אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) מחקר רפואי > ניתוח קטרקט

ניתוח קטרקט אינו מסוכן עבור מטופלים בנוגדי קרישה


ד'ר אירית ברקת / 16.2.14
מחקר שנערך בבית החולים שיבא על ניתוחי קטרקט למטופלים בנוגדי קרישה, בני 63 ומעלה. 

בשנים האחרונות נפוץ השימוש בנוגדי קרישה למניעת היווצרות קרישי דם או תסחיפים בקרב אנשים עם גורמי סיכון כגון: הפרעות קצב, מחלות לב, או מחלות כלי דם. יש לא מעט מבוגרים הנמצאים בסיכון גבוה במיוחד להיווצרות קרישי דםוהם מטופלים בטיפול משולב הן של נוגדי קרישה (קומדין)והן של נוגדי טסיות הדם (אספירין או פלאביקס). משך שנים רווחה הגישה כי כאשר חולים אלה זקוקיםלניתוח קטרקטיש להפסיק את הטיפול התרופתי נוגד הקרישה או נוגד הטסיות כשבוע- שבועיים לפני הניתוח, מתוך חשש לדמם במהלך הניתוח או לאחריו. מצד שני, הפסקת הטיפול והפרת האיזון עלולה לחשוף חולים אלה להיווצרות קרישי דם או תסחיפים מסכני חיים. על מנת לענותעל שאלת הבטיחות של המשכיות הטיפול נוגד הקרישה במהלך ניתוח קטרקט, ערכנו שני מחקרים מבוקרים במכון העיניים ע"ש גולדשלגר בבית החולים שיבא בתל השומר, בשיתוף הפעולה עם המחלקה לקרישת דם בבית החולים.

קטרקט הינו תהליך הדרגתי של התעכרות עדשת העין המתפתח בדרך כלל לאחר גיל 55 ושכיח מאד לאחר גיל 65. התסמינים העיקריים הם: טשטוש הראייה, סנוורים בלילה, ולעיתים ראייה כפולה ופגיעה בניגודיות בין צבעים.

הטיפול בקטרקט הינו באמצעות ניתוח, במהלכו מוציאים את עדשת העין העכורה ובמקומה משתילים עדשה מלאכותית שקופה וצלולה. כיום קיימות 2 שיטות ניתוחיות: האחת כוללת יצירת הפתחים בקרנית באמצעות סכין כירורגית, פירוק ושאיבת פירורי העדשה העכורה באמצעות מכשיר אולטרה סאונד זעיר "פאקואמולסיפיקציה". השיטה השנייה כוללת בנוסף לשימוש במכשיר ה"פאקואמולסיפיקציה", גם ביצוע חלק מפעולות ההכנה כגון יצירת הפתחים בקרנית, הפתח בקופסית הקדמית ו"ריכוך העדשה" באמצעות לייזרfemtosecond.

מחקרים

מטרת המחקרים הייתה להעריך באופן מבוקר את הסיכון לדימום במהלך או לאחר ניתוח קטרקט, במטופלים הממשיכים ליטול כרגיל את תרופות נוגדי הקרישה שלהם.

במחקר הראשון בדקנו את מהלך ניתוח הקטרקט בקרב חולים שהמשיכו ליטול את התרופה נוגדת הקרישה קומדין - והאם הם חשופים לסיכון מוגבר לדימום תוך-עיני. המחקר כלל 63 מטופלים בני 75 בממוצע אשר היום מטופלים באופן קבוע בקומדין ונזקקו לניתוח קטרקט והשתלת עדשה תוך עינית. כל המנותחים עברו בדיקות עיניות והערכה המטולוגית של תפקודי הקרישה לפני הניתוח. הניתוח בוצע בהרדמה מקומית וכלל פירוק העדשה העכורה באמצעות מכשיר פאקואמולסיפיקציה. בוצע רישום מדויק של תפקודי דמם במהלך או לאחר הניתוח. מתוצאות המחקר עולה כי לא נצפו אירועים של דימומים תוך-עיניים משמעותיים ורק ל-6.3% היה דימום עיני חסר משמעות לאחר הניתוח אשר נספג בשבוע הראשון ללא שאריות או נזק כלשהו. מסקנת המחקר הייתה כי ניתוח קטרקט במקרים של קטרקט לא מורכב ניתן לביצוע ברמת בטיחות גבוהה גם כאשר המטופל נוטל את נוגד קרישת הדם קומדין.

המחקר השני היה מאתגר יותר וכלל 40 מנותחיםבגילאי 51 עד 90 שנזקקו לניתוח קטרקט אבל קיבלו טיפול תרופתי משולב של נוגד הקרישה קומדין יחד עם נוגדי טסיות הדם (אספירין או פלאביקס).מדובר באנשים עם מחלות חמורות וסיכון מוגבר מאד לקרישי דם או תסחיפים כגון חולים עם הפרעות קצב כדוגמת פרפור לב וחולים שעברו שבץ מוחי, מושתלי לב וכד'. מדדי קרישיות דם ותפקודי הטסיות נבדקו בסמוך לניתוח, יום למחרת וכעבור שבוע. גם במחקר זה ניתוח הקטרקט כלל ריסוק העדשה במכשיר הפאקואמולסיפקציה והשתלת עדשה תוך עינית בהרדמה מקומית. מתוצאות המחקר עולה כי לא נצפו דימומים בעיניים במהלך הניתוח או בביקורת לאחר שבוע. כמו כן אצל אף מטופל לא דווח על אירוע של היווצרות קרישי דם.

מחקרים אלה מאששים את התחושה שהייתה נפוצה לאחרונה בקרב רופאי עיניים, כי כיוון שניתוח הקטרקט המודרני מבוצע ללא סכנה משמעותית לדמם, אין צורך בהפסקת טיפולים "מדללי דם". הערכת הממצאים באופן מבוקר במקביל להערכה מדויקת של תפקוד הקרישה אפשרה אומדן טוב כדי לבסס את המסקנה שאיןצורך להפסיק את הטיפול הקבוע בנוגדי קרישה ו/או נוגדי טסיות לפני ניתוח קטרקט שגרתי, והניתוח בטוח גם כאשר החולה ממשיך כרגיל את הטיפול התרופתי הקבוע שלו. כך, ניתן להימנע מהסיכונים לקרישי דם או תסחיפים בחוליםמורכבים אלה כאשר נזקקים לניתוח קטרקט.

מאת ד"ר אירית ברקת, מנתחת עיניים בכירה במרכז הרפואי "עיניים" תל אביב
ובבית החולים שיבא, תל השומר

1. Barequet IS, Sachs D, Shenkman B, Priel A, Wasserzug Y, Budnik I, Moisseiev J, Salomon O.

Risk assessment of simple phacoemulsification in patients on combined anticoagulant and antiplatelet therapy.

J Cataract Refract Surg. 2011 Aug;37(8):1434-8. doi: 10.1016/j.jcrs.2011.02.035. Epub 2011 Jun 17.

2.. Barequet IS, Sachs D, Priel A, Wasserzug Y, Martinowitz U, Moisseiev J, Salomon O.

Phacoemulsification of cataract in patients receiving Coumadin therapy: ocular and hematologic risk assessment.

Am J Ophthalmol. 2007 Nov;144(5):719-723. Epub 2007 Sep 1
 
Image courtesy of by marin http://www.freedigitalphotos.net/

שירלי שהרבני שני מנהלת דוברות ויחסי ציבור קבוצת "עיניים


תגיות: ניתוח קטרקט
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה