‏יום חמישי ‏22 ‏אוקטובר ‏2020  
  מפת אתר מפת האתר הפוך לדף בית הפוך לדף הבית הוסף למועדפים הוסף למועדפים   
חפש באתר    
בריאות | רפואה
 בריאות ראשי  פורומים  ארכיון מאמרים  כתבות וידאו  הרשמת רופאים ומטפלים  רפואה משלימה
 אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר אהרון בני
נטורופתיה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) תזונה ודיאטה > זרעי גזר בר

זרעי גזר בר – אמצעי מניעה מהטבע


דויד קאפח / 31.1.12
השיטה הטבעית למניעת הריונות אינה חפה מפספוסים, אך בכל מקרה הזרעים מסייעים גם במקרים של עודף גזים ושלשולים
 
נשים רבות, ובעיקר שומרות מסורת או טבעוניות, מחפשות אמצעי מניעה צמחיים כתחליף לאמצעי המניעה המלאכותיים. צריכת זרעי גזר בר יכולה להיות אמצעי להפחתת הפוריות. יחד עם זאת, כמו דברים רבים אחרים, אמצעי זה אינו מעניק בטחון של מאה אחוז ואחת הנשים שהשתתפה בניסוי ילדה בעקבותיו ילד בריא.....
למרות זאת כדאי לשקול את הכלי שמעניק לנו הטבע להפחתת הפוריות.
לזרעי גזר בר שימוש נוסף בזרעים ברפואה המסורתית: הזרעים נחשבים לדיורטים וקרמינטיבים. נוהגים להשתמש בהם במקרים של שלשול, עודף גזים, הפרעות בכליות ובדרכי השתן.
גזר הגינה הוא צמח דו-שנתי ממשפחת הסוככיים. בשנה הראשונה יוצאים העלים, בשנה השניה יוצא עמוד תפרחת בודד שגובהו כמטר. הפרח הוא סוכך לבן גדול המכיל פרחים רבים. במרכז התפרחת יש נקודה שחורה. הזרעים מבשילים בסתיו.שורש הגזר ידוע ומוכר כירק מזין ורפואי. בארץ גדלים שבעה מיני גזר.
זרעי הגזר היו ידועים כמפחיתי פוריות כבר בעת העתיקה. היפוקרטס מתאר את זרעי הגזר כגורמים להפלה. דיוסקורידס ופליני כותבים גם הם על כך. נשים השתמשו בזרעי הגזר להפחתת פוריות בארצות רבות. הן אספו את הזרעים בסתיו ונהגו ללעוס כפית אחת מהזרעים לאחר מגע מיני. מחקרים ראשוניים שנערכו בחיות מעבדה מראים שמיצויים מהזרעים מעכבים השתלה של הביצית המופרת ברחם. כנראה שטרפנואידים המצויים בזרעים מעכבים ייצור פרוגסטרון, הדרוש כדי לגרום להתעבות רירית הרחם ולהכנתה לקליטת הביצית.
החוקרת רובין בינט מניו-יורק ערכה מחקר בנוגע לסגולות של זרעי הגזר. המחקר אמנם היה קטן והשתתפו בו 13 נשים בלבד. המינון היה כפית אחת של זרעים שלקחו אותה לפי שלש אפשרויות: 1. כל יום עד להופעת המחזור החודשי 2. שלושה ימים לפני הביוץ, ביום הביוץ ושלושה ימים אחרי הביוץ. בסה"כ שבעה ימים. 3. יום אחרי מגע מיני במשך שבעה ימים עד להופעת המחזור.
 
המחקר נמשך 12 חודשים. אחת הנשים הפסיקה לאחר מספר חודשים, נכנסה להריון וילדה ילד בריא. הנשים שהמשיכו לא נכנסו להריון. הן לא השתמשו באמצעי מניעה אחרים. רוב הנשים דווחו שלא היו תופעות לוואי. בודדות סיפרו שהיתה להן עצירות קלה.

למשתתפות בניסוי היה קושי בעצם לעיסת הזרעים והמחקר נמשך בבדיקת יעילות של מיצויים שונים. מיצוי מימי נעשה על ידי השרייה של כפית אחת של זרעים טחונים במים רותחים, בכלי מכוסה במשך 20 – 30 דקות. המינון היה כוס אחת ליום. החליטה היתה יעילה כמו לעיסת הזרעים הטחונים. הכינו גם טינקטורה שנראתה יעילה לפי תוצאות ראשוניות.

אינדיאנים משבט האפאלאך נוהגים להשתמש גם בפרחים של הגזר. הגב' רובין בינט הכינה מיצוי מימי מהפרחים. היא קיבלה תוצאות טובות עם המינון הבא: שלושה פרחים טריים או כפית אחת של פרחים מיובשים. משרים אותם במים רותחים, בכלי מכוסה במשך 20 דקות. הנשים שתו מיצוי מימי מתערובת של כפית אחת זרעים וכפית אחת פרחים. החוקרת ממליצה לקחת את התערובת בתוך 12 שעות אחרי מגע מיני ולהמשיך לפחות שלשה ימים.

בשני מקרים השיטה לא עבדה: במקרה הראשון הייתה זאת אישה שהתחילה לקחת זרעי גזר יום אחרי שהפסיקה לקחת גלולות נגד הריון. במקרה השני זאת הייתה אישה שלא הפסיקה להוריד את המינון. היא נכנסה להריון כשלקחה רק שלוש טיפות מהטינקטורה.

מומלץ לא לסמוך על זרעי הגזר במקרים שריכוז הפרוגסטרון בגוף גבוה, כגון אחרי לקיחת גלולות נגד הריון, כשמשתמשים בתחליף הורמונים בגיל המעבר, אחרי לידה או הפלה. לא נערכו מחקרים על שימוש בזרעים בתקופת ההנקה. לא ידוע אם הם משפיעים על כמות החלב ועל טעמו.

הפחתת הפוריות הפיכה. כשמפסיקים להשתמש בזרעים הפוריות חוזרת במהירות וניתן להיכנס להריון בתוך זמן קצר.

הניסיון שהצטבר במשך השנים מאפשר לנו להגיד שזרעי הגזר יעילים למניעת הריון, בטוחים לשימוש, ומאפשרים ייצור של פרוגסטרון, והריון עם לידה של ילד בריא, אחרי שמפסיקים לקחת אותם. זרעי הגזר מונעים השתלה של הביצית המופרית ברחם. יש נשים בודדות שרצו להבטיח את עצמן ולקחו את זרעי הגזר כל יום במשך כל החודש. זה בהחלט מיותר, ואפילו פחות פעיל מלקיחה קצרה של שלשה ימים. בחלק מהמקרים שולבה צריכת הזרעים ופרחי הגזר בתוך וודקה.

המלצות לסיכום:

*שימוש יומי בזרעי גזר עלול להיות פחות יעיל מלקיחה של שלושה ימים אחרי מגע מיני. כל ההכנות מתאימות לשימוש של 3-1 ימים לאחר מגע מיני.

*ניתן להוסיף 20 טיפות מהטינקטורה לחליטה של 2 – 3 פרחים יבשים או 6-3 פרחים טריים, ולשתות כוס אחת ליום.

*דרך נוספת לשימוש היא לטחון זרעים לאבקה זמן קצר לפני השימוש, ולבלוע כפית אחת מהאבקה עם מים, או לאכול אותה עם יוגורט.

*מומלץ לטחון כמות של זרעים שתספיק לשלושה ימים לכל היותר. אין ידע לגבי פעילות הזרעים לאחר הקפאה והפשרה, ולכן עדיף לא להקפיא.

מאת דויד קאפח - הרבליסט בעל ניסיון רב בתחומי החינוך והרפואה המשלימה, בעל טור קבוע בנושא רפואה טבעית ומרצה בסדנאות ברחבי הארץ. קאפח, יליד תימן, הוא נצר למשפחת רבנים ודיינים, אשר יצא להם שם בכל מחוזות תימן כמרפאים טובים. במרפאתו בירושלים מסייע קאפח לחולים רבים על ידי שימוש בצמחי מרפא.
סדרת מדריכי "טבעי" כוללת ארבעה ספרים הכוללים מידע מקיף לצמחי המרפא ולשימוש שלהם ברפואה העממית למבוגרים וילדים ובבישול

תגיות: הריון, אמצעי מניעה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה