אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
פרופ' משה שטרנפלד
רפואה סינית מסורתית.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) רפואה משלימה > רפואה משלימה נגד אלרגיה

אלרגיות- טיפול בראי הרפואה משלימה


:'ד"ר מוטי לוי / 28.4.14
מניעה וטיפול באלרגיות אצל ילדים, בעונת האביב ובשנה כולה

ילדים רבים בישראל ובעולם סובלים מידי שנה מתסמיני אלרגיה בתקופת האביב. אף נוזל, עיניים דומעות, גרדת וגירויים בעור ולעיתים אף תופעות אסתמטיות. יותר מחמישית מהאוכלוסייה סובלת מאלרגיות, ועבור קבוצה זו, עונת האביב היא קשה במיוחד.

אלרגיה היא תגובת הגוף לחומר הקרוי אלרגן (גורם אלרגיה), המצוי במזונות מסוימים, צמחים, תרופות, אבקנים ,שערות בעלי חיים וכמעט כל דבר שנמצא מסביבנו. אצל הסובלים מאלרגיה מערכת החיסון מתייחסת לחומרים אלו כאילו היו פולשים זרים המסוכנים לגוף והתגובה אליהם מתבצעת בהתאם ובמלוא העוצמה תוך שחרור של חומרים שונים בגוף ביניהם חומר הנקרא היסטמין הגורמים לתגובה דלקתית. התוצאה היא הופעת תסמינים של אלרגיה כגון: קדחת השחת המתבטאת בנזלת שקופה, עיטושים מרובים, גרד בחך ובאף ,התפתחות פוליפים באף, ועד אסטמה המאופיינת בקוצר נשימה, צפצופים, ושיעול ולעיתים התופעות מופיעות בצורה של סרפדת URTICARIA המתבטאת בפריחה אדומה ומגרדת על העור - תופעות שעל הילדים הקטנים יכולות להשפיע משמעותית.

הטיפול המקובל כיום ברפואה הוא בעיקר בעזרת חומרים אנטי היסטמינים או אנטי דלקתיים. טיפול זה אינו מונע את המחלה אך מטפל ביעילות בסימפטומים.

את תופעות האלרגיה אצל הילדים לא ניתן למנוע לחלוטין, אך אפשר לנקוט מספר צעדי מניעה כדי לצמצמן:

  1. בתקופת האלרגיות מומלץ לצמצם את השהות מחוץ לחדרים.
  2. רצוי להתקין בחדר הילדים מערכת מיזוג אוויר המצוידת במסננים מתאימים לקליטת אבקנים.
  3. כאשר יוצאים לטיול משפחתי בחיק הטבע, רצוי להימנע משהות בקרבת עצי אורן, זית ופקאן או צמחים נוספים, אליהם ידוע כי ישנה רגישות.
  4. תזונה- רצוי להימנע מצריכת סוכר וחלב ניגר או מעדני חלב ממותקים במצבים בהם קיימת ליחה ממקור לא ברור.

הרפואה המשלימה מציעה כמה דרכי טיפול באלרגיות בקרב ילדים:

צמחי מרפא:

צמחי מרפא יכולים לסייע לאיזון מערכת החיסון, כמו למשל: סקוטלריה- צמח אנטי אלרגי שמייצב את תאי הפיטום (התאים המפרישים את החומר הגורם לתופעות האלרגיות)

סירפד- נמצא יעיל לטיפול בתופעות אלרגיות ובמיוחד לקדחת השחת, וסרפדת.

הומאופתיה:

ההומאופתיה הינה שיטת טיפול המתבססת על עיקרון "הדומה בדומה ירפא". כלומר, כדי לטפל באלרגיות יש לתת לילדים ולסובלים מאלרגיה, חומר הגורם לאנשים בריאים תופעות הדומות לתופעות האלרגיה.

הניסיון היומיומי בטיפול בתופעות אלו בעזרת תרופה הומאופתית בשם ALLIUM CEPA המבוססת על בצל, מקל מהר מאוד על תסמיני האלרגיה ביעילות שאינה נופלת מתרופות אנטי היסט מיניות. צמח נוסף המשמש כתרופה הומאופתית לטיפול בקדחת השחת נקרא EUPHRASIA היעיל לטיפול במצב המתאפיין בעיטושים מרובים, נזלת מימית , גירוי וגרד בעיניים .

הומוטוקסיקולוגיה:

שיטה זו גורסת כי הצטברות של פסולת ורעלים בגוף כתוצאה מתזונה לא נכונה, מזהמים שונים באוויר ובמזון ,שתייה לא מספקת וחיים במתח מתמשך, מסייעים להיווצרות תנאים למחלות שונות ביניהן אלרגיות. גם ילדים קטנים סובלים מתופעות אלו ונמצאים לעיתים במתח מתמשך ולכן לתזונה נכונה יש בהחלט תפקיד חשוב במניעה ובצמצום התופעות. שימוש בנוסחאות ייחודיות למצבי אלרגיה של צמחים וחומרים הומאופתיים יכול לסייע מאוד.

מומלץ בדרך כלל להקטין מזונות המעודדים ייצור חומצה ארכידונית כמו בשר אדום ובוטנים.

החומצה הארכידונית היא חומר מפתח בתהליך האלרגי דלקתי ולכן ככל שמקורות החומר מהמזון קטנים כך יש יותר סיכוי לצמצם את עוצמת האלרגיה .

במיוחד בקרב ילדים, רצוי לצמצם צריכת סוכר אשר לעיתים קרובות מעמיס עבודת יתר על איברים שונים בגוף כמו כבד ולבלב וכן מקשה על פעילותה של מערכת החיסון.

טיפול נטורופתי:

מומלץ לכלול במזון ירקות, עלים וירקות כתומים. אותם ילדים הסובלים מקור ועייפות בנוסף לתופעות האלרגיות כדאי להוסיף לתזונה: כרוב, ג'ינג'ר, סלק ובצל וכן לאכול ארוחות חמות לפחות פעמיים ביום. יש לשים לב לא לצרוך מזונות המכילים חומרים משמרים וצבעי מאכל במיוחד הצבע טרטרזין הידוע ביכולת האלרגנית שלו.

מומלץ לאכול בשעות סבירות ובנחת ולא לבצע פעילויות נוספות כמו צפייה בסרט, שיחה בטלפון או קריאה בזמן הארוחה. פעילויות אלו מחלישות את המטבוליזם האנרגטי של הגוף ומאפשרות התפרצות או החמרת האלרגיות מנקודת מבטה של הרפואה הסינית.
 
מאת: ד"ר מוטי לוי, הרופא הראשי של רשת מרפאות "כללית רפואה משלימה"
 
Image courtesy of by Frame Angel http://www.freedigitalphotos.net/
 
חופית שטרן אריאלי

תגיות: רפואה משלימה, טיפל באלרגיה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה