אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > שמירה על עור הידיים

תקופת החגים – שעתם הקשה של הסובלים מבעיות בעור כף היד


ד'ר פליקס פבלוצקי / 27.9.11
עבור אלפי ישראלים הסובלים מבעיות בעור הידיים תקופת החגים, בה מבצעים עבודות בית הכוללות מגע עם חומרים מגרים שונים, קשה במיוחד
 
תקופת החגים מאופיינת בין היתר בהכנות רבות הכוללות בישולים, ניקיונות, סדר וארגון לקראת המפגש עם האנשים הקרובים ביותר אלינו. למרות הלחץ, רבים נהנים מתקופת ההכנות וממהלך החגים. יחד עם זאת, עבור ישראלים רבים הסובלים מאקזמה מתמשכת בעור הידיים ועוד אלפים הסובלים מתופעות זמניות של אקזמה זוהי תקופה של סבל רב.

אקזמה מתמשכת בידיים באה לידי ביטוי בשלביה הראשונים בצורת שלפוחיות מלוות הפרשה וגרד ההופכות בהדרגה ליובש מלווה בסדקים וחתכים עמוקים וכואבים, וכול זאת יחד עם הרגישות למגע עם מים. אותם חולים חווים, במיוחד בתקופת החגים, את הסבל הרב הן מבחינה פיזית בעקבות עבודות הבית הנדרשות והמגע עם החומרים המגרים השונים והן מבחינה נפשית בעקבות הצורך לצאת מהבית ולפגוש אנשים רבים במהלך החגים שאמנם רובם בני משפחה, אך למרות זאת, בקרב רבים מן החולים הבושה הנלווית למראה הקשה של כפות הידיים גדולה עד מאוד והם מסתירים את כפות ידיהם גם מהאנשים הקרובים אליהם ביותר.

ניתן למזער את הישנותם ואת עוצמתם של הסימפטומים הקשים באמצעות הקפדה על מס' כללים:

חומרי ניקוי - מומלץ להימנע מחומרים מגרים, חומרים אלה כוללים מים שגורמים באופן פרדוקסלי ליובש, כאשר עם התנדפותם הם מייבשים את העור. הדבר נכון גם לגבי זיעה. חומרים נוספים הידועים כמגרים הם משפחת הדטרגנטים – חומרי הניקוי השונים, החל מסבונים ועד מסירי שומנים וחומצות ניקוי. חומרים אלה הם במקרים רבים בעלי רמת בסיסיות גבוהה המסייעת להרס השומנים השומרים על המבנה התקין של העור. רכישה מותאמת של חומרי ניקוי, במידת האפשר, עשויה למנוע או לצמצם את הסימפטומים.

קיימים חומרים נוספים הידועים כמעוררי תגובה אלרגית ועלולים אף הם לעורר התפרצות של סימני אקזמה אצל חלק מן החולים, בין חומרים אלה ניתן למנות את המתכת ניקל, הנפוצה בסירי ברזל ישנים ובקופסאות שימורים, חומר בשם לאוריל סולפט המצוי בסבונים ישנים עלול אף הוא לעורר תגובה. חומרים שונים הנמצאים בצבעים לשיער ידועים אף הם כמעוררי אלרגיה. מעבר לכך, גומי לסוגיו מעורר אף הוא אלרגיה ומעורר סימפטומים של אקזמה במקרים רבים בקרב רופאים, סייעות רופאי שיניים ואחיות המשתמשים בכפפות לטקס לאורך זמן.

תזונה - תגובות אלרגיות עלולות, בחלק מן המקרים, להתעורר בעקבות אכילת מזון המכיל אלרגנים, בקבוצה זו ניתן למנות את מאכלי הים, מאכלים מקופסאות שימורים או שבושלו בסירי ברזל ושקדים העלולים להכיל ניקל המוזכר מעלה. תיאוריה נוספת גורסת כי החומרים מעוררי האלרגיה והגירוי חודרים לגוף דרך הסדקים והפצעים בכפות הידיים, ובכך משרים את התגובה האלרגית.

שימוש בכפפות - במידה ואין מנוס משימוש במים ובחומרי הניקוי השונים מומלץ להשתמש בכפפות בעלות בטנת כותנה, ניתן לרכוש כפפות כותנה דקות ולהשתמש בכפפה נוספת מגומי או לטקס על גבי כפפות הכותנה שסופגות את הזיעה.

שימון קבוע - מעבר לכך, מומלץ לשמור על שימון קבוע של הידיים בוזלין או דומיו. למרות אי הנעימות הכרוכה בידיים שמנוניות, אין ספק שזוהי תופעה עדיפה על ידיים יבשות, סדוקות וכואבות.

תמיכה נפשית - מעבר לטיפול הפיזי חשוב לתמוך בסובלים מאקזמה גם מבחינה נפשית, ידוע כי מתח וחרדות מהווים גורם נוסף להתפרצות ו\או החרפת הסימפטומים מה שיוצר מעגל של התעצמות התעוקה הנפשית כתוצאה ממצב הידיים הקשה, וחוזר חלילה. אי לכך, מטופלים רבים מקבלים טיפול גם לסימפטום הקשה הזה באמצעות תרופות ו/או תרפיה.

אופן הטיפול בבעיה

חולים רבים נמנעים מביצוע עבודות הבית ומצליחים למצוא מזור בעזרת הימנעות ממגע עם אותם חומרים מגרים הכוללים חומרי ניקוי למיניהם ואפילו מים שמגבירים את תופעת העור היבש. אותם אלה שלמרות זאת סובלים מסימנים שונים מקלים את מצבם באמצעות שימון העור על ידי משחות וקרמים, ובאמצעות משחות שונות המכילות סטרואידים על מנת להקל על הסימפטומים הקשים. חשוב לציין ששימוש ממושך במשחות הסטרואידיות פוגע אף הוא בעור הידיים ולכן טיפול זה נהוג רק במקרים המתאימים ולתקופות קצובות.

במקרים הקשים יותר חלק גדול מהחולים מוצאים מזור בטיפול פוטוטרפי המבוסס על קרינה אולטרה סגולה באורכי גל שונים. יתרה מזאת, עבור מאות מבין החולים שטיפולים אלה לא מביאים להקלה מספקת במצבם או שלא יכולים לעמוד בהשקעת הזמן הדרושה, ניתן טיפול בכדורים או זריקות הפועלים לרוב לדיכוי מערכת החיסון ועלולים לגרום תופעות לוואי שונות הנובעות מדיכוי זה. תרופה חדשה בשם טוקטינו שמשווקת באירופה ובקנדה אושרה לאחרונה לשימוש בישראל ועשויה לפתוח צוהר של תקווה עבור חולים שלא זוכים למענה מספק ממשחות סטרואידיות וטיפול פוטוטרפי, טיפול זה ניתן בבליעה (כדור) ומבוסס על נגזרת של ויטמין A אשר ידוע בסגולותיו לעור. תכשיר זה להבדיל, אינו פועל דרך דיכוי מערכת החיסון ובכך יתרונו.

ד"ר פליקס פבלוצקי, מומחה לדרמטולוגיה, אחראי על אשפוז יום דרמטולוגי ומכון לפוטוטרפיה במרכז הרפואי "שיבא".


תגיות: עור, בעיות עור, בעיות עור בידיים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
תגובה לכתבה  
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה