אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר אהרון בני
נטורופתיה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) תזונה ודיאטה > תזונה נכונה

שוקולד - לא מה שחשבתם...


מיטל עזר / 29.6.14
על כל הקשור לשוקולד ומרכיביו, בהיבט הבריאותי והתזונתי

מהו הממתק בצבע חום שלרובנו יש חולשה אליו? החל מגיל צעיר אנו לומדים לזהות את השוקולד - הטעם, המרקם הייחודי הנמס בפה והתחושה שמתעוררת לאחר קוביית שוקולד.
ב-7 ביולי נציין את יום השוקולד הבינלאומי, אז מה יש בו שגורם לנו לרגשות כל כך עזים והאם באמת בריא לאכול שוקולד?

שוקולד גדל על העצים:

שוקולד הינו ממתק העשוי מפולי קקאו ולמעשה זרעי עץ ה"קקאו תיאו ברומה". לפולי הקקאו טעם חזק ומריר ועל מנת לייצר מהם את הממתק האהוב עוברים הפולים תהליך ארוך. תחילה עוברים תסיסה, לאחר מכן קלייה וטחינה, אשר מהם מקבלים מוצקי קקאו וחמאת קקאו. בשלב זה ניתן לשלב סוכר ו/או מוצרי חלב לקבלת השוקולד בטעם הרצוי. השלב הסופי נקרא טימפרור - חימום וקירור השוקולד עד התגבשות השוקולד למרקם המתאים.

האם כל השוקולדים זהים?

ברור שלא! כל מי שפותח בונבוניירה יכול להגיד שלכל אחד טעם שונה ומיוחד.

שוקולד מריר מכיל מוצקי קקאו, חמאת קקאו וסוכר. ככל שאחוזי הקקאו גבוהים יותר כך נחשב איכותי יותר.

שוקולד חלב מכיל מוצקי קקאו, חמאת קקאו, סוכר ואבקת חלב. אבקת החלב מעניקה לו את הצבע והטעם הייחודי. הוא נמס בקלות בפה הודות לטמפרטורת ההתכה הנמוכה יותר משאר סוגי השוקולד.

שוקולד לבן מכיל חמאת קקאו, סוכר ואבקת חלב. לרוב אינו מכיל מוצקי קקאו ולכן יש הטוענים כי לא מדובר כלל על שוקולד.

אז למה אנחנו כל כך נהנים מאכילת שוקולד?

ההנאה והרוגע שמלווה אכילת חטיף שוקולד או סופלה שוקולד חם הינה השפעה ייחודית לשוקולד. מעבר לכמות הסוכר, קיימים במוצקי הקקאו חומרים פעילים בעלי השפעה פיזיולוגית על הגוף.

ראשית מכיל השוקולד קפאין ותיאוברומין אשר מעוררים את מערכת העצבים המרכזית. כמו כן, ישנן כמויות קטנות של אנאנדמיד אשר דומה לחומר הפעיל בקנאביס ותורם לתחושת רוגע ואופוריה.

בנוסף, אכילת שוקולד גורמת לשחרור מוליכים עצביים במוח הנקראים דופאמין, סרוטונין ופנילאתילאמין אשר משפיעים על הרגשות שלנו. עלייה ברמות הדופאמין במוח קשורה למעגל התגמול Reward system' ', הגורם לתחושת אופוריה ורצון לאכול עוד ועוד שוקולד. עלייה ברמות הסרוטונין תורמת לתחושת רוגע ופנילאתילאמין משפיע על מצב הרוח ויש המכנים אותו "סם האהבה".
אומנם ההשפעה הטובה של שוקולד על מצב הרוח הינה זמנית וקצרה אך אין ספק שהיא קיימת ויש כאלו שיגידו ממכרת.

שוקולד ובריאות. האמנם?

לשוקולד, או יותר נכון לקקאו, יש גם יתרונות בריאותיים, ומעת לעת מתפרסמים מחקרים המעידים על היתרון הבריאותי באכילת שוקולד. זהו נתון מעודד לכל אוהבי השוקולד, אך חשוב לציין כי היתרונות הבריאותיים קשורים לשוקולד מריר ובכמות קטנה.

היתרונות הבריאותיים נובעים מנוכחות הפלאבנואידים בקקאו. אלו הם נוגדי חמצון המגנים מפני רדיקלים חופשיים (מולקולה אשר חסר לה אלקטרון ומנסה "לגנוב" אותו ממבנים ומולקולות אחרות בגוף, ותוך כדי כך גורמת לנזקים ולתגובת שרשרת היוצרת עוד רדיקלים חופשיים).

ישנם מחקרים המציגים כי אכילת שוקולד יכולה לתרום לבריאות הלב על ידי מניעת טרשת עורקים (הצטברות רובד שומני על דפנות העורקים), ירידה בלחץ הדם, הורדה בסיכון לקרישי דם וירידה בסימני דלקת. כמו כן ישנם מחקרים המעידים על שיפור ברמות הסוכר והעמידות לאינסולין.

למרות המחקרים המעודדים הללו, אין המלצה להגביר את צריכת השוקולד כחלק מתזונה נכונה, וחשוב לזכור כי שוקולד מכיל כמויות גדולות של סוכר ושומן ובחבילת שוקולד יש כ-500 קלוריות.
לכן ההמלצה לצרוך שקולד במתינות 1-4 קוביות ביום.

לסיכום, שוקולד הוא אהבה והנאה, אין לו תחליף וכאשר מדובר בשוקולד מריר בעל ריכוז גבוה של מוצקי קקאו יש בו גם יתרון בריאותי. את השוקולד מומלץ לצרוך בכמויות קטנות לפי טעם וחשק אישי.

התזונאית מיטל עזר, ממליצה על שייק שוקו בננה טעים, קיצי ובעיקר בריא:

1 מנה אבקת חלבונים של חברת 'הרבלייף' (המכילה 22 קלוריות)

1 מנה אבקת משקה בטעם שוקולד של חברת 'הרבלייף' (המכילה 92 קלוריות)

1 בננה (המכילה 110 קלוריות)

250 מ"ל חלב דל שומן (המכיל 125 קלוריות)

סה"כ לכוס שייק שוקו בננה אחד- 349 קלוריות
 
מאת: מיטל עזר, תזונאית קלינית ויועצת לחברת התזונה הבינלאומית, הרבלייף
 
 
 
Image courtesy of by David Castillo Dominici http://www.freedigitalphotos.net/

 
לפשטרן אריאלי יח"צ, חופית שלו

תגיות: תזונה נכונה, שוקולד
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה