אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עצמות, מפרקים ושרירים > דלקות בעמוד השדרה

דלקות בעמוד השדרה


ד'ר גלב סלובודין 4.2.13
לא רק גב תפוס ופריצת דיסק: דלקות בעמוד השדרה
 
כאבי גב הינם בעיה נפוצה מאוד באוכלוסיה. עד 80% מהאוכלוסייה הבוגרת תסבול מכאבי גב בשלב כלשהו בחייה. במרבית המקרים מדובר בכאבים שמקורם בעומס או מתח ומכונים "גב תפוס". במקרים רבים אחרים מדובר בכאב הנובע משינויים מבניים, כגון פריצת דיסק, שברים על רקע אוסטיאופורוזיס, היצרות של תעלת השדרה, תהליכים ניווניים במפרקים שבין חוליות עמוד השדרה וכן הלאה. סיבה נוספת לכאבי גב, אשר במקרים רבים אינה מאובחנת, היא מחלה ריאומטית דלקתית בשם "אנקילוזינג ספונדליטיס" או בעברית "דלקת שדרה מקשחת". המודעות למחלה זו נמוכה יחסית והאבחנה לעתים קשה ודורשת זמן ומאמץ. בעקבות זאת, זמן האבחנה הממוצע של דלקת שדרה מקשחת עומד על 6-8 שנים.

דלקת שדרה מקשחת היא דלקת "שקטה" יחסית, אשר מתחילה ברוב המקרים בהדרגה אצל אנשים צעירים מכאבי גב תחתון, אגן או צוואר. מדובר בכאבים ממושכים, אשר אינם מרפים גם אחרי חודשים של סבל, למרות שהם מגיבים בדרך כלל היטב לנוגדי דלקת לא סטרואידיאלים. כאמור, במקרים רבים דלקת בעמוד השדרה אינה מאובחנת במהרה והסובלים ממנה מתמודדים עם הכאב אשר עלול להביא עם הזמן לנזק בלתי הפיך לעמוד השדרה הבא לידי ביטוי בהתגרמות (חיבור) של החוליות ובהגבלות קשות בתנועת הגב.

כאב במנוחה או במאמץ?
כאבים הנגרמים על ידי דלקת שדרה מקשחת שונים ברוב המקרים מכאבי גב מסיבה אחרת ונקראים "כאבי גב דלקתיים". בניגוד לרוב כאבי הגב האחרים, כאבי גב דלקתיים מתאפיינים בהחמרה אחרי תקופות אי-תנועה – כגון בלילה, עם הקימה מהמיטה בבוקר, או לאחר ישיבה ממושכת. תחושת הקישיון אחרי תקופות מנוחה אופיינית אף היא בקרב חולים עם דלקת שדרה מקשחת. תנועת הגוף לעומת זאת, גורמת להקלה בכאבים ובקישיון הגב. משך הכאב הוא גורם נוסף התורם לזיהוי הבעיה- אם הכאב החוזר על עצמו באופן יומי במשך חודשים רצופים, ייתכן כי מדובר בדלקת שדרה מקשחת.
 
מיקום הכאב
דלקת שדרה מקשחת באה לידי ביטוי באופן שונה מעט אצל גברים ונשים. הכאב הטיפוסי האופייני יותר לגברים הוא במרבית המקרים כאב בגב תחתון אשר לעתים יכול להקרין לעכוז אחד או לשני עכוזים. כאב דלקתי בדרך כלל לא מקרין לכל הרגל ולא גורם לתחושת נימול או מיחושים אחרים אשר ברוב המקרים מרמזים על בעיה מבנית (דיסקלית) ולא דלקתית. בקרב נשים, כאבים של דלקת שדרה מקשחת מתחילים במקרים רבים דווקא בעמוד השדרה הצווארי, דבר העלול לבלבל לא רק את הנשים עצמן אלא גם את הרופאים, שיבדקו אפשרויות של מחלות אחרות, מה שעלול לגרום לעיכוב נוסף באבחנת המחלה הדלקתית.
 
עניין של גיל
דלקת שדרה מקשחת פוגעת בעיקר באנשים צעירים, ברוב המקרים בגילאים של 15-45 שנים. נדיר יחסית שבגילאים אלה אנשים יסבלו מכאבי גב ממושכים, לכן תמיד כאשר מדובר במקרה של כאב גב מתמשך מסיבה לא ברורה אצל בן אדם צעיר, יש לבחון אם מדובר בדלקת שדרה מקשחת. בגילאים מבוגרים יותר הסיכון לדלקת שדרה מקשחת נמוך בהרבה, אם כי לעתים המחלה מאובחנת גם אצל אנשים מבוגרים יותר.

לא רק כאב גב
בניגוד לכאבים הנובעים מגב תפוס או פריצת דיסק המקרינים לאזורים סמוכים לכל היותר, דלקת בעמוד השדרה עלולה להתבטא במספר צורות נוספות מעבר לכאב גב. ביטוים אלה כוללים כאבי מפרקים של הגפיים, דלקת בגידים, בעיקר בעקבים, דלקת עיניים התקפית, לעתים שלשולים, פריחות עור ועוד. תורשה היא מרכיב נוסף הנבדק לצורך אבחון המחלה ולחלק גדול מהחולים ימצאו בני משפחה אשר סובלים ממחלה דומה.
 
עד האבחון – לומדים לחיות עם הסבל
בהעדר אבחנה רפואית נכונה מנסים הסובלים מהמחלה להתמודד עם הכאבים בעזרת משככי כאבים שונים, דיקור, כירופרקטיקה וכן הלאה. רובם נוהגים לקום מוקדם בבוקר על מנת להתחמם במקלחת חמה או בעזרת תרגילים. חלק מהמטופלים מתרגלים לכאביהם וממשיכים לסבול מהמחלה ב"שקט", אנשים אחרים מבקרים פעמים רבות אצל רופאים מהתמחויות שונות בניסיונות לברר את סיבת סבלם. האבחנה של דלקת שדרה מקשחת יכולה להיות קשה ולעתים דורשת בדיקות דם גנטיות או ביצוע בדיקות הדמיה מיוחדות, בכל מקרה של חשש למחלה זו יש לבקש הפנייה לרופא ריאומטולוג כדי לשלול או לקבוע קיום של דלקת שדרה מקשחת.
 
לאחר האבחון – טיפול משולב
הגישה המומלצת לרוב החולים עם דלקת שדרה מקשחת היא שילוב של טיפול תרופתי עם תרגילי גמישות, שחייה, יוגה, פיזיותרפיה ו/או הידרותרפיה. טיפול תרופתי קבוע יכלול בשלב ראשון תרופות נוגדות דלקת מסורתיות (לדוגמה ארקוקסיה או אטופן על בסיס יומי), כאשר במקרים בהם תרופות אלה לא סייעו או שקיים חשש מתופעות הלוואי, קיימת אפשרות להיעזר בתרופות ביולוגיות חדשות יותר (אנברל, הומירה, רמיקייד או סימפוני). תרופות אלה יעילות ביותר לטיפול בדלקת שדרה מקשחת ונמצאות בימינו בשימוש רחב לטיפול במחלה זו. בנוסף, חשוב לציין שלחולים הסובלים מדלקת שדרה מקשחת מומלץ להימנע מעישון אשר מגביר את פעילות המחלה.
אם כן, חשוב להיות ערניים לסימנים האדומים של דלקות בעמוד השדרה. כאבים ונוקשות במנוחה ובעיקר בבוקר, סימנים נוספים המעידים על דלקת כגון כאבים במפרקים וגידים, שלשולים, פסוריאזיס, כאבי גב הנמשכים מעל 3 חודשים מצריכים מכל אחד מאיתנו (בדגש על הצעירים יותר) בדיקת ריאומטולוג.
 
ד"ר גלב סלובודין, מומחה לריאומטולוגיה, המרכז הרפואי "בני ציון"
 
עומר רפאל שום ת"א


תגיות: דלקות בעמוד השדרה, גב תפוס, פריצת דיסק
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה