגילאי 8 ועד 18. הקייטנה נמשכת שבועיים ומופעלת על ידי צוות רפואי מקצועי. במהלך תקופת הקייטנה שוהים הילדים בבית מלון עם פנסיון מלא, משתתפים בפעילויות המותאמות לגילם ונחשפים לשמש בהשגחת רופא עור בסולריום ובחוף הים. הפעילות כוללת מפגשי העצמה וחיזוק הרוח עם מדריכים המתמודדים בעצמם עם הפסוריאזיס. הפעילות בסבסוד אגודת הפסוריאזיס, השהייה במלון בהשתתפות חלקית של קופת החולים בין התאריכים 5-19 ביולי 2015. מספר המקומות מוגבל, להרשמה אנא פנו בהקדם למוקד הטלפוני 03-6247611


תגיות: פסוריאזיס
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה