אודות MedPortal הרשמה לחדשות MedPortal תקנון שאלות נפוצות צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > אקנה - פצעי בגרות

פצעי בגרות - מהם הגורמים למחלה וכיצד ניתן לטפל


דר' רון יניב / 12.6.12
מחלת האקנה: מדוע נשים סובלות יותר מאקנה ומהן דרכי הטיפול היעילות ביותר?

המחלה המזוהה ביותר עם גיל ההתבגרות היא מחלת האקנה, הבאה לידי ביטוי בפצעונים המתחדשים על הפנים ועל איברים נוספים בגוף בעקבות השפעות הורמונאליות בגיל ההתבגרות. השפעות אלו גורמות לדלקות בבלוטות החלב בזקיק השערה ויוצרות את הפצעונים. תופעה זו אינה מנת חלקם של בני הנוער בלבד ועלולה להתפתח גם בגילאים מבוגרים יותר. דר' רון יניב מומחה לרפואת עור ומין ורפואה אסתטית מסביר מדוע אקנה הינה מנת חלקם של רבים, ובעיקר נשים, גם אחרי גיל 18, ומה הן דרכי הטיפול היעילות והחדשות ביותר:

האקנה מתפתחת כאשר פעילות היתר של בלוטות החלב גורמת להפרשה גדולה של חלב השומן בעור. בנוסף ,תופעה הנקראת "התקרנות יתר" מביאה לשגשוג התאים בדופן זקיקי השערה, וגורמת לחסימה של תעלת השיער שדרכה מופרש החלב על פני העור. תהליכים אלה תורמים להתרבות של חיידקים, כאשר הנפוץ שבהם זה פ. אקנה (פרופיוניבקטריום אקנס), הגורם לשחרור של גורמי הדלקת. כאשר החלב נשאר סגור נוצרים ראשים לבנים, וכאשר הוא נפתח אל פני העור ומתחמצן אזי הוא משחיר ונוצרים הראשים השחורים.

כאמור, בניגוד לדעה הרווחת, מחלת האקנה אינה פוקדת רק את בני הנוער, אלא שכיחה גם בגילאים מאוחרים יותר. כיוון שנשים חוות שינויים הורמונאליים תכופים יותר במהלך החיים: המחזור החודשי, הריון, הפסקת המחזור, במקרה של תסמונת השחלות הפוליציסטיות PCOD ועוד. שכיחות האקנה באוכלוסיה זו היא הגבוהה ביותר, כאשר לרוב האקנה מלווה גם בשיעור יתר, עודף משקל והפרעות במחזור החודשי. אצל 10% מהנשים מופיעים הפצעים לראשונה לאחר גיל 45. עם זאת ששכיחות האקנה גבוהה יותר אצל נשים, שכיחות האקנה הקשה, המכונה גם אקנה ציסטי, גבוהה יותר אצל גברים. סוג זה של אקנה בא לידי ביטוי בבלוטות אדומות וגדולות מתחת לפני העור ולרוב משאיר גם צלקות. השפעות נוספות הגורמות לאקנה הן תורשה, תזונה ומתח נפשי.

דרכי הטיפול באקנה:

 • אקנה קלה:

מאפיינים: קומדונים שחורים (נקודות שחורות) וקומדונים לבנים (נקודות לבנות) ,שומניות יתר של העור כמו כן יכולים להיות מספר קטן של פצעונים לא מודלקים . במקרים אלה ניתן לטפל בתרחיצים המסירים עודפי שומן מהעור כדוגמת אקניל ווש וכן בתרחיפים מקומיים, המטפלים נקודתית בפצעונים. לדוגמא: אקניל ג'ל – ג'ל ייבוש טיפולי נטול שומן לייבוש ממוקד ומהיר של פגעי עור.

 • אקנה בינונית:

מאפיינים: עד 30 פצעונים מודלקים חלקם מוגלתיים.

טיפול מקומי משולב של אנטיביוטיקה עם בנזואיל פרוקסיד: מדובר בחידוש בטיפול באקנה, תכשירים משולבים המכילים מספר מרכיבים בעלי פעילות אנטי בקטריאלית, פעילות אנטי דלקתית ופעילות אנטי קומדונאלית. לדוגמא: דואק, תכשיר ג'ל שקוף בעל מנגנון פעולה אנטי בקטריאלי ואנטי דלקתי המכיל מרכיבים המעלים את רמת הלחות ומפחיתים את הגירוי בעור למינימום. קיימות משחות נוספות בשוק אך כתכשיר משולב יתרונו של הג'ל בא לידי ביטוי בעובדה שהוא מוכן לשימוש ולא מצריך הכנה מיוחדת בבית המרקחת. בנוסף אין צורך לשמור אותו בקירור לאחר הפתיחה כמו תכשירים משולבים אחרים הטיפול מתבצע פעם ביום בלבד, הג'ל נספג היטב ובעל יעילות לאורך זמן, כאשר החומרים הפעילים בו מונעים יצירת עמידות לאנטיביוטיקה. כיום הוא נחשב לתכשיר המוביל בעולם באקנה ונכנס לאחרונה לשימוש גם לארץ.

 • אקנה קשה:

מאפיינים:מספר רב של נגעים דלקתיים מוגלתיים חלקם עמוקים (ציסטיים)

טיפול באמצעות בליעת כדורים - קיימים שלושה סוגי כדורים :

  1. גלולות למניעת הריון (לנשים בלבד) – הגלולות מאזנות את השינויים ההורמונאליים אצל הנשים ובאפשרותן להפחית את התמורות הנגרמות בגוף בעקבות השינויים ההורמונאליים.
  2. כדורי אנטיביוטיקה – הכדורים האנטיביוטיים מאפשרים הפחתת ריבוי החיידקים והדלקות בעור. לדוגמא: מינוציקלין ואריטרומיצין.
  3. כדורי רואקוטן – הכדורים פועלים להפחתת הפרשת החלב ולהפחתת הדלקות בעור אך עם זאת תרופה זו דורשת בדיקות דם חודשיות כדי לזהות תופעות לוואי העלולות להופיע עם השימוש בה.
בנוסף לטיפול התרופתי והנקודתי בתופעה, מומלץ לשמור על היגיינה יומיומית ולהשתמש בתכשירים שנועדו לשמור על ניקיון העור באופן קבוע. לדוגמא: סדרת אקניל לעור שמן ובעייתי לטיפול בפגעי עור ובאקנה בכל הדרגות: אקניל wash, אקניל ג'ל ואקניל lotion. מחלת האקנה ידועה כתופעה שבנוסף לצלקות הפיזיות גורמת לצלקות נפשיות ולאורך זמן ולכן מומלץ להתחיל את הטיפול מוקדם ככל האפשר - עם הופעת הפצעונים, כדי למנוע החמרה עם השנים.
 
דר' רון יניב מומחה לרפואת עור ומין ורפואה אסתטית
 

נינה זוקלמן שלום ת"א

 

תגיות: אקנה, פצעי בגרות
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה