אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) ארכיון מאמרים - רופאים מפרסמים > כלב

תגדלו כלב ושיהיה לכם לבריאות


ד'ר דיויד רוזנבלט 14.12.14
קיימת מגמה הולכת ומתחזקת של שימוש בבעלי חיים לטיפול במגוון בעיות

מסתבר שבנוסף לכל התועלות הידועות שמביאות לחיינו חיות המחמד שלנו (ידידות, הגנה, הדברת מזיקים…), הן גם מביאות לנו בריאות. אנשים שיש להם חיית מחמד הם, על פי רוב, רגועים יותר ובריאים יותר. עוד לפני יותר מ-20 שנה גילה החוקר האמריקאי פרידמן, שאם אדם חוטף התקף לב יש לו סיכוי קטן יותר למות מההתקף אם הוא מגדל חיית מחמד. אמנם ההבדל הוא רק של 3%, אבל בהתחשב בכמות התקפי הלב בעולם מדובר על הצלת עשרות אלפי אנשים בשנה! אותו חוקר מצא, במחקר רחב היקף ב- 1983, שלאנשים עם חיות מחמד יש לחץ דם נמוך יותר בהשוואה לאלה שאין להם. נראה לכם מפוקפק? בצדק! מה ידעו בשנות השמונים? זאת הסיבה שאנדרסון בדק בעצמו ב- 1992 ומצא שלא רק שפרידמן צדק, הוא לא ידע עד כמה! בנוסף לממצאים של פרידמן, אנדרסון גילה גם, שלאנשים עם חיות מחמד יש רמות נמוכות יותר של כולסטרול וטריגליצרידים.

שנתיים קודם לממצא מדהים זה, חוקר בשם סיגל בדק כמה פעמים אנשים זקנים הולכים לרופא. הוא מצא שזקנים שמגדלים חיית מחמד מבקרים פחות אצל רופאים בהשוואה לאלה שאין להם חיה. ההבדל היה של 20%!

נראה, שהקשר הוא בזה שלחיית מחמד יש השפעה מרגיעה על האדם. הרגיעה הזו פועלת לטובת הבריאות הכללית: פחות חרדות ועצבים - פחות לחץ דם, פחות לחץ דם – פחות בעיות לב וכלי דם, וכו' וכו'.

ואם עדיין לא השתכנעתם שחיית מחמד תורמת לבריאות, מסתבר שיש קשר מוכח בין חיות מחמד לבין בריאות נפשית גם: ב- 1990 סרפל הוכיח שאנשים עם חיות מחמד הם אנשים בריאים יותר בנפשם ובאותה שנה מלסון הראה, באופן ברור, שילדים שגדלים בבית עם חיית מחמד, יגדלו להיות מבוגרים בעלי יכולת טיפוח טובה יותר כלפי ילדיהם. הוא גם מצא שילדים הגדלים בבית עם חיות מחמד הם יותר פעילים בספורט, תנועות נוער וכו'.

בכלל בשנים האחרונות מתגלים ממצאים יותר ויותר מדהימים בכל הקשור להשפעת חיות מחמד על בריאותינו ובריאות ילדינו. ב- 1999 הסלמר הוכיח שילדים שנחשפו בשנת חייהם הראשונה לחיות מחמד נטו פחות לפתח אסתמה. בשנה זו וידוויק הראה שילדים עם חיות מחמד מצליחים יותר במבחנים שבוחנים התנהגויות חברתיות חיוביות.

הספרות גדושה במחקרים מסוג זה, והיום אין כמעט ויכוח בקהילה המדעית שיש לחיות מחמד השפעה חיובית במגוון תחומים אנושיים. בעבר, בדיור מוגן לא היו מרשים לדיירים בארה"ב להחזיק חיות מחמד, אולם כיום בעלי הבית במוסדות אלה לא מצליחים לעמוד בפני הלחץ הציבורי האדיר להרשות זאת. לחץ זה נובע מהעובדה החד משמעית שחיות מחמד מפיגות בדידות ומשפרות את בריאות הדיירים.

כמו כן קיימת מגמה הולכת ומתחזקת של שימוש בבעלי חיים לטיפול במגוון בעיות. ב- 1989 חוקר בשם רדפר הראה את ההשפעה החיובית של כלבים על ילדים עם אוטיזם, וב- 1991 קרמק פרסם מאמר על השימוש בחיות מחמד בסיוע לחולי איידס.

לסיכום, בפעם הבאה שהילדים מנדנדים "רוצים כלב", תחשבו פעמיים לפני שתגידו: "על גופתי". חיית מחמד היא אמנם טרחה הרבה יותר גדולה מכדור ווליום אבל הווליום לא יכול לחמם לכם את הרגליים בחורף, לצוד נחשים, לשמור על הבית שלכם ולארח לכם חברה.
 
מאת: ד"ר דיויד רוזנבלט, רופא וטרינר, יועץ תזונה בונזו
 
 
 
Image courtesy of by Stuart Miles http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
אלינה ורניק. יפה אפרתי תקשורת

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה