אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת החיסון > אלרגיה

אלרגיה - אל תיפלו בפח המיתוסים


עומר פורת - רוקח ויועץ מקצועי / 2.4.15
מיתוסים נפוצים הנוגעים לאלרגיה והתשובות להן

האביב כבר כאן ואיתו הנזלת, השיעול והגרד. האם אלרגיה היא תופעה פסיכוסומאטית? האם מגורים ליד הים מקלים על ההתקפים? ואיך אפשר להתמודד עם אלרגיה לשמש? על כל זאת ועוד ברשימת המיתוסים שכל אחד חייב להכיר:

1. אכילה מאוזנת תורמת לשיפור ניכר בתופעות הלוואי של האלרגיה.

נכון. אכילת מזונת הכוללת ירקות חיים ומבושלים, דגנים וקטניות, יותר דגים ופחות בשר בקר – תורמת ברוב המקריםלשיפור ניכרשל תופעות האלרגיה ונותנת כלים לגוף להתמודד טוב יותר עם הסימפטומים המציקים. שתיה מרובה של מיםונוזלים ללא קופאין וסוכר, חשובים ביותר לשטיפת הגוף מבפנים ומעודדת הוצאת רעלים מהמערכת.

2. אלרגיות מתפתחות במהלך הילדות ונעלמות בגיל מבוגר.

לא נכון. ישנן אלרגיות ספציפיות ביותר שמופיעות אצל ילדים, ונעלמות עם התבגרותם.
ברוב המקרים, הסובלים מצורת האלרגיה השכיחה ביותר – נזלת אלרגית – ימשיכו לסבול ממנה לאורך כל חייהם. מחקר שבדק זאת הראה כי 99% ממטופלים שסבלו מנזלת אלרגית המשיכו לסבול ממנה גם לאחר 12 שנה מזמן ההתקף הראשון. בנוסף, נכון כי מרבית האלרגיות מתחילות בגיל צעיר, אך ניתן לפתח אותן גם בגיל מבוגר ולכן מי שלא סבל בילדותו מאלרגיות – אין זה אומר שלא יסבול מהן בהמשך.

3. לסובלים מאלרגיה מומלץ לגור ליד חוף הים כי שם אין אבקנים.

לא נכון. ליד הים יש דשא או סוגי צמחיה רבים אחרים המפיצים אבקנים ברדיוס רחוק מאוד מהם ומקו החוף. כך שגם אם מתרחקים מקו החוף, או מבצעים נסיעה קצרה באזור קו החוף – עדיין נחשפים לגורמים הפולטים אבקנים לכל עבר.

4. פרחים הם הגורם העיקרי להתפרצות התקף אלרגיה.

לא נכון. אמנם חלק מהאנשים שמגדלים פרחים או מוכרים אותם ונחשפים אליהם באופן ממושך ותמידי – יכולים לסבול מתסמינים של התקף אלרגיה, אך בפועל בודדים ומעטים מקבלים פריחה מזר צבעוני ויפה. הגורמים העיקריים להתפרצות האלרגיות הם אבקנים הנוצרים על ידי דשא, עשבים, עצים וצמחים ולעיתים על ידי פרחים הנישאים על גבי הרוח.

5. מזג אוויר מדברי מרפא התקפי אלרגיות.

לא נכון. ההנחה כי אקלים מדברי המאפיין ערים דרומיות יכול לסייע בריפוי אלרגיות איננה נכונה. שינויים במזג האוויר ובסביבה החיצונית יכולים להשפיע על תגובה אלרגית עד גבול מסוים, זאת מאחר ואבקנים של דשא נמצאים כמעט בכל מקום ללא תלות באקלים. כמו כן, אדם בעל נטייה לאלרגיה פשוט יפתח תגובות לאלרגנים אחרים אם ישנה את מיקומו, הנטייה עצמה לא תיעלם.

6. אלרגיה היא תופעה פסיכוסומאטית.

לא נכון. אלרגיות הן תגובה של מערכת החיסון לחומרים שונים הנמצאים בסביבה, אותם היא מזהה כגוף זר ומגיבה אליו ברגישות יתר. מתח נפשי עלול להעצים את חווית התקף האלרגיה – אך איננו מוביל להתפרצותה או להחמרתה בעתיד.

7. אלרגיה לחתולים הינה תופעה מאד נפוצה והיא תלויה באורך הפרווה של החתול.

לא נכון. רק כ 5%-8% מכלל האוכלוסייה אלרגיים לחתולים. כמו כן, האלרגנים מצויים על פרווה בכל אורך ולכן אין קשר בין התפרצות האלרגיה לחתולים ואורך פרוותם.

8. אין תרופה אמיתית לאלרגיה.

לא נכון. ניתן להכין את הגוף לקראת תקופת האלרגיות בצורה טובה וכן להקל על הסימפטומים באמצעות תכשירים דוגמת קלירינול וקלרינז. גם תרופות סבתא דוגמת תה קמומיל, שורש ג'ינג'ר וטיפות שמן קיק במיץ תפוזים יכולות לעזור.

9. בחורף עדיף לסובלים מאלרגיות להישאר בבית ולהימנע מהידבקות בחיידקים בחוץ.

לא נכון. דווקא ימי החורף הסוערים בהם יורדים גשמים כבדים, הם הזמן הטוב ביותר לסובלים מאלרגיה לצאת לאוויר הפתוח. הגשם הכבד שוטף את האבקנים ומוריד את הכמות שלהם באוויר. ספירה גבוהה במיוחד של אבקנים נמצא דווקא בימים חמים ויבשים, עם הרבה רוח, בשעות העיקריות של היום (החל מ-9-10 ועד 16-17). יציאה החוצה בשעה שספירת האבקנים נמוכה מצמצמת את התגובה האלרגית משמעותית.

10. אנשים הסובלים מאלרגיה לשמש יכולים לטפל בה באמצעות מריחת קרם הגנה ביציאה מהבית.

לא נכון. אומנם עבור אנשים הסובלים מאלרגיה זו מומלץ להפחית את רמת החשיפה לשמש באמצעות קרם הגנה אך פיתרון זה לא מעלים את תופעות הלוואי. לכן, במצב שכזה חשוב להפחית את רמת החשיפה באמצעות צלונים, בגדים ארוכים, כובעים ומשקפי שמש.

11. כל הטיפולים לאלרגיה מכילים אנטי-היסטמין הגורם לתופעות לוואי של עייפות ותשישות.

לא נכון. כשאדם אלרגי נחשף לחומר המעורר אלרגיה, הגוף שלו מפריש נוגדנים הפועלים לרוב כנגד מזהמים שחודרים לגופנו. אותם נוגדנים גורמים להפרשה של "היסטמינים" מתאים ספציפיים בגוף. ההיסטמינים הם האחראים להיווצרות תסמינים של אלרגיה. לכן, קיימות תרופות נפוצות להקלה באלרגיה המכילות אנטי היסטמין שמטרתו למנוע את השפעתם של ההיסטמינים. יחד עם זאת, אלו לא האופציות היחידות וקיימים כיום תכשירים חדשניים, שאינם מעוררים התמכרות או תחושת עייפות.

12. ישנם אנשים אשר סובלים מאלרגיה לנשיקות.

לא מדויק. קיימים דיווחים על נשים וגברים אשר הגיעו למיון עם שפתיים נפוחות לאחר שהתנשקו עם בני או בנות זוגם, אולם ככל הנראה לא היה מדובר באלרגיה לנשיקה עצמה כי אם לשאריות מזעריות של החומרים שנותרו בפיו של הבן זוג. בזמן הנשיקה קיימת חשיפה לחומרים אלרגניים אשר מובילים לתגובה ולתלונות שונות אצל חלק מהאנשים.


13. אלרגיה נגרמת רק מגורמים ספציפיים ביותר.

לא נכון. למעשה, אלרגיה יכולה להיגרם מכל דבר. החומר המעורר תגובה אלרגית נקרא "אלרגן" והוא עלול להימצא בכל חומר. האלרגניים הנפוצים יותר הינם אבקנים של פרחים, אך גם כן הפרשות של קרדית האבק, פרווה והפרשות של בעלי חיים, מתכות, תרופות ומאכלים שונים- בעיקר מוצרי חלב, בוטנים, אלרגיה לתותים ועוד.

הכותב הינו עומר פורת, B.Pharm M.Sci -רוקח ויועץ מקצועי של חברת תרימה בישראל
 
 
 
Image courtesy of stockimages at http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
 
איילה מידן גולדפינגר
 

תגיות: אלרגיה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה