אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
פרופ' משה שטרנפלד
רפואה סינית מסורתית.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) רפואה משלימה > רפואה משלימה

רפואה משלימה לטיפול במחלות חורף. מניעה וטיפול


דיר מוטי לוי / 9.12.14
דרכים להתמודדות עם מחלות החורף עם רפואה משלימה

עונת החורף הקרה מביאה איתה שלל מחלות כמו: שפעת, התקררות, צינון, אלרגיות וכו'...

בשנים האחרונות הרפואה המשלימה תופסת יותר ויותר מקום של כבוד בתחום המניעה והטיפול במחלות חורף. בארה"ב, למשל, בשנת 2000 נקנו מוצרים טבעיים לטיפול בשפעת בסכום של מעל ל- 400 מליון דולר.

הרפואה המשלימה מציעה 2 דרכים להתמודדות עם מחלות החורף:

1. מניעתית
2. טיפולית

הדרך המניעתית מתבססת על חיזוק מערכת החיסון ע"י שימוש בשיטות שונות כמו הומיאופתיה, רפואה סינית, נטורופתיה ואחרות.

הדרך הטיפולית תשתמש בטיפולים או חומרים המסייעים לאורגניזם להתמודד עם המחלה לאחר שזו כבר החלה כמו צמחי מרפא, דיקור, תרופות הומאופתיות ועוד.

הומאופתיה

ההומיאופתיה מתבססת על עיקרון "הדומה בדומה ירפא" כלומר חומר מסוים שינתן לאדם בריא ויגרום לו לתסמיני מחלה ירפא את אותם התסמינים אצל אדם חולה.

ההומיאופת מתאים את התכשיר ההומיאופתי לכל אדם באופן אינדיבידואלי כדי לאזן את מערכת החיסון ולהגביר את העמידות בפני מחלות חורף.

לדוגמא: ילד חיוור, עגלגל עם בלוטות לימפה מוגדלות, נטייה לדלקות אוזניים חוזרות, שקדים מוגדלים ונטייה לדלקות גרון המופיעות באופן תכוף, אשר אינו אוהב פעילות גופנית, וסובל מקור ומעדיף לאכול מזון מתוק וביצים יטופל בתכשיר הומאופתי בשם CALCAREA CARBONICA.

רפואה סינית

ישנן עדויות בנות 5000 שנה לגבי קיומה של הרפואה הסינית.גישה טיפולית זו מייחסת חשיבות רבה לפעילות האנרגטית באורגניזם.

האנרגיה הזו המכונה צ'י (QI) זורמת לאורך תעלות הנקראות מרידיאנים. ומזינה את האיברים השונים.
מערכת החיסון מתוחזקת ע"י אנרגיה מיוחדת הנקראת WEI QI (וואי צ'י) המונעת התפתחות של מחלות.

עפ"י הרפואה הסינית ישנם גורמי מחלה הבאים מן החוץ כמו רוח קרה, או רוח קרה ולחה הנכנסת לריאות ועוד.
זהו כמובן תאור ציורי המנסה להבין את מקור המחלה.
האבחנה הסינית מתבצעת ע"י תשאול מקיף, מישוש הדופק ובדיקת הלשון, העניים והבטן.

הטיפול יפעל לחיזוק מע' החיסון (WEI QI) כדי ולצמצם למינימום את הסיכוי לחלות במחלות חורף.

בד"כ הטיפול הזה נעשה במועד מיוחד בתחילת הקיץ אם לא מספיקים לבצע אותו במועד זה ניתן בכל מקרה לבצע חיזוק של מערכת החיסון לאורך כל השנה.

נטורופתיה

הנטורופתיה מדריכה לאורח חיים בריא וטבעי יותר.אחד האמצעים הבדוקים למניעת מחלות חורף הוא התזונה הנכונה. בתזונה המערבית אנו מוצאים לא מעט מרכיבים בעייתיים עקב התיעוש הרב בתחום זה. המרכיב הבעייתי מכולם הוא הסוכר. מחקרים שבדקו השפעת צריכה של סוכר על מערכת החיסון גילו כי קיימת ירידה של יותר מ 50% בתפקוד של נויטרופילים (המהווים כ70 אחוז מאוכלוסיית התאים הלבנים) אחרי אכילת 100 גרם סוכר (צריכה ממוצעת של סוכר במערב היא של150 גרם ליום). ההשפעה נמשכה מספר שעות אחרי אכילת הסוכר מכאן ברור לנו כי ירידה בתפקוד מערכת החיסון יכולה להפוך להיות מצב מתמשך עקב צריכה קבועה של סוכר בכמויות גדולות בתפריט היומי שלנו.

אלכוהול בהשוואה לסוכר מדכא בצורה קשה יותר את פעילותם של התאים הלבנים ושתיינים חולים יותר במחלות זיהומיות קשות ביחס לשאר האוכלוסיה.

תוספי מזון יכולים לשפר לעיתים בצורה משמעותית את תפקוד מערכת החיסון:

אבץ מהווה אחד המרכיבים החשובים ביותר לתפקוד מערכת החיסון. האבץ משתתף באינספור ריאקציות כימיות בתאים הלבנים, בייצור נוגדנים ובפעולת בלוטת הטימוס.

נעשו מחקרים רבים אשר הוכיחו בעיקר בילדים ובזקנים את השפעת נטילת האבץ על קיצור זמן המחלה ועליה בעמידות לזיהומים בעיקר ויראליים.

אבץ מצוי במזון בעיקר בדגים, קטניות, דגנים.

מינרל לא פחות חשוב בתפקידו הוא הברזל. אצל אחוז ניכר מהנשים בגיל הפוריות נמצא מחסור קל בברזל אשר לא תמיד משפיע על רמת ההמוגלובין בדם אולם בהחלט יכול להקשות על פעילותה של מערכת החיסון ע"י הקטנת היחס בין התאים הלבנים מסוג T לאילו מסוג B. הברזל מצוי בעיקר בבשר, דגים ודגנים, אין ליטול תוספת ברזל בזמן מחלה חריפה.

גם ויטמין C נחשב כבעל ערך בשיפור פעילותה של מערכת החיסון. ויטמין C מהווה מרכיב חשוב ביצירת קולגן המהווה אבן יסוד חשובה בבניית רקמת חיבור ובשמירה על שלמותה.

זיהומים שונים נמנעים ע"י רקמת חיבור טובה שאינה מאפשרת את חדירתם לרקמות עמוקות יותר בגוף.

למרות הויכוח הניטש בעולם המדעי לגבי יעילות ויטמין C במניעת שפעת קיימים מחקרים רבים המראים את חשיבותו בחיזוק ההגנה נגד זיהומים ויראליים שונים ע"י הגברת ייצור אינטרפרון המונע התרבות של וירוסים בתאי הגוף. נמצא במזון בעיקר בפירות חמוצים, ירקות ירוקים ועגבניות.

ויטמין נוסף המשפיע על תיפקוד מערכת החיסון הוא 6B ויטמין זה משתתף בתהליך יצירת הנוגדנים בגוף ומשפיע על פעילותן של הרקמות הלימפטיות. ויטמין זה נמצא בדגנים מלאים , ביצים ,בננות,שקדים ובשר.

בנוסף לתזונה, הנטורופתיה ממליצה גם על שינוי אורח החיים בכיוון של הפחתת מתחים המתח מהווה גורם משמעותי בירידת התפקוד של מערכת החיסון.

לסיכום: כדי לשמור על בריאות טובה ישנה חשיבות גדולה במניעה של מחלות חורף ולא רק בטיפול בהם ע"י תזונה נכונה ואורח חיים נטול מתחים.

לאנשים הנוטים לחלות מספר פעמים בכל חורף מומלץ לבצע טיפול מונע ע"י אחת השיטות שהוזכרו.
מאת: ד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה

 
 
 
Image courtesy of by David Castillo Dominici http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
חופית שטרם אריאלי

תגיות: רפואה משלימה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה