אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת החיסון > המדריך לטיפול ולמניעת אלרגיות

טיפים להתמודדות עם עונת המעבר


אילן שקד ויהודית עמרה / 4.10.12
המדריך לטיפול ולמניעת אלרגיות

הקיץ נגמר, הסתיו בפתח ועבור רבים משמעו תקופת האלרגיה, הגירודים והנזלת. בתחילת המאה, האלרגיה הייתה נדירה – רק כ-2% מהאוכלוסייה סבלו ממנה אך כיום 15%-20% מהאוכלוסייה סובלים מאלרגיה, כמיליון איש בישראל.

מדובר בתגובה לאותם אבקנים הנישאים באוויר כחלק מהתהליך הטבעי של הפריית הצמחים וכן בתגובת יתר לאבק ולשינויי מזג האוויר. במקרה כזה, מערכת החיסון מזהה בטעות את החומר כמסוכן, ומפרישה חומרים כימיים הנקראים היסטמינים והם אלו אשר גורמים לתופעות הלוואי.
הסובלים מאלרגיה מתלוננים בדרך כלל על גרד באזורי העיניים, הגרון, הלוע, וכן פעמים רבות פריחה וגרד בעור. תופעות נוספות הן התעטשויות ונזלת אלרגית, קוצר נשימה ואף התקפי אסטמה. תופעת האלרגיה איננה מסוכנת ברוב המקרים, אולם היא משבשת ופוגעת באיכות החיים של הסובלים ממנה.

אילן שקד, רוקח ומנהל מחלקת סחר בית מרקחת וטבע ברשת סופר-פארם ממליץ כיצד להתמודד עם אלרגיות:

  1. הכנת הסביבה בה שוהים רוב היום: למרות הקושי למנוע חשיפה לגורמים המעוררים את האלרגיה מאחר ומדובר באבקנים של פרחים, אבק ושאר גורמים שאינם בשליטתנו, ניתן להקטין את החשיפה על ידי שמירה על הסביבה בה נמצאים רוב היום: להקפיד לנקות אבק, לשאוב שטיחים במידה ויש, לסגור חלונות במיוחד בימים של אובך, להתקין רשתות בחלונות, להחליף מצעים וללחח את האוויר באמצעות מכשיר אדים קרים.
  2. תרופות אנטי היסטמיניות: הדרך לטפל בסימפטומים של אלרגיה היא באמצעות תרופות אשר חוסמות את ההיסטמין – אותו החומר שמפרישה מערכת החיסון בתגובה לחשיפה לאלרגן. ישנן בשוק לא מעט תרופות הניתנות ללא מרשם רופא למטופלים שסובלים מאלרגיה, דוגמת רינוקליר, לורטדין, לורסטין, זילרג'י ועוד, לצד תרופות מרשם כגון טלפס ואריוס.
  3. תרופות סימפטומטיות: טיפול נוסף המסייע פעמים רבות הוא באמצעות תרופות סימפטומטיות כגון טיפות עיניים, טיפות וספרי לאף ומשחות, הנמכרות גם כן ללא מרשם. במקרים חמורים של אסתמה וכו' יינתן גם תרופות המכילות סטרואידים.
חיסונים: ניתן לאבחן מהו גורם האלרגיה באמצעות טסטים הנעשים במרפאות או בבתי חולים. במידה ומצליחים לאתר את האלרגנים מתחילים בתהליך של מתן חיסונים. בכל מקרה כדאי להיוועץ ברופא

דרך נוספת לטפל באלרגיה היא באמצעות מוצרים הומיאופתיים וטבעיים, יהודית עמרה, הומיאופתית ומנהלת המעבדה ההומיאופתית של סופר-פארם, מציעה פתרונות טבעיים:

  1. סרפד וקוורצטין– חומר שמופק מקליפות הדרים, ידועות בסגולתן לטיפול באלרגיות.
  2. תכשירים הומיאופתיים: השוק מציע מגוון מוצרים הומיאופתיים הנמכרים בבית מרקחת, כגון קוריזליה המסייעת בטיפול בתסמיני האלרגיה ואלרג'יל - ספריי לאף אשר נמכר גם כסירופ.
  3. תרופות הומיאופתיות: ישנן תרופות נוספות הניתנות להזמנה בסניפי סופר-פארם והן מתאימות לטיפול באלרגיה:

1. cepa allium לטיפול בהתעטשות ובנזלת שקופה מרובה

2. sanguinaria לטיפול בנזלת עם גירוי בחך

3. pulsatilla לטיפול בנזלות יבשות בלילה, אשר מוטבות במשך היום ובאוויר הצח

4.  histaminum תרופה הומאופתית המקטינה את התגובה האלרגית
 
אילן שקד, רוקח ומנהל מחלקת סחר בית מרקחת וטבע ברשת סופר-פארם ויהודית עמרה, הומיאופתית ומנהלת המעבדה ההומיאופתית של סופר-פארם מציעים טיפים להתמודדות עם עונת המעבר
 
ניצן נתנאל שלום ת"א
 
 

תגיות: אלרגיה, הומאופתיה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה