אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עצמות, מפרקים ושרירים > דיקור סיני לכאבי גב

דיקור סיני לכאבי גב


רפאל רוזנסקי / 26.1.12
שנים רבות מכירים בארץ ובכל העולם את היעילות של דיקור סיני בטיפול נגד כאבי גב
כמה מילים כלליות על כאבי גב: סטטיסטית כ- 80% מהאוכלוסייה סובלת או סבלה בעבר מכאבי גב. כנראה שכאבי גב הינם הכאבים הנפוצים ביותר באוכלוסייה
מדוע הגב כואב? לכאבי גב יש סיבות רבות: ליקויי יציבה (מולדים או נרכשים), טראומה, השמנת יתר, חשיפה לגורמים סביבתיים כגון הרמת משאות כבדים, ישיבה או שכיבה ממושכת, חשיפה לקור, רטט ועוד. גם אוסטאופורוזיס הינה סיבה שכיחה לכאבי גב.

דיקור סיני לכאבי גב

מזה שנים רבות מכירים בארץ ובכל העולם את היעילות של דיקור סיני בטיפול נגד כאבי גב.

כיצד דיקור סיני לכאב גב מועיל במקרים של פריצת דיסק או כאבי גב מסיבות אחרות? כדי לענות על שאלה זאת אנסה להסביר את המכניזם העקרוני שדרכו הדיקור פועל לשיכוך כאבי גב.

נתחיל מהגדרה של מושג היסוד ברפואה סינית – אנרגיה. הסינים קוראים לאנרגיה שמחייה אותנו בשם צ'י. לפי הרפואה הסינית האנרגיה הזאת זורמת בגוף על פני 14 מסלולים קבועים וידועים. חסימה בזרימתה של האנרגיה במקום כלשהו לאורך המסלול גורמת להופעת כאב. למשל כאב באזור גב עליון בין השכמה לעמוד השדרה, ניתן לשייך לחסימה בזרימה החופשית של הצ'י בערוץ הנקראBl - ערוץ שלפוחית השתן. מסלול זרימת האנרגיה של ערוץ Bl עובר בין השכמות לעמוד השדרה. אנטומית, ערוץ Bl מתחיל בצדי כפות הרגליים ועולה דרך הגב עד לראש. וכך – דיקור נקודות של ערוץBl באזור כפות הרגליים מסוגל תוך מספר שניות, להעלים את כאב הגב בין השכמות לעמוד השדרה! לרוב, הרופאים הסיניים דוקרים נקודות מרוחקות מאזור הכאב להשגת תוצאות מהירות לאורך זמן. טיפול כזה הינו טיפול יפה, אלגנטי והעיקר מועיל ומהיר. בכל זאת לפעמים יש צורך לחזקו ע"י ביצוע דיקור גם באזור של הכאב , כוסות רוח, חימום או עיסוי.

המטופלים שואלים כיצד דיקור סיני מטפל בפריצת דיסק ללא התערבות פיזית ידנית, ללא נגיעה בעמוד השדרה. כאמור הגישה של הרפואה הסינית לכאב מבוססת על התאוריה המסלולית של זרימת האנרגיה והניסיון הקליני בכל העולם מוכיח את יעילותה של השיטה.

מעניין שקיימים כאבי גב ללא ממצא פתולוגי כלשהו. זה אומר שלמרות התקינות של כל הבדיקות המטופל מתלונן על הופעת כאבי גב. הכאב יכול להיות חזק או המום, חולף או קבוע. אומנות האבחון ברפואה סינית היא בכך שהמטפל המיומן ימצא את סיבת הכאב ויצליח לטפל בה במהירות וביעילות. וזה כאמור למרות שבדיקות המעבדה המודרניות לא הראו שום ממצא פתולוגי.

ברפואה המערבית מטפלים בכאבי גב לרוב על ידי משככי כאבים או/וNSAID - תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות. כדאי לדעת שבשימוש מסיבי וממושך בתרופות מקבוצה זאת יש תופעות לוואי קשות.

דיקור סיני זה כואב? המחטים הסיניות דקות ולרוב לא מורגשות כלל. לפעמים יש תחושת כאב מסוימת המצביעה על הגעת האנרגיה למחט ומהווה סימן שהטיפול משפיע.

דיקור סיני זה בטוח? דיקור סיני נחשב לטיפול בטוח ביותר, תופעות הלוואי נדירות.

האם דיקור סיני סטרילי? המחטים שבשימוש הינן סטריליות וחד פעמיות.

לסיכום: דיקור סיני הינה שיטה שנחשבת כיום כשיטת הטיפול הטבעית הנפוצה ביותר לטיפול בכאבי גב. אין ספק שטיפול בדיקור על ידי מטפל מיומן ובעל ניסיון מסוגל לעזור ולשפר את איכות החיים של החולה בצורה משמעותית.

טיפול בדיקור סיני מקובל כעת גם על ידי הקהילה הרפואית הקונבנציונלית. רופאי בתי חולים וקופות חולים מעודדים וממליצים לחולים להיעזר בטיפולי רפואה סינית ודיקור סיני נגד כאבי גב.

רפאל רוזנסקי (M.Sc., Dip.Ac.) - מומחה לרפואה סינית ומנהל מרפאת רפאל ל רפואה משלימה. סניפים בתל אביב וראשל"צ. חייגו עכשיו 054-5721258

 


תגיות: כאב גב, דיקור סיני לכאב גב, דיקור סיני, רפואה סינית
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
תגובה לכתבה  
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה