אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר גידי רובינשטיין
פסיכותרפיה.

זאב דניאלי
מחשבים וניהול.

ד''ר בלומנקרנץ חיה
פסיכיאטריה, מורשית לעיסוק בהיפנוזה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות הנפש > הפרעת קשב וריכוז

תקשיבו גם בחופש


ד'ר אסנת צפריר / 29.3.15
איך משפיעה היציאה לחופשת הפסח הארוכה על ילדים עם הפרעת קשב?

איך משפיעה היציאה לחופשת הפסח הארוכה על ילדים עם הפרעת קשב? איך ניתן להיערך מראש לימים ארוכים נטולי שגרה? ולמה הורים חושבים בטעות שניתן להפסיק טיפול? ד"ר אסנת צפריר המסייעת לילדים והורים עם הפרעת קשב בשיתוף iCON האפליקציה לניהול ההפרעה, בטיפים מיוחדים להורים:

אחרי שגרה עם הפרעות חגים קצרות, מתחיל עידן החופשות –היציאה לחופשת פסח ארוכה, ואח"כ שגרה המופרעת לסירוגין בימי זיכרון ואחרים, שתסתיים בחופש הגדול מהווה אתגר עבור הורים לילדים עם הפרעת קשב. אם בתחילת השנה מרפאות לטיפול בהפרעת קשב עמוסות, הרי שבין החופשות ובחופשות עצמן, הורים וגם הילדים עצמם חושבים שאין טעם במעקב ובטיפול בעוד דווקא במצבים של יציאה משגרה ישנו ערך מוסף לניטור ולמעקב. מצב של מעברים חדים בין חופשות עשוי להיות מבלבל עבור כל הילדים ועל אחת כמה וכמה עבור ילדים עם הפרעת קשב. איך בכל זאת ניתן להתמודד בארוחות החג הארוכות ובימים נטולי שגרה? אחד מהיסודות החשובים הוא לא להפסיק את המעקב והטיפול, להמשיך לנטר, לעקוב ולהתאים את הטיפול לימי החופשה. הנה מספר טיפים:

חופשה מבית הספר היא לא חופשה מן ההפרעה

מכיוון שההפרעה באה לידי ביטוי בצורה חזקה מאוד בשנת הלימודים, כאשר הילדים נדרשים להקשיב בשיעור ולבצע משימות, הנטייה הטבעית של ההורים היא לקשר את ההפרעה לתחום הלימודים. מטפלים ורופאים חווים את חודש ספטמבר כתקופה מאוד עמוסה, כ50% יותר מפגשים עם מטופלים שבאים לאזן/ לתקן מינון, לחדש טיפול או מרשם. יש הורים הממשיכים עם המינון של השנה הקודמת, ורק אז בודקים אם יש צורך בשינוי. חשוב להבין כי מדובר בטעות. הפרעת קשב היא רחבת טווח, הטיפול בה לא אמור לנווט את הילד להצלחה בלימודים כי אם לעזור ולהיטיב איתו בכל תחומי חייו. ההפרעה מתבטאת במישורים נוספים, כגון משפחה והתנהגות, שהילדים נולדו עימה עוד הרבה לפני שנדרשו לשבת לשולחן הלימודים. בהקשר זה, של מעברים חדים בין חופשה לשגרת בית ספר, בין אירועים כמו נסיעות וביקורי משפחה בחגים, יש להקשיב לילד עצמו ולבדוק ולהעריך איך הוא ספציפית יגיב לשינויים האלו, עד כמה ינהג באיזון , ולהיות עם היד על הדופק בכל עת, כי ההתמודדות היא דרך חיים.

בהקשר זה ומתוך השוני בין הילדים, יש להיוועץ על הפסקה או המשך נטילת תרופה בזמן החופשות והחגים, כל ילד הוא שונה, ישנם ילדים שהפרעתם מורכבת, ולא מאפשרת הפסקה של נטילת התרופות גם בחופשה וכפועל יוצא ייווצר קושי בתא המשפחתי באופן שיעיב על ההנאה מהחגים והחופשה. בעוד שיש ילדים שעבורם ניתן לוותר על התרופה בחופשה, ולאפשר להם ליהנות מכך ומהחופשה. יש לעשות החלטות מסוג זה בצורה מושכלת ,תוך למידת הילד והסתייעות בייעוץ הדרכה וליווי מתמיד. כך, איכות החיים תשתפר כאשר ההורים ידעו להתמודד נכון ולהפנים את ההפרעה לאורך זמן ובצורה יסודית ורחבה, בנוסף הילד עשוי להרגיש השפעה חיובית על הדימוי העצמי וההרגשה "מי אני ומה אני".

בחגים או בלימודים: ניטור ומעקב מומלצים בכל עת

הניטור והמעקב אחר התקדמות הטיפול בהפרעת קשב הוא חשוב עד קריטי ביותר. בהפרעת קשב, ישנם גורמים ייחודיים ושונים עבור כל אדם שמשפיעים על רמת ההפרעה, ובכך גם על ההתנהלות. גורמים אלה עשויים לנבוע מסיבות שונות וזיהוי מוקדם שלהם יעזור להתמודדות עם ההפרעה ועשוי להקל על ילדכם בצורה מהירה יותר מזו העולה על דמיונכם. עם זאת, ברור הוא שהנסיבות היומיומיות לא תמיד מאפשרות להורים וגם לגורמים המטפלים לאמוד את הגורמים, ובכך לזהות מגמות סיבה ותוצאה. החדשות הטובות הן, שכיום, ישנם כלים דיגיטליים ונוספים, המאפשרים בקלות ובידידותיות לא לזכור אלא פשוט לתעד. אחת הדוגמאות המומלצות היא אפליקציית iCON המאפשרת לתעד- בעזרת שאלוני סטאטוס ותזכורות מותאמות, ולקבל תמונת מצב מלאה. כך, בהתאם לנדרש עבור ילדכם ובהתאם לתוצאות הניטור ולהדרכה שתקבלו באמצעות הכלי תוכלו לבצע החלטות מושכלות. חשוב מאוד להקפיד ולהיות עקביים בשימוש בכלי זה או בכלים אחרים שתבחרו, על מנת לא להסיט את תוצאות המעקב ולפגוע בהליך הטיפול.

גם בחופשה: הקפידו על שגרת יום וסביבה תומכת

לילדים הסובלים מהפרעת קשב המתקשים לעמוד ביעדים ומטלות בין אם היומיומיות הקשורות בתפקוד עצמי ובסביבת משפחה בחופשה ובין אם בבית הספר, מסגרת שגרה והבנה איך אמור להתנהל היום, תסייע להם לתפקוד נינוח ויעיל יותר. אפשר להיעזר בכלים של לוחות עבודה, יומן ידידותי או דף משימות. ללמוד יחד איך מארגנים ילקוט לבית הספר או לחילופין את התיק שייקחו לחופשה, מה הוא סדר יום וחשיבותו והחלטה על סדר יום ממשי, מהן שעות השינה וכמובן לעקוב ולוודא לא רק אם השלימו משימות לימודיות או מטלות בבית, כי אם גם האם המצופה מהם אכן מתאים להם ולשנות בהתאמה את הציפיות ואת ההתנהלות שלנו לטובת מניעת תסכול מצדם. גם בחופש מומלץ להציב מסגרת של גבולות זמן למשל של הליכה לשינה ואף לנסות לשתף ולהסכים יחד עם הילדים מראש על נושאים אלו.

נכון לכל עת: חבקו את הילד שלכם ואפשרו לו ללמוד ולאהוב את עצמו

הפרעת הקשב תלווה את ילדכם לאורך כל חייהם ותהיה חלק בלתי נפרד מהתמודדות היומיומית שלהם גם כאשר הם יהיו אנשים בוגרים ואתם לא תהיו בסביבה. לכן, חשוב כי תתנו לילדכם כלים להתמודדות נכונה, שתפו אותו ברכיבי לקותו, בתוצאות המעקב שאתם מבצעים, ולמדו אותו כיצד להתמודד ולהקל על עצמו. תוכלו להסביר איך לזהות תסכול שעשי להגיע בקרוב, או היפר - אקטיביות והעת שבה היא זקוקה לפורקן. זה הוא מידע חיוני שיקל על התסכול של ילדכם, ויעזור לו לרכוש כלים להתמודדות נכונה, בהווה ובעתיד, שיעזרו לו ללמוד מתי לקחת את התרופה ובין השאר גם לנטר בעצמו התנהגויות ולדעת למה לצפות בהתנהגות שלו ומתי לצפות לכך.

הכותבת ד"ר אסנת צפריר, מומחית לרפואת ילדים, מוסמכת משרד הבריאות לאבחון הפרעת קשב וריכוז. רופאת עצמאית במרפאת קשב פרטית בפרדס חנה
 
 
 
 
Image courtesy of stockimages at http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
 

ליאת שליסלברג- נוב יועצת תקשורת נייד:054-5558546


תגיות: הפרעות קשב וריכוז
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה