אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) עיניים > ניוון רשתית

ניוון רשתית


1.3.12
ניוון רשתית - הטיפול באמצעות רפואת העיניים הסינית
 
ניוון רשתית הקשור בגיל (ניוון מקולרי גילי – Aged Related Macular Degeneration) הוא הגורם העיקרי לאיבוד ראייה משמעותי במדינות המערב בקרב אנשים מעל גיל חמישים. למרות התפתחות הרפואה המערבית המחלה עדיין חשוכת מרפא. עם זאת, לרפואה הסינית יש כלים לטפל בניוון רשתית כבר בשלביה הראשונים. בשנים האחרונות התגלה כי שילוב בין הטכנולוגיה המערבית לבין המסורת הסינית העתיקה יכול למנוע את התדרדרותן של מחלות רשתית ואף להביא לשיפור בראייה.
 
ניוון רשתית – מה זה?

ניוון רשתית זהו התנוונות איטית של התאים במקולה, אזור צהבהב קטן במרכז הרשתית בו מתקבלת התמונה המרכזית. התנוונות תאי המקולה גורמת לאיבוד חדות הראייה, בדרגות חומרה שונות, אולם הראייה ההיקפית נשמרת והמחלה לא מביאה לעיוורון מוחלט. הפגיעה בחדות הראייה משפיעה על יכולת הקריאה, הנהיגה וזיהוי פרצופים.

· ניוון רשתית יבש
ישנם שני סוגים של ניוון רשתית. לכתשעים אחוזים מחולי ניוון רשתית יש ניוון רשתית מהסוג היבש, בו נוצרים כתמים צהובים קטנים, הנקראים דרוזנים, באזור המקולה. הדרוזונים הם משקעים שומניים צהובים אשר קיימים בשני סוגים: הסוג הקשה, שהוא פחות מזיק, והסוג הרך אשר קיומו מעיד על ניוון רשתית. ישנן שלוש רמות של ניוון רשתית יבש, אשר בכל אחת מהן יש סיכוי שהמחלה תיעצר או תתקדם לרמה הבאה:
 
· ניוון רשתית ראשוני 
הסימן הראשון לקיומו של ניוון רשתית הוא, כאמור, הופעת הדרוזן. בשלב הראשוני של המחלה לרוב אין סימפטומים ואין התדרדרות בראייה.
 
· ניוון רשתית שלב ביניים
שלב הביניים מאופיין בריבוי דרוזנים בינוניים, או בלפחות דרוזן אחד גדול. בשלב זה חלה התדרדרות בראייה.
 
· ניוון רשתית שלב מתקדם
השלב הסופי של ניוון רשתית מהסוג היבש. בשלב זה יש איבוד מתקדם של הראייה המרכזית בגלל אטרופיה שנמצאת בחלקים נרחבים של הרשתית.
 
· ניוון רשתית רטוב
בערך בעשרה אחוזים מהמקרים, נייון רשתית יבש יתפתח לניוון רשתית מהסוג החמור יותר, הסוג הרטוב. בניוון רשתית מהסוג הרטוב כלי דם פתולוגיים גדלים לעבר הרקמה על שם ברוך (bruch's membrance). לכלי דם אלו דפנות חלשות ושבירות ועשוי לדלוף מהם דם לתוך ומתחת למקולה אשר גורם לנזק נוסף למקולה ולפגיעה פתאומית וחמורה בראייה.
 
· ניוון רשתית – ההיבט הסיני

מטרת רפואת העיניים הסינית בטיפול בניוון רשתית היא לעכב, ואף למנוע, את התקדמות המחלה. מאחר ואחד הגורמים המרכזים המאיצים את התקדמות המחלה וגורם להתנוונותם של תאים נוספים הוא מחסור בחמצן באזור רשתית העין, הטיפול ברפואת עיניים סינית מתמקד בשיקום מעברי הדם והחמצן אל הרשתית, ובכך מביא לשיפור בתפקודם של תאי הרשתית.

הטיפול באמצעות רפואת העיניים הסינית מתבצע לאחר איבחון מדוייק של רופא עיניים והוא נמצא בטוח ויעיל ואף הוכח במחקרים רבים ובתוצאות בדיקות ראייה שאצל מרבית המטופלים חלה עצירה בהתדרדרות מחלת ניוון רשתית ובמקרים רבים ישנה השתפרות בראייה.

מאת צוות אתר מרפאת Clear, המתמחה בטיפול במחלת ניוון רשתית , מחלות רשתית נוספות ומחלות עיניים כרוניות כגון: גלאוקומה ויובש בעיניים.
 
מיכל כהן
 
מיכל כהן

תגיות: ניוון רשתית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה