אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) מחקר רפואי > גם המזיקים אוהבים מריחואנה...

המריחואנה בישראל הופכת לירוקה יותר


1.7.13
פיתוח ישראלי חדש של חומר הדברה אורגני מאפשר לבסס את גידול הקנביס על הדברה טבעית – הפיתוח מעורר ענין בקרב מגדלי קנביס בהולנד

צרכני הקנביס הרפואי נמצאים במצב בריאותי רגיש, לכן יש על הענף הגבלות בהקשר לתנאי הגידול וריסוס כנגד מזיקים בחומרים כימיים. כיום אין בישראל תכשיר מורשה לענף ולכן מגדלי הקנביס מחפשים אחר דרכים שונות ואורגניות ככל האפשר, כדי להצליח במלחמה נגד מזיקים המעוניינים בעלי המריחואנה.

פיתוח ישראלי חדש בשם "תמר-טק" מאפשר הדברת חממות קנביס בהתבססות על חומרים אורגנים. הפיתוח הוא יוזמה של שני חקלאים צעירים, שאושר על ידי משרד החקלאות לאחר סדרת ניסויי שדה בשיתוף מינהל המחקר החקלאי – מכון וולקני. בנוסף לבדיקת יעילות החומר כנגד מזיקים, נבחן יבול הקנביס שגדל עם התחליב כדי לוודא שהשימוש בו אינו פוגע באיכות המרכיב הפעיל של הצמח.

ענף הקנביס נתפס כתחום פרוץ, זאת מאחר ובהשוואה לשאר ענפי חקלאות לא ניתן לבצע בו את אותן בדיקות הבקרה שנעשות לפירות וירקות בכדי לוודא שהתוצרת נקיה מריסוס כימי.

לדברי אורי יפה מחברת אגרו שלף, מפתחת תחליב התמר-טק, הקנביס חביב על סוגי המזיקים אקרית אדומה מצויה, עש הטבק וכנימות עלה שיונקים את רקמות הפרחים העסיסיות ומסוגלים לחסל יבול שלם בזמן קצר מאוד. הקנביס הוא צמח רגיש שלא גדלות ממנו כמויות גדולות להבדיל מענפים אחרים, לכן המגדלים בענף מתמודדים עם לחצים כבדים לשמירה על בריאות היבולים.


נוזל ההדברה החדש מבוסס על השאלת נוגדנים מזני צמחים אחרים, שפיתחו לאורך האבולוציה חומרי הדברה טבעיים שאינם רעילים לאדם ולצומח אך קטלניים לחרקים. כך למעשה אנו משלבים בחממות הקנביס את חומרי ההדברה המצויים בטבע שמשמשים את עולם הצומח כמנגנון הישרדות נגד המזיקים ומרססים בתחליב צמחי במקום ריסוס של תערובות כימיות.

מקשרים משותפים של מגדלי קנאביס רפואי בישראל עם מקביליהם בחו"ל, נודע לחקלאים פעילים בארגון NCSM(האגודה ההולנדית לקנאביס רפואי) על הפיתוח החדש. ההולנדים כבר הביעו ענין בתחליב ולדברי יפה תוצאות הניסוי המוצלח בישראל הן קריצה לאמסטרדם הירוקה שתומכת במוצרים אקולוגים. יש בהולנד פוטנציאל כלכלי גדול וענף הקנביס מכניס למקומיים כסף רב.

לגידול קנביס בשטחי ישראל יש חשיבות רבה מכך שהעלות הכלכלית של התרופה בגידול מקומי הינה 7 שקל לגרם ואילו עלות של תרופה מיובאת מסתכמת ב-70 שקל לגרם. לכן אם לא תימשך ההשקעה בענף חלק ניכר מהחולים לא יוכל לעמוד בנטל קניית תרופה מיובאת ובשלב שמדינת ישראל תצטרך להכניס תרופה זו לסל התרופות תגדל העלות למשק הישראלי. בנוסף יצוא של מוצרי מחקר ופיתוח בענף מכניס כסף לישראל.

מיקומו של שטח הגידול אסור לפרסום מחשש לגניבות. כיום יש במדינת ישראל 11 אלף מטופלים בקנאביס הצורכים תוצרת מ-8 חוות גידול. מספר הרופאים המאשרים שימוש בתרופה צפוי לגדול ל-20 עד סוף שנת 2013.

אופיר אבסלנד
רוני חסיד

תגיות: מריחואנה, קנביס רפואי
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה