אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > פטרת בכף הרגל

מדריך לחייל – כיצד להפטר מהפטרת


ד'ר הדס פראג נוה / 20.10.14
כיצד לאבחן, למנוע ולטפל מפטרת בכף הרגל

הגיוס לצה"ל מביא עמו שינויים בפעילות ובהרגלי החיים אשר עלולים להשפיע על בריאות המתגייסים. אחת הבעיות הנפוצות בקרב חיילים הינה פטרת בכף הרגל ובמפשעה. ד"ר הדס פראג נוה מסבירה כיצד לאבחן, למנוע ולטפל

המעבר מהחיים האזרחיים לחיי צבא מלווה במידה רבה בשינויים רגשיים, חברתיים וגם בריאותיים.

מבין ההתמודדויות השונות כדאי להתמקד בבעיה נפוצה בקרב החיילים: פטרת עור הממוקמת בכף הרגל ובמפשעה.

נסביר כיצד מתבטא זיהום פטרתי זה, מה ניתן לעשות כדי להמנע מהדבקה וכיצד לטפל במידת הצורך.

למה דווקא חיילים ?

פטרת, כמובן, אינה בעיה יחודית לחיילים אך קיימת בשכיחות גבוהה באוכלוסייה זו. תנאי הלחות והחום בכפות הרגליים ובמפשעה כתוצאה מפעילות גופנית מאומצת גורמים לשגשוגן של הפטריות. אם נוסיף לכך את העובדה כי רחצה יומית והחלפת מדים וגרביים לא תמיד מתאפשרים נבין מדוע מדובר בבעיה שכיחה ומטרידה.

חיילים שמעולם לא סבלו מפטרת יכולים למצוא את עצמם מתמודדים בפעם הראשונה עם הבעיה, מסיבות שונות ומגוונות. המקלחות הצבאיות מהוות כר נוח להדבקה בפטרת של כף הרגל כמו שימוש משותף בכפכפי רחצה וגרביים.

כיצד אדע אם אני סובל מפטרת?

לזיהום פטרתי בכפות הרגליים או בשמו המקצועי, Tinea pedis, צורות הופעה שונות מבחינת המיקום בכף הרגל והסימפטומים הנלווים.

המופע הנפוץ ביותר של פטרת כף רגל הינו בין אצבעות הרגליים ונקרא בלעז Interdigital. פטרת זו מתאפיינת באודם, קשקשת, סדקים ומסמוס של העור ולרוב מלווה בגרד. תתכן גלישה גם לעור שבצידי הרגליים או לכף הרגל.

מופע נוסף הוא היפר-קרטוטי, או Moccasin type, המתבטא בעיבוי של כף הרגל עם אודם, קשקשים וסדקים. הפטריה יכולה להופיע על כף רגל בודדת או שתי כפות הרגליים ולרוב מדובר בבעיה ממושכת.

יתכן גם מופע דלקתי, או inflammatory, עם שלפוחיות בכף הרגל. תתכן גם תגובה עורית באזורים אחרים בגוף. דומה במובן הזה הוא המופע המכוייב, או Ulcerative המתבטא בקילוף שטחי של העור ובכיבים בין אצבעות הרגליים, ולרוב מלווה בזיהום חיידקי משני.

פטרת של המפשעה, או Tinea Cruris מופיע באזור קיפולי המפשעה, יתכן אודם קשקשת וגרד.

כיצד להמנע מהדבקה ?

הופעה של בעיה עורית חדשה דווקא בסביבה חדשה ולא מוכרת ובתקופה כל כך אינטנסיבית אינה רצויה. עם זאת, ישנם מספר המלצות שיעזרו להימנע מזיהום פטרתי:

· חשוב להקפיד לא להכנס יחפים למקלחות או לאזורים ציבוריים אחרים,יש להקפיד תמיד לנעול כפכפים.

· אל תחלקו עם חבריכם נעליים, כפכפים או גרביים.

· השתמשו בגרבי כותנה לספיגה טובה יותר של הזיעה.

· לאחר המקלחת חשוב לנגב היטב את כפות הרגליים במיוחד בין האצבעות. חשוב גם לייבש היטב את אזור המפשעה.

· השתמשו בטלק או אבקה המכילה חומר אנטי-פטרתי.

· חשוב לאוורר את הרגליים ללבוש ביגוד אוורירי כאשר אינכם בפעילות.

· יש לכבס את הגרביים והבגדים התחתונים ב-60 מעלות לפחות.

איך לטפל ?

יתכן ותמצאו עצמכם סובלים מגרד בכפות הרגליים או במפשעה ללא אפשרות לפניה מידית לרופא. חשוב להדגיש שלא כל גרד באזורים אלה הינו סימפטום של פטרת וכי יתכנו בעיות עוריות אחרות.

ובכל זאת, בתנאי שטח, כדאי לנסות ראשית טיפול מקומי וזמין כנגד פטרת. קיימים תכשירים רבים לטיפול בפטרת, אחד מהם הוא 'קנסטן קרם' של חברת באייר. זהו תכשיר הנמכר ללא מרשם רופא, ומכיל חומר פעיל בשם קלוטרימאזול. מדובר בתכשיר רחב טווח לטיפול בפטרת העור ומתאים לשימוש הן בכף הרגל והן במפשעה. במידה ולא חל שיפור בסימפטומים בטיפול זה מומלץ לפנות לבדיקת רופא.

האם חשוב לטפל מיד ?

כמו כל בעיה, רצוי לפתור אותה לפני שמחמירה. פטרת כף הרגל עלולה לגרום להדבקה של ציפורני הרגליים וכן יתכן זיהום חיידקי משני אשר יצריך טיפול אנטיביוטי.

לסיכום, פטרת בכפות הרגליים ובמפשעה הינה בעיה בריאותית המפריעה לפעילות היומית ופוגעת באיכות החיים. הטיפול בשלביה הראשונים יחסית קל, לכן כדאי להצטייד מבעוד מועד בתכשירים אנטי-פטרתיים לשימוש בעת הצורך.

מאת: ד"ר הדס פראג נוה, רופאה בכירה בבית החולים בילינסון ובשירותי בריאות כללית רופאת עור.  מומחית ויועצת למותג "קנסטן קרם"

הכותבת הינה רופאת עור מומחית, ויועצת למותג "קנסטן קרם".
 
Image courtesy of by by nuttakit http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
 
חופית שטרן אריאלי

תגיות: פטרת בכף הרגל
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה