אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) מחקר רפואי > פרופוליס

פרופוליס מצמיח שיער


21.12.14
לא עוד נשירת שיער מחקר חדש מגלה: מוצר הכוורת - פרופוליס מצמיח שיער

מועצת הדבש: עוד הוכחה ליעילות מוצרי הכוורת והדבורים

המחקר יוצג בכנס "דבורים והאבקה", מחר, יום שני, 22 בדצמבר

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת הוקאידו ביפן Japan’s Hokkaido University , בראשותו של ד"ר קן קוביאשי מגלה, כי פרופוליס- מוצר הכוורת והדבורים, מעודד צמיחת שיער.

המחקר יוצג בכנס "דבורים והאבקה" שיקיימו מועצת הדבש, שה"ם שירות ההדרכה והמקצוע במשרד החקלאות ומנהל המחקר החקלאי, לענף גידול הדבורים, מחר, יום שני 22 בדצמבר 2014, במשרד החקלאות.

פרופוליס הוא חומר אנטיביוטי טבעי המופרש על ידי הדבורים, הוא מתקבל מחילוף חומרים בגוף הדבורה, ומורכב משרף, שעווה, שמנים אתרים, פולן, ויטמינים (בעיקר E, B1, B2) ומינרלים כמו ברזל, סידן, מנגן, חמרן וצורן. הפרופוליס שומר על בריאות הכוורת בשל תכונותיו האנטיביוטיות וידוע כמסייע לריפוי בפצעים קשים ובכוויות בבני אדם.

במסגרת פרויקט המחקר, ד"ר קוביאשי וצוותו בדקו האם מוצר הכוורת- פרופוליס, יכול להביא לצמיחה מחודשת של שיער ובחנו שתי קבוצות של עכברים, אשר גולחו משיערותיהם. קבוצה אחת נמרחה בפרופוליס, לעומת השנייה שלא באה במגע כלל עם מוצר הכוורת-פרופוליס. תוצאות המחקר הראו באופן מובהק כי העכברים שנמרחו בפרופוליס הצמיחו את שיער פרוותם באופן מהיר יותר, מאשר קבוצת העכברים שלא באה במגע עם הפרופוליס.

המחקר הראה, כי פרופוליס, המכיל חומרים פעילים מבחינה פיזיולוגית כגון: חומצה, גירה את אינדיקציית הצמחת השיער בעור מגולח בחזרה, כאשר צמיחת השיער התרחשה ללא כל הפרעות בזיהוי זקיקי שיער (HFS) או בתאי גזע האחראיים על ייצור השיער. בנוסף, השימוש בפרופוליס הראה גירוי ממוקד בפתח זקיק השערה על פני העור.

צוות המחקר מציין, כי נשירת שיער היא לעתים קרובות תוצאה של דלקת, לכן פרופוליס אשר הינו אנטי בקטריאלי ואנטי דלקתי, תורם לריפוי הדלקת וכך יכול להצמיח שיער מחדש לא רק בראש מגולח כי אם גם בראש מקריח.

ד"ר קן קוביאשי העומד בראש הפרויקט אומר: "מחקרים רבים הוכיחו כי פרופוליס מקדם צמיחה של תאים מסוימים בגוף, לכן הוא מועיל בריפוי פצעים וכוויות בבני אדם, אך איש עדיין לא בדק אם הפרופוליס יעיל בצמחית שיער, אני והצוות שלי החלטנו לבדוק את הנושא במחקרנו".

המחקר פורסם בכתב העת של חקלאי וכימיה מזון- Journal of Agricultural and Food Chemistry the.

הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבש אומר: "הדבש הוא האנטיביוטיקה של הטבע והממתיק הטבעי והבריא ביותר, אך חוץ ממנו, הדבורים מייצרות עבורנו שלל מוצרי בריאות חיוניים ומועילים המשמשים לא רק לצורכי מאכל. בין מוצרי הכוורת המשמשים אותנו נוכל למצוא: ארס דבורים, דונג, מזון מלכות, פולן ופרופוליס שלכל אחד מהם יש השפעה חשובה מאוד על תהליכים רפואיים בגופנו, בשל מרכיביהם המיוחדים. בנוסף, אל לנו לשכוח, כי בארץ ובעולם עוקבים בדאגה רבה בשנים האחרונות אחר תופעת היעלמות הדוברים המביאה גם למחסור במוצרי הכוורת השונים".

כנס "דבורים והאבקה" לענף גידול הדבורים עומד בצל האיום העולמי על קיומו ובכך גם הכחדת האפשרות לייצור מזון מהצומח, שכן דבורת הדבש הינה המאביקה המרכזית בטבע שאחראית להאבקת

80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם. כשליש מאוכלוסיית הדבורים בעולם כבר נעלמה ובארץ ובעולם הורחבו לאחרונה המחקרים באוניברסיטאות ובמכונים מקצועיים בעולם, בתחום ענף הדבורים במטרה לגלות כיצד ניתן לסייע למאביק החשוב ביותר בעולם, מחקרים אלה ואחרים יוצגו במסגרת הכנס, יתקיימו דיונים והרצאות מקצועיות בנושא הקריטי של שימור ענף הדבורים ופעילות האבקת הדבורים בתנאי החיים הבעייתיים הגורמים להרס שטחי המרעה ומקורות המזון הצופניים לדבורים. בין ההרצאות שיתקיימו בכנס: גב' סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי בנושא צמחי נוי צופניים בכל עונות השנה, ליאור אורקין ופרופ' אבי שמידע, האוניברסיטה העברית בירושלים בנושא מועדי הפריחה של אקליפטוס המקור, ד"ר רמי הורביץ, מינהל המחקר החקלאי ידבר על צמצום נזקים בענף דבורים בישראל, כמו כן, תתקיים הרצאה מפי יוסי סלבצקי- ממ"ר בכיר לגידול דבורים.

במהלך הכנס תוענק מלגה מטעם מועצת הדבש לגברת יעל כץ אריהן, המרכז לחקר דבורים ע"ש טריואקס ,הפקולטה לחקלאות ברחובות.

בארץ, נאבקים הדבוראים מזה שנה כנגד כוונת משרד החקלאות להלאמת הענף והעברת חלוקת משאבי הצוף לידי המשרד, באמצעות חוק חדש. החשש של הדבוראים כי סיבות לשינוי החוק שהוצע על ידי משרד החקלאות, הינה החלטה פופוליסטית שאינה באה לשמר ולהגן על הענף אלא, במטרה לצבור כח ושליטה וכי צעדים אלו עלולים להרוס ענף קריטי ביותר להמשך קיומה של חקלאות מאחר והדבורה הינה המאביקה היחידה בטבע!

 Image courtesy of by stockimages http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
 
נטע שושן - תקשורות יעל שביט- 04-6930530

תגיות: פרופוליס
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה