אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר אהרון בני
נטורופתיה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) תזונה ודיאטה > שתיית מים ועודף משקל

שתיית מים ועודף משקל בילדים


ד'ר גל דובנוב-רז / 5.9.11
שתיית מים מגבירה את חילוף החומרים בקרב ילדים עם עודף משקל
 
מחקר ישראלי חדש: שתיית מים מגבירה את חילוף החומרים בקרב ילדים עם עודף משקל

כחלק מהמלצות לאורח חיים בריא באופן כללי, והן למניעת השמנה והטיפול בה, מומלץ לצמצם ככל האפשר את צריכת המשקאות הממותקים בסוכר - עד כדי הימנעות מוחלטת. מסקר אשר נערך מטעם ארגון הבריאות העולמי, נמצא כי הנוער הישראלי מדורג גבוה מאוד מבין מדינות המערב בצריכת משקאות ממותקים: למעלה מ- 40% מדווחים כי שותים משקאות ממותקים לפחות אחת ליום.

בארה"ב נמצא כי שתיית משקאות ממותקים תורמת בממוצע 224 קילו קלוריות/יממה בקרב ילדים, אשר מהוות עד 10% מסך צריכת האנרגיה היומית. עוד נמצא כי ילדים אשר שתו פחות מ-8 כוסות מים ליום, היו בסיכון מוגבר להשמנה בהמשך. ממספר מחקרים במבוגרים נמצא כי מטופלים אשר שתו יותר מים במהלך תכניות ירידה במשקל, ירדו יותר מאשר המשתתפים שלא שתו – גם ללא הבדל נראה לעין בצריכת המזון. מעניין כי הדבר נכון אך ורק לגבי שתיית מים ולא משקאות אחרים, כולל משקאות דיאט. בניסוי התערבותי לעידוד שתיית מים בגרמניה, שכלל התקנת ברזיות ופעילות הסברתית בבתי הספר, נצפתה הפחתה בצריכת השתייה מתוקה, יחד עם ירידה של 31% בשיעור הילדים בעלי עודף משקל. המנגנון הברור לכך הוא הירידה בהכנסה הקלורית – שכן מים אינם מכילים אנרגיה. אך בנוסף, מסתבר כעת כי שתיית מים גם מגבירה את ההוצאה האנרגטית: משני מחקרים אשר בוצעו בקרב מבוגרים לפני מספר שנים, נמצא כי שתיית חצי ליטר מים הגבירה את הקצב המטבולי בשיעור משמעותי, והשפעה זו נמשכה עד שעה וחצי. הקצב המטבולי הבסיסי של הגוף מהווה כ- 70% מההוצאה האנרגטית על פני היממה, ולכן כל שינוי קטן בו צפוי לגרום שינוי משמעותי בהוצאת האנרגיה היומית. טרם נבדק אם שתיית מים מגבירה את ההוצאה האנרגטית בקרב ילדים.

לאחרונה פורסם מחקר בחוברת המובילה בתחום ההשמנה, International Journal of Obesity, בנושא זה. צוות החוקרים בראשותו של ד"ר גל דובנוב-רז ממרפאת ספורט, תזונה ואורח חיים בריא, בי"ח אדמונד ולילי ספרא לילדים בתל השומר, כלל גם את הגב' הדס יריב, כיום מנהלת תחום בריאות בתכנית "צ'ויסס ישראל", ד"ר נעמה קונסטנטיני ומר שחר נייס מהמרכז לרפואת ספורט "הדסה אופטימל" בירושלים, וד"ר ניבה שפירא מהמרכז לחקר התזונה במרכז הרפואי רבין. במחקר זה, נתבקשו 21 ילדים בעלי עודף משקל לשתות 10 סמ"ק לק"ג משקל גוף של מים מינרליים קרים ("מי עדן"). הקצב המטבולי נמדד לפני שתיית המים ואחריה, למשך שעה. הילדים גויסו מבין משתתפי תכנית לטיפול בילדים בעלי עודף משקל, אשר פעלה במרכז לרפואת ספורט "הדסה אופטימל" בירושלים.

כצפוי מהידוע במבוגרים, כבר מספר דקות לאחר שתיית המים נצפתה עלייה משמעותית בקצב חילוף החומרים של הגוף, אשר הגיע לשיאו כעבור כשעה, והיה מוגבר ב- 25% מערך הבסיס. החוקרים חישבו כי שתיית כמות המים המומלצת על ידי ילדים בעלי עודף משקל באופן יומיומי, יכולה לחסוך עלייה ממוצעת של 1.2 ק"ג במשקל על פני שנה. זאת כמובן בנוסף לכל הדרכים האחרות המוכרות לשם בקרת משקל הגוף. ממחקר זה עולה כי שתיית מים הינה כלי פשוט ויעיל לשם סיוע בבקרת המשקל.

אם כך, שתיית מים הינה המלצה ברורה ומוכרת כחלק מאורח חיים בריא – לילדים ולמבוגרים כאחד. כעת מתברר כי היתרונות שבשתיית מים פועלים בשני כיווני מאזן האנרגיה – גם חיסכון בצריכת אותן "קלוריות ריקות" הנמצאות במשקאות הממותקים בסוכר, ולכן פחות אנרגיה נכנסת לגוף, וגם הגברה בקצב המטבולי, כך שיותר אנרגיה יוצאת מהגוף.

מאת: ד"ר גל דובנוב-רז, מומחה ברפואת ילדים, רופא ספורט, מרפאת ספורט, תזונה ואורח חיים בריא, ביה"ח אדמונד ולילי ספרא לילדים, תל השומר


תגיות: השמנה, השמנת יתר, השמנה בילדים, עודף משקל
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
תגובה לכתבה  
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה