אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
אבישלום שרון
גינקולוגיה ומיילדות.

דר' משה רויבורט
גינקולוגיה ופריון.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הריון ולידה > מדריך לשלבי ההיריון האחרונים

כשהכבדות מתחילה להשפיע: מדריך לשלבי ההיריון האחרונים


פרופ' אייל שיינר / 24.6.12
על התופעות הייחודיות של שלבי ההריון האחרונים וכיצד להתכונן אליהן
 
היריון הינו תקופה בה הגוף עובר שינויים רבים, השלבים הראשונים להיריון מאופיינים במרבית המקרים בבחילות ובהקאות ובהמשך ההיריון הגוף מתחיל להתרגל לעובר הגדל בתוכו והתחושות המטרידות נעלמות כלעומת שבאו. בהמשך ההיריון מופיעה תחושת הכבדות, עת העובר, השיליה ומי השפיר צוברים משקל. עליית המשקל הממוצעת לבעלות משקל תקין נעה בטווח של 11-16 ק"ג בהריון (אל דאגה, כבר בלידה יורדים 5-6 ק"ג) כך שמדובר בהחלט בתוספת משקל שעלולה להכביד על כל אחת.

שלבי ההיריון האחרונים מחייבים התייחסות ייחודית לתופעות שונות ושגרת חיים מותאמת למצב על מנת להגיע רגועים ובמוכנות מלאה ללידה ולהימנע מתקלות של הרגע האחרון.

הכנה ללידה ולבוא התינוק

מומלץ להירשם לקורס הכנה ללידה ולבצעו במהלך הטרימסטר השלישי להריון. הלידה הינו תהליך שעלול להיות מלחיץ מאוד עבור האישה וגם עבור הבעל, הטכניקות השונות והמידע הניתן לבני הזוג במהלך הקורס מורידים את מפלס הלחץ ומביאים למוכנות גבוהה יותר ללידה. קורסים אלה כוללים לימוד של מנגנון הלידה, שלבי הלידה השונים, טכניקות נשימה, תמיכה נכונה של הבעל וכן הלאה. מעבר לכך, מדובר בחוויה זוגית משותפת ובחוויה חברתית עם זוגות שנמצאים באותו שלב בהיריון, החברויות הנרקמות בקורסים אלה מחזיקות לעיתים שנים.

בשלבי ההיריון האחרונים אין לדעת מתי זה יקרה ונצטרך להגיע במהירות לביה"ח. לכן מומלץ להכין מבעוד מועד תיק לידה הכולל קלסר מסודר עם כל מסמכי מעקב ההיריון וכרטיס טיפת חלב, תחתונים להחלפה, כלי רחצה, כפכפים למקלחת, פדים (השימוש בטמפונים אסור), חזיית הנקה, משקפיים במידת הצורך, טרנינג, ספר או מגזין, מצלמה+סוללות וכו'. מעבר לכך חשוב לזכור כי נדרש להכין מראש כיסא תינוק לרכב ובגד עימו יצא התינוק מביה"ח.

הכנת החדר ורכישת הציוד הדרוש לתינוק נעשים במקרים מסוימים רק לאחר הלידה מחשש לעין הרע. למרות זאת, חשוב להגיע לחנויות השונות מבעוד מועד ולקבוע מה בדיוק רוצים לרכוש על מנת להקל על הבעל ברכישה לקראת הגעת הפעוט לבית. לעומת זאת, נשים אחרות תחווינה את תופעת הקינון ותשאפנה שכל הציוד יימצא והחדר יהיה מסודר ומוכן לקראת בוא התינוק לבית. שני המקרים נורמאליים לחלוטין וכל זוג ינהג לפי ראות עיניו.

שגרת חיים בריאה

למרות תחושת הכבדות והלידה המתקרבת אין צורך מיוחד בשינוי משמעותי בשגרת החיים. ניתן להמשיך לעבוד, לקיים יחסי מין ולבצע פעילות גופנית בהתאם ליכולת. עם זאת, חשוב לא להגביר מהלך באף אחד מהתחומים בשלב זה כדי לא ליצור עומס יתר ותשישות של הגוף. מעבר לכך, אם מדובר בלידה ראשונה הרי שמומלץ לבצע ביחד עיסוי של אזור החיץ (פרינאום) על מנת להגמישו לקראת הלידה. אמנם הדבר לא הוכח מחקרית אך עיסוי זה מגמיש את איזור החיץ ועשוי למנוע קרעים בלידה, מעבר להיותו חוויה זוגית בריאה.

בשלב זה של ההיריון לתזונה מרכיב חשוב במוכנות הגוף למאמץ של הלידה. נדרש להקפיד על תזונה רוויה בברזל, הלידה כרוכה באבדן דם והקפדה על צריכת ברזל תקינה ותוספת ברזל שחיונית לכולן תועיל למניעת תשישות ולמעבר מוצלח של הלידה. דבר נוסף שחשוב להקפיד עליו, במיוחד בקיץ, הוא שהייה בצל ושתייה מספקת של מים בכמות של כשלושה ליטר ביום. התייבשות עלולה להביא למיעוט מי שפיר לעיתים לצירים ועלולה להוביל למצב מסוכן לאם ולעובר.

הנה זה בא? – רטוב, מדמם או כואב

ללידה יש מספר סימנים מקדימים המצריכים בדיקה ובמידת הצורך הגעה לחדר לידה:

דימום – דימום בשלב זה של ההיריון עלול לרמוז על תופעות מסוכנות כגון שיליית פתח או היפרדות שילייה אך יחד עם זאת עשוי לרמוז גם על ירידת הפקק הרירי ותחילת הלידה. דימום רירי בכמות קטנה מאפיין את ירידת הפקק הרירי ואילו דימום כבד יותר מרמז על בעיה הדורשת טיפול. בכל אחד מן המקרים נדרש לפנות מיידית לחדר מיון על מנת לקבל טיפול לבעיה או להיכנס לחדר לידה.

רטיבות – בשלב זה של ההיריון הרחם לוחץ על שלפוחית השתן, דבר העלול להוביל לדליפת שתן ולרטיבות רגילה שאינה מחייבת התייחסות. עם זאת, רטיבות עלולה לנבוע גם מירידת מים או מדליפת מי שפיר, תופעות המצריכות הגעה לחדר מיון. נוזל שקוף או צהבהב ובעל ריח חזק של זרע או חרובים עלול להעיד על דליפת מי שפיר. דרך מדויקת יותר לבדוק את מקור הרטיבות היא באמצעות פד דיאגנוסטי בשם 'מיטסט' הנמצא בשימוש בבתי החולים וניתן לרכישה גם לשימוש ביתי ללא מרשם רופא.

צירים – המאפיינים העיקריים של צירים הינם כאב המתפשט מהגב אל הבטן והתקשות של הרחם שמורגשת בעת הנחת היד על הבטן. חשוב לא לבלבל בין תחושות אלה המחייבות הגעה לחדר לידה לבין כאבי גב או אגן רגילים המאפיינים את התקופה הזו להיריון ואינם מביאים להתקשות של הרחם. מעבר לכך, גם דלקת בדרכי השתן עלולה לגרום לכאב בטן העלול להתפרש באופן שגוי אך בניגוד לצירים הוא מלווה בצריבה במתן שתן. במקרים אלה, כמו בכל מקרה אחר, אם יש ספק אז אין ספק ומומלץ לפנות לבירור רפואי.

לסיכום, תקופת סוף ההיריון עומדת בסימן המוכנות ללידה. חשוב לשמור על שיקול דעת ולהוריד את מפלס הלחץ על מנת לקבל את ההחלטות הנכונות ולהגיע מוכנים ללידה ולאחר מכן לכניסת התינוק לבית. מעבר להכנה המיטבית ללידה חשוב לזכור כי כולם עוברים את זה ואין שום סיבה שדווקא במקרה שלנו תתרחש בעיה כלשהיא (חמסה, שום, בצל). מזל טוב ובהצלחה!
 
פרופ' אייל שיינר, יו"ר ועדת ההתמחות ורופא בכיר בחטיבת מיילדות וגינקולוגיה בבית החולים סורוקה
 

נינה זוקלמן שלום ת"א


תגיות: היריון, צירים, דימום, לידה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה