אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > בריאות עור כף היד

מיתוסים על בריאות עור כף היד


ד'ר להבית אקרמן / 14.5.12
רבים מאיתנו אינם מודעים לאופן הטיפול הרצוי בכפות הידיים וכתוצאה מכך סובלים מבעיות שונות
 
כפות הידיים הן אחד מהאיברים החשובים ביותר בגוף. עם זאת, רבים מאיתנו אינם מודעים לאופן הטיפול הרצוי בהן וכתוצאה מכך סובלים מבעיות שונות, החל מזיהומים פטרייתיים ואחרים ועד מחלות ודלקות עור שונות. עבור ישראלים רבים הסובלים מאקזמה מתמשכת בכף היד ומבעיות אחרות, המגע בידיים מלווה בגרד, בכאב ובסבל רב, וביובש המלווה בסדקים וחתכים עמוקים וכואבים. מעבר למגבלה הפיזית ואי הנוחות, אותם אנשים סובלים מבעיה קשה לא פחות, הבושה הרבה הנלווית למראה ולמגע ידיהם. תחושה זו גורמת לרבים מהם להישאר בביתם ולהסתיר את ידיהם באופן אובססיבי כל אימת שהם מחוץ לבית.
ד"ר להבית אקרמן, מומחית לדרמטולוגיה מאששת ומנפצת את המיתוסים השונים בנושא:
 
אקזמה נגרמת כתוצאה מחוסר היגיינה – לא נכון
המשמעות של אקזמה הינה ביעבוע- דלקת של העור. הגורם לכך לא תמיד ידוע. שטיפה תכופה מאוד של הידיים תגרום ליובש בעור שכן המים וחומרי הניקוי גורמים לפגיעה בשכבת השומן הטבעית הקיימת על פני העור ולכן העור מתייבש, נסדק והופך לפחות עמיד להגנה מפני גירויים חיצוניים שונים. התייבשות זו אף חושפת את העור להתפתחות של תהליכים דלקתיים. אי לכך, מומלץ לשטוף את הידיים רק במידת הצורך, לדוגמא לאחר השהייה בשירותים, לפני ואחרי האוכל ובמידת הצורך פעמים נוספות. אם נדרש לשטוף את הידיים מס' רב של פעמים ביום מומלץ להשתמש בסבון המכיל לחות מעבר לכך, במקרים כאלה מומלץ להשתמש בתכשירי לחות לעור הידיים על בסיס קבוע מספר פעמים ביום. יתרה מזאת, חשוב לדעת שרטיבות חוזרת בידיים גורמת לשגשוג של פטריות.
 
אקזמה בכף היד היא מחלה מדבקת – לא נכון
המחלות הדלקתיות השונות בכללן אקזמה, רגישות לחומרי מגע וכן מחלות עור אחרות שאינן דלקתיות דוגמת פסוריאזיס אינן מדבקות על אף חוסר הנוחות האסתטית המתלווה לכך. . ניתן ללחוץ את ידיהם של חולים אלה ללא חשש. מחלות אחרות שעלולות להיות מדבקות הן המחלות הזיהומיות השונות בכללן זיהומי עור חיידקיים, וירליים ופטריתיים, למרות שגם לגבי מידת ההדבקה של אלה הדעות חלוקות.
 
מומלץ להשתמש בכפפות בעת שטיפת כלים או ביצוע עבודות ניקיון – נכון
חומרי הניקוי השונים גורמים ליובש ולגירוי בידיהם של אנשים רבים. חשוב לציין כי הכפפות הרגילות מונעות חדירה של החומר במידה מסוימת כך שמוטב שמי שמגלה רגישות רבה ירכוש כפפות מיוחדות לאנשים רגישים שמונעות חדירת חומרים מגרים בצורה יעילה יותר. יש לשים לב כי הכפפות מעודדות הזעה מוגברת של כף היד שעלולה אף היא לגרום ליובש בעור לכן מומלץ להשתמש בכפפות לפרקי זמן קצרים או לאוורר את היד מדי מספר דקות.
 
מומלץ להשתמש בקרם לחות לידיים – נכון
קרמים שונים לשמירה על לחות הידיים מומלצים על מנת להילחם ביובש ובסדקים. מעבר לכך, רמת לחות מתאימה בכפות הידיים מונעת התפתחות של יובש משמעותי בעור שמהווה גורם סיכון להתפתחותם של תהליכים דלקתיים שונים. קיימים מגוון קרמים החל מקוסמטיים ועד קרמים טיפוליים שונים במרשם רופא, בהתאם למצב. יש להתאים את התכשיר ומספר המשיחות ביום לבעיה הספציפית של המטופל. לרוב, לצורך מניעה של יובש מבוצע לרוב שימוש בקרמים קוסמטיים ולצורך טיפול במצבי יובש וסדקים ומחלות ממש מבוצע לרוב טיפול בקרם רפואי. בכל מקרה של בעיה בעור מומלץ קודם להיוועץ ברופא עור על מנת לקבל טיפול מתאים.
 
משחות סטרואידיות הן הטיפול היחיד שהרפואה מציעה – לא נכון
משחות סטרואידיות הן טיפול ותיק ויעיל הניתן בתופעות של אקזמת ידיים מתמשכת. יחד עם זאת, הרפואה מציעה טיפולים נוספים דוגמת פוטו-תרפיה: טיפול באמצעות קרינה מדודה של שמש, תכשירי לחות ושימון שונים ועוד קיימים אף טיפולים נוספים המבוססים על סטרואידים בבליעה אך הם עלולים לעיתים לגרום לתופעות לוואי כגון השמנה, יתר לחץ דם וכו'. תרופת מרשם נוספת שאושרה לאחרונה לשימוש בארץ ומשווק באירופה ובקנדה נקראת טוקטינו ומבוססת על נגזרת של ויטמין A הידוע בסגולותיו החיוביות לעור. התרופה ניתנת בבליעה והדגימה במחקרים קליניים רמת יעילות גבוהה ובטיחות גבוהה בשימוש. חשוב לציין כי טיפול זה מיועד למי שלא זוכה להקלה מספקת מטיפול במשחות סטרואידיות. גם כאן במקרה של אקזמה כרונית בעור יש לפנות לרופא עור ולקבל המלצות ספציפיות לטיפול בבעיה.
 
משחות סטרואידיות מסוכנות לשימוש – נכון חלקית
בשימוש מושכל וקצר טווח משחות סטרואידיות הן טיפול טוב, בטוח לשימוש ועדיף על טיפולים סיסטמטיים, כל זאת בהנחה שהן אפקטיביות. אחת הבעיות המרכזיות בשימוש במשחות סטרואידיות היא ששימוש ממושך עלול להוביל לספיגה של החומר בדם ולתופעות לוואי שונות. יתרה מזאת, שימוש ממושך מעודד את הזדקנות העור ומביא לקמטים, נימי דם מורחבים ואפילו שטפי דם. בעיה נוספת בשימוש במשחות היא ספיגת החומר כתוצאה משימוש על גבי שטח עור נרחב, אך בעיה זו פחות רלוונטית לשטח המצומצם של עור הידיים.

ד"ר להבית אקרמן - מומחית לדרמטולוגיה ומנהלת את מרפאת עור במרכז הרפואי רוטשילד של קופת חולים כללית
 
עומר שלום ת"א

תגיות: אקזמה, אקזמה בכף היד, קרם לחות לידיים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
תגובה לכתבה  
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה