אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > פטרת בכף הרגל

פטרת בכף הרגל: כך תטפלו נכון


ד'ר הדס פראג נוה / 4.7.14
הקיץ הגיע באופן רשמי ואיתו גם אחת התופעות המעיקות ביותר- פטריות בכף הרגל

יש הרבה דברים טובים בקיץ: ים, בריכה, חופש ובילויים, אך ישנו דבר המתרחש בקיץ, שאיש אינו אוהב, וזו פטרת של כף הרגל, או בלועזית Tinea pedis.

התופעה אינה אופיינית דווקא לקיץ אך כפי שתבינו בהמשך, מזג האוויר הקייצי עלול לגרום להחמרתה. כמו כן, העובדה שבקיץ נועלים נעליים פתוחות הופכת את הבעיה לגלויה לעין, ורבים פונים לאבחון וטיפול בתקופה זו.

פטרת כף הרגל לסוגיה

פטרת בכף הרגל נשמעת לרובנו כתופעה אחת. בפועל ישנן מספר צורות בהן הזיהום עלול להתבטא, מבחינת מראה, מיקום בכף הרגל והסימפטומים הנלווים.

המופע הנפוץ ביותר של פטרת כף רגל הינו בין אצבעות הרגליים ונקרא בלעז Interdigital. פטרת זו מתאפיינת באודם, קשקשת, סדקים ומסמוס של העור ולרוב מלווה בגרד. תיתכן גלישה גם לעור שבצידי הרגליים או לכף הרגל. בנוסף עלול להיווצר גם זיהום חיידקי, ובמקרה זה יש צורך בטיפול אנטיביוטי בנוסף לטיפול אנטי פטרתי.

מופע נוסף הוא היפר-קרטוטי, או Moccasin type, המתבטא בעיבוי של כף הרגל עם אודם, קשקשים וסדקים. הפטריה יכולה להופיע על כף רגל בודדת או שתי כפות הרגליים ולרוב מדובר בבעיה ממושכת.

יתכן גם מופע דלקתי, או inflammatory. מדובר בפטריה המופיעה כשלפוחיות בכף הרגל, ועלולה לגרום לתגובה עורית גם באזורים אחרים בגוף. דומה במובן הזה הוא המופע המכוייב, או Ulcerative המתבטא בקילוף שטחי של העור ובכיבים בין אצבעות הרגליים, ולרוב מלווה בזיהום חיידקי משני. מופע זה עלול להופיע במצבים של בעיות במערכת החיסון או סוכרת.

מי סובל ? ולמה דווקא בקיץ ?

זיהום פטרתי של כף הרגל שכיח יותר בקרב גברים ונפוץ יותר במבוגרים לעומת ילדים. בעונת הקיץ תתכן שכיחות מוגברת של פטרת בכף הרגל שכן החום והזיעה יוצרים תנאי סביבה המתאימים לשגשוג הפטריות.

הבעיה מוחמרת בחיילים, אשר נועלים נעל סגורה שעות רבות ביממה, תוך פעילות גופנית אינטנסיבית ולעיתים ללא אפשרות לרחצה יומית של כפות הרגליים או להחלפה של גרביים. בקרב חיילים קיימת גם תופעה של פטרת במפשעות הנובעת גם היא מחום, לחות וחיכוך באזור.

סיבה נוספת להדבקה בפטרת כף הרגל היא הנטייה של אנשים רבים ללכת יחפים באזורים ציבוריים כגון בריכות ומלתחות שם קיימים תנאי לחות המתאימים לשגשוג הפטרת.

חשוב לאבחן – ולטפל:

על מנת להמנע מהידבקות בפטרת של כף הרגל, מומלץ במקומות ציבוריים לנעול נעל או סנדל כך שכף הרגל לא תבוא במגע עם משטחים משותפים. יש להקפיד על ייבוש של כף הרגל, במיוחד בין האצבעות, ולנעול נעל מרווחת ומאווררת. כאשר נועלים נעל סגורה בקיץ יש להשתמש בגרבי כותנה הסופגות זיעה ומומלץ לכבס גרביים בטמפרטורה של 60 מעלות לפחות.

במקרה של חשד לפטרת כף הרגל, ראוי להתייעץ עם רופא עור. האבחון והטיפול חשובים מאוד, זאת על מנת למנוע הדבקה של ציפורניים או אזורי גוף אחרים, כגון כפות הידיים (בדרך כלל הדבקה של כף היד המשמשת לגרד של כפות הרגליים) וכן למנוע זיהום חיידקי משני. זיהום חיידקי עשוי להיות מוגבל לכף הרגל או אף להתפשט לשוק. מקרים אלו יטופלו באנטיביוטיקה, לעיתים דרך הווריד.

בסובלים מסוכרת חשיבות מיוחדת למניעה ולטיפול מוקדם בפטרת של כפות הרגליים על מנת למנוע סיבוכים.

לאוכלוסיות הנמצאות בסיכון גבוה לפטרת של כף הרגל, וללא גישה זמינה לשרותי רפואה (כגון חיילים) מומלץ להצטייד מבעוד מועד בתכשירים אנטי-פטרתיים לשימוש בעת הצורך.

במידה והבעיה אינה חמורה, ואינה דורשת טיפול מורכב, קיימים טיפולים זמינים ללא מרשם רופא. אחד מהם הוא 'קנסטן קרם' של חברת באייר, המכיל חומר פעיל בשם קלוטרימאזול. זהו תכשיר רחב טווח לטיפול בפטרת העור בכלל וכף הרגל בפרט והוא יעיל לסוגי הפטריות השונים ללא תופעות לוואי בשימוש מקומי. יש להדגיש כי בכל מקרה בו אין שיפור בסימפטומים בטיפול מקומי יש לפנות לבדיקת רופא.

במקרים קלים של פטרת כף הרגל הטיפול הוא פשוט, דורש מעט תשומת לב ומשמעת עצמית. התוצאה היא שפטרת כף הרגל נעלמת ואנו יכולים ליהנות ממראה אסתטי של כפות הרגליים ומשיפור באיכות החיים.

מאת: ד"ר הדס פראג נוה, רופאת עור מומחית, רופאה בכירה בבית החולים בילינסון ובשירותי בריאות כללית ויועצת למותג 'קנסטן קרם' לטיפול בפטרת כף הרגל ושפשפות.

 
 
 
Image courtesy of by marin http://www.freedigitalphotos.net/
 
 
חופית - שטרן אריאלי 

 

 
 
 


תגיות: פטרת בכף הרגל
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה