אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת החיסון > אביב, אלרגיה וצמחי מרפא

האביב מתקרב והאלרגיות בפתח


דויד קאפח / 6.3.12
אין סיבה לסבול סתם – אפשר להקל על אלרגיות האביב עם צמחי מרפא
 
האביב בפתח ועימו הפריחה ואיתם מגיעה הרגישות לאף ולאבקנים המתעופפים באוויר - מה שנקרא אלרגיות, קדחת השחת וכו'. התוצאה - קשיי נשימה, שיעול מוגבר, אף דולף ועוד. התגובות האלרגיות יכולות להיות קלות עד קשות. מרביתן כוללות רק את הטרדה הכרוכה בעיניים מגרדות ודומעות ובהתעטשויות.

היות שכל תגובה אלרגית נגרמת על ידי אלרגן ספציפי, יש לאבחן במדויק מהו אותו גורם. האלרגן עשוי להיות חומר שמקורו בצמח עונתי או במוצר שלו, למשל פרי או אבקת פרחים, שערות חתול או בעל חיים אחר, תרופות וגם מאכלים המשמשים כאנטיגן – כלומר כחומר המגרה תגובה חיסונית. האלרגן יכול לגרום לתגובה אלרגית כאשר הוא נוחת על העור, נכנס לתוך העיניים, נשאף דרך האף, נאכל או מוזרק.

לאנשים הסובלים בכל שנה מאותן אלרגיות מומלץ להיבדק. בדיקות עור יעילות בזיהוי אלרגנים מסוימים. ישנם מכונים בכל הארץ המתמחים בבדיקת אלרגיות. כאשר יודעים מהו החומר הגורם לאלרגיה, מומלץ להימנע ממנו.

לסובלים מאלרגיה לקרדית האבק, הנמצאת כמעט בכל בית, מומלץ לשאוב היטב את כל מוצרי הבד הנמצאים בחדר השינה (שמיכות, סדינים, וילונות שטיחים וכו') שעה לפני השינה, ולטאטא את החדרים בעזרת מטאטא לח לעתים קרובות.

היות שמרבית האלרגנים נמצאים בחוץ (אבקת פרחים או עצים,שערות וקשקשי בעלי חיים) ניתן להשתמש בצמחים להקלה על הסימפטומים. ישנם צמחים רבים המועילים למטרה זו:

סמבוק-שחור – השימוש הוא בפירות, בפרחים ובעלים. ברפואה המסורתית השתמשו בצמח לטיפול בהצטננויות, שיעולים וזיהומים של דרכי הנשימה. הפרחים הם נוגדי שיעול ומשמשים להגברת ההזעה וההפרשות מהסמפונות. הצמח נחשב כאנטי ויראלי יעיל ביותר.

תימוס - השימוש הוא בעלים ובפרחים. יעיל לטיפול באסטמה, שעלת, ברונכיט, קוצר נשימה וזיהומים של דרכי הנשימה העליונות. ניתן להוסיף אותו כתבלין לגבינות ומשקאות.

שוש-קרח – על פי הרפואה המסורתית, השוש מוסיף לחות לריאות, מפסיק שיעול, נוגד עוויתות, משכך כאב, מאזן וממתן פעילות של צמחים אחרים, ומנטרל רעלים. במחקרים שנערכו לאחרונה הוכח כי השוש הוא אנטי דלקתי ומפחית תגובות של רגישות יתר.
במדפי חנויות הטבע ניתן למצוא תמציות צמחים עליהם מצויין כי הם "אנטי אלרגניות", אולם מניסיוני האישי, קשה למצוא מכנה משותף לכל התמציות .
כדי להקל על הרגישות ואולי להשתחרר ממנה לחלוטין, כדאי להשתמש בצמחים המרחיבים את כלי הנשימה והנוגדים אלרגנים:

אכינציאה - לקנות 50 גרם שורש (לא עלים). הצמח ממריץ את מערכת החיסון, נוגד וירוסים ומסייע במניעת התפשטות מחלות בקטריאליות. האכינציאה ידועה כצמח הפעיל והיעיל ביותר לשיפור מערכת החיסון. היא אנטי אלרגנטית ומשמש לטיפול במחלות אלרגיות, ולמניעתן. אנו משתמשים בו גם לטיפול בדלקות חניכיים, בזיהומים של הרפס או קנדידה (השמר הלבן). בנוסף, הצמח טוב לפגעי עור שונים, כגון אקזמה, דלקות בעור, כיבים עקיצות ופצעים מזוהמים.

ג'ינקו בילובה - עלי הג'ינקו מרחיבים את כלי הנשימה ומקלים על מערכת הנשימה. חולי אסטמה השותים שלש כוסות תה חליטה מהעלים, משפרים את התפקוד היומיומי,ובתערובת עם הצמחים האחרים שברשימה זו יכולתו גוברת.

שבטבט - אף ששימושו העיקרי בטיפול במערכת האורולוגית, לבעיות כמו דלקות בכלי השתן, ערמונית מוגדלת, הרטבת לילה או דימומים מרובים, הרי מאחר והוא צמח מכווץ, הוא עוצר דימומים ומונע שטפי דם. בתערובת עם הצמחים האחרים משמש הצמח לשחרור נזקים שנגרמו לריאות ולמערכת הנשימה.

יש הממליצים להוסיף לתערובת גם שרביטן, סירפד ולפצ'ו. השימוש: לערבב 50 גרם מכל צמח ולהכין מרתח, כפית אחת מהתערובת לכוס מים. לשתות 3 – 4 כוסות ליום (כוס בכל 4 שעות לערך).

אפשרות יעילה נוספת: להכין מיצוי אלכוהול מכל צמח בנפרד. אין לערבב את הצמחים למיצוי. אופן ההכנה: להכניס 25 גרם מהצמח לצנצנת גדולה כהה. לשפוך 1 ליטר אלכוהול בחוזק של % 40 - % 45 . לפקוק היטב ולהשאיר 21 יום, לא בשמש. לנער היטב פעמיים- שלוש ביום.

לאחר 21 יום לסנן. את הפסולת להשליך, ואת התמצית לצקת לבקבוק נקי (עדיף בקבוק כהה) ולשמור בארון. לאחר שהתמצית מוכנה, אפשר לערבב בבקבוק של cc 100 משלושת הבקבוקים שליש כמות אכינציאה, שליש ג'ינקו בילובה ושליש שבטבט, לשימוש יומיומי. לשתות 35 טיפות מהתערובת בחצי כוס מים. שלוש פעמים ביום.

דויד קאפח הוא הרבליסט בעל ניסיון רב בתחומי החינוך והרפואה המשלימה, בעל טור קבוע בנושא רפואה טבעית ומרצה בסדנאות ברחבי הארץ. קאפח, יליד תימן, הוא נצר למשפחת רבנים ודיינים, אשר יצא להם שם בכל מחוזות תימן כמרפאים טובים. במרפאתו בירושלים מסייע קאפח לחולים רבים על ידי שימוש בצמחי מרפא.

סדרת מדריכי "טבעי" כוללת ארבעה ספרים הכוללים מידע מקיף לצמחי המרפא ולשימוש שלהם ברפואה העממית למבוגרים וילדים ובבישול. את סדרת מדריכי "טבעי" ניתן להזמין ישירות אצל המחבר בטל: 02-6241950
 
אופיר אבסלנדר
"רוני חסיד – דוברות ויחסי ציבור"

תגיות: אלרגיה, צמחי מרפא
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה