אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > שירת שיער אצל נשים

נשירת שיער אצל נשים – סיבות אפשריות


אפריאט מור / 4.5.12
נשירת שיער אינה רק עניין של גברים. אצל נשים רבות מופיעה בגיל מוקדם יחסית הידלדות של השיער ואף נשירה אינטנסיבית. הטיפול מתחיל באבחון של הבעיה לאחר בדיקות מקיפות
נשירת שיער נתפסת כעניין המזוהה בעיקר עם גברים . עם זאת בפועל אחוז גדול מהנשים יתמודד עם תקופות של נשירת שיער מאסיבית לאורך החיים. לרוב נשירת שיער אצל נשים מורגשת במיוחד לקראת סוף שנות הארבעים, אך בלא מעט מקרים כבר קודם לכן.

קיימות מספר סיבות עיקריות שגורמות לנשירת שיער בקרב נשים: תזונה לקויה ומחסור בוויטמינים, תופעה המתלווה למחלות שונות או כתגובה לנטילת כדורים מסוימים. גם סטרסט (לחץ נפשי) מהווה סיבה נפוצה לנשירת שיער בקרב נשים. נשירת שיער מופיעה לפעמים גם אחרי לידה תקינה לחלוטין וגם התורשה משחקת פה תפקיד. בכל אחד מהמקרים חשוב לאתר את הסיבות שגרמו לנשירה ולמצוא טיפול מתאים.

חוסר איזון תזונתי

מחסור בוויטמינים מסוימים המשפיעים על חוזק השיער כתוצאה ממשטר תזונתי לא תקין ומסיבות אחרות הוא אחד הגורמים המרכזיים לנשירת שיער בקרב נשים. דיאטה אינטנסיבית מדי ובלתי מבוקרת, שחסרים בה מרכיבים תזונתיים חשובים יכולה להכניס את הגוף למצב של הלם או טראומה שעליהם מגיב הגוף בנשירת שיער מוגברת.

מחסור בברזל ובויטמין  B12 וספירת המוגלובין נמוכה גורמים לפגיעה בחיוניות השיער והיחלשותו. במקרים האלה הנשירה תהיה מלווה גם באובדן ברק של השיער והמראה החיוני שלו. לכן, אם מתחילה נשירת שיער מוגברת שאיננה נובעת מסיבות ידועות אחרות  מומלץ לערוך בדיקת דם ולבדוק אם קיימים חסרים .

בעיות רפואיות המלוות בנשירת שיער

שורה ארוכה של גורמים בריאותיים יכולה להביא לנשירת שיער. תגובת הגוף לטיפולים כימותרפיים בעקבות סרטן היא הדוגמא האינטנסיבית והבולטת לכך אבל גם מחלות ומצבים כרוניים פחות דרמטיים מביאים לנשירה הדרגתית ומשמעותית. חוסר איזון הורמונלי כתוצאה ממחלה, טיפול תרופתי מסויים או בעיות בבלוטת התריס, יכול גם הוא להביא לנשירת שיער.

תסמונת שחלות פוליציסטיות למשל היא תופעה שכיחה בקרב נשים . תסמונת זו מזוהה עם שורה של תופעות לוואי מינוריות לצד הפרעות משמעותיות יותר כהעדר וסת ופגיעה בפוריות. בחלק מהמקרים התסמונת מלווה גם בנשירת שיער.

קיים קשר הדוק בין מחלות אוטואימוניות  (מחלות שבהן ישנה פגיעה ישירה במערכת החיסונית של הגוף) לנשירת שיער. אלופציה אראטה, היא מחלה אוטואימונית שיכולה לתקוף גברים ונשים ובכל הגילאים. אחד המאפיינים הבולטים שלה היא נשירת שיער ברמות שונות : מנשירה קלה ועד התקרחות מוחלטת. גם מחלות עור כמו פסוריאזיס ומחלות שפוגעות בתפקוד הכבד יכולות לגרום לנשירת שיער מוגברת.

בחלק מהמקרים טיפול תרופתי חיוני יכול לגרום אף הוא לנשירת שיער, בין היתר, בגלל שינוי המאזן ההורמונלי בגוף. תרופות הקשורות לקרישיות דם, לחץ דם, איזון קצב הלב וגם תרופות נוגדות דיכאון יכולות להביא אף הן לנשירה.

הריון ולידה

נשירת שיער אצל נשים יכולה להתרחש גם בעקבות השינויים הדרמטיים, ההורמונליים והאחרים שחלים באישה בעקבות ההיריון והלידה. הנשירה אמורה להבלם וצמיחת שיער חדש אמורה להתחדש תוך מספר חודשים.

נשירת שיער וגורמי תורשה

נשירת שיער אצל נשים, כמו אצל גברים, מושפעת גם מגנטיקה משפחתית. לכן, לנשים שבמשפחתן ידועה היסטוריה של נשירה מומלץ להקפיד יותר על שמירת בריאות השיער לאורך שנים ולהשתמש בתכשירים איכותיים ורצוי לנהוג בשיערן בעדינת

לחץ נפשי

סטרס בחיי היום יום אינו בריא לגוף ולנפש והוא יכול לגרום גם לנשירת שיער מוגברת מכיוון שהגוף נמצא במצב מתמשך של טראומה. חשוב לקחת גם את המרכיב הנפשי החשבון בבחינת הסיבות לנשירת שיער ובמידה ונשללות סיבות בריאותיות פיזיות, יתכן שמצבכן הרגשי פוגע גם באיכות השיער שלכן.

ההתחלה של טיפול בנשירת שיער נעשה בשלב ראשון לאחר בדיקות דם ואבחנה. מבחינת טיפול טבעי מנקודת ההשקפה של הרפואה הסינית נעשה שילוב של תזונה נכונה וצמחי מרפא המוביל המחזירים את הגוף שלך לאיזון ולהרמוניה , עוצרים את הנשירה ומביאים לצמיחה מחדש.

מור אפריאט היא מטפלת ברפואה סינית מעל 15 עם התמחות בנשים: נשירת שיער, אנדומטריוזיס ופוריות.

תגיות: נשירת שיער, דיקור סיני, רפואה משלימה, רפואה סינית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה