אודות MedPortal הרשמה לחדשות MedPortal תקנון שאלות נפוצות צור קשר

(אנציקלופדיה) פה ולסת > הרגלי היגיינת הפה

מהם הרגלי היגיינת הפה של הישראלים?


26.4.11
סקר ישראלי חדש: הרגלי היגיינת הפה של הישראלים
 • רבע מהישראלים מצחצחים שיניים רק פעם ביום!!, 4% רק פעמיים בשבוע.
 • נשים מקפידות יותר לצחצח פעמיים ביום(68%) לעומת גברים(60%). גברים סבורים שביקור אצל שיננית מיותר(42%)
 • תושבי השרון(73%) מככבים במקום הראשון כמי שמצחצחים פעמיים ביום שיניים, לעומת הצפונים והירושלמים(57%-60%) וגוש דן(64%)

 • פה לא אסתטי נתפס בקרב הישראלים כמהווה מכשול רציני למציאת זוגיות (88% ) ולמציאת מקום עבודה (72%).

סקר ישראלי חדש שנערך החודש, עבור רשת מרפאות "כללית סמייל "מגלה ממצאים מעניינים לגבי היגיינת הפה והשיניים של הישראליים: כרבע מהציבור הישראלי מצחצח שיניים רק פעם ביום(27%).

שיעורים נמוכים של 4% ממשתתפי הסקר דיווחו כי הם נוהגים לצחצח שיניים אחרי כל ארוחה, או מצחצחים שיניים רק כמה פעמים בשבוע(4%)

צחצוח שיניים פעמיים ביום בבוקר ובערב, הוא הנוהג הרווח ביותר בקרב הציבור הישראלי (64%) ובעיקר בולט נוהג זה של צחצוח בבוקר ובערב בקרב נשים (68%) יותר מאשר גברים(60%).

הקפדה על היגיינת הפה באמצעות צחצוח שיניים נהוגה יותר אצל בעלי רמת השכלה גבוהה (70%) יותר מהשכלה בינונית (59%), ואצל בעלי רמת הכנסה בינונית ומעלה (66-70%) יותר מנמוכה (55%).

הנוהג לצחצח פעמיים ביום נהוג יותר בקרב הציבור החילוני והמסורתי (65-68%) מאשר דתיים (55%) ובקרב תושבי השרון (73%) בהשוואה לירושלמים (57%) ותושבי הצפון. (60%)., תושבי המרכז (64%)

באזור הצפון – חוסר מודעות לצחצוח שיניים פעמיים ביום

הנוהגים לצחצח שיניים פעם ביום בלבד מתאפיינים כבעלי רמת השכלה בינונית (31%) יותר מגבוהה (23%), דתיים (36%) יותר ממסורתיים (23%), תושבי אזור הצפון (35%) יותר מתושבי אזור השרון (21%)

שימוש באמצעי עזר לשמירה על היגיינת הפה:

קיסמים מככבים במקום ראשון ובעיקר בקרב גילאי הביניים ומבוגרים ובעיקר באזור הדרום. רק 29% מהישראלים משתמשים בחוט דנטלי ובעיקר המין הנשי.

ממצאי הסקר הראו כי לצד צחצוח שיניים, שימוש באמצעי עזר נוסף כלשהו לשמירה על היגיינת הפה, שכיח מאוד (מקיף 80% מהציבור).
מבין האמצעים שנבדקו, השימוש בקיסמים הוא הנפוץ ביותר (45%) במקום השני שימוש במי פה ובמברשות שיניים מיוחדות (37-39%), אחריהם שימוש בחוט דנטלי (29%)
שימוש בקיסמים בולט בקרב גילאי 30-49 (49%) ומבוגרים בגילאי 50-65 (51%) יותר מצעירים בגילאי 18-29 (35%), בעלי רמת הכנסה גבוהה (52%) יותר מנמוכה (41%), חילוניים ומסורתיים (47-48%) יותר מדתיים (37%), תושבי הדרום (56%) יותר משאר האזורים (37-45%).

שימוש במי פה/ שטיפת פה בולט בקרב בעלי רמת הכנסה ממוצעת (43%) יותר מגבוהה (34%)

שימוש במברשת שיניים מיוחדת בולט בקרב מבוגרים בגילאי 50-65 (51%) יותר מצעירים בגילאי 18-29 (35%)

שימוש בחוט דנטלי בולט בקרב נשים (35%) יותר מגברים (21%), בעלי רמת השכלה גבוהה (34%) יותר מבינונית (25%), תושבי ירושלים (30%), גוש דן (28%), צפון (29%) ודרום (36%) יותר מתושבי אזור השרון (14%).

קטי ברנדזל שיננית ממרפאת "כללית סמייל" בהוד השרון :"החוט הדנטלי מגיע למקומות שמברשת השיניים לא מצליחה להגיע ולכן הוא יעיל ביותר במלחמה במחלת החניכיים. היות ומברשת השיניים מנקה רק את הצדדיים החיצוניים והפנימיים של השן, בזמן הצחצוח 70% בלבד מהפלאק (הרובד הדנטלי) מוסר ואילו השאר נותר בין השיניים וגורם לדלקות חניכיים".

הרגלי ביקור אצל רופאי שיניים ושיננית- לא מקפידים להיבדק- רק כשיש בעיה.

מהסקר עולה כי הקפדה על ביקור אצל רופא שיניים אינה נוהג נפוץ: רק 26% מהציבור מדווחים על ביקורים שגרתיים לצרכי ביקורת אצל רופא השיניים. 31% הולכים לבדיקה אחת לכמה זמן ומרבית הציבור( 43%) מבקרים אצל רופא השיניים רק כשיש בעיה או כשהם חשים כאב.

נשים בעיקר מקפידות להיבדק באופן קבוע על ידי רופא השיניים (31%) יותר מגברים (21%),

 • מבוגרים בגילאי 50-65 (33%) יותר מצעירים (22%),
 • בעלי רמת הכנסה בינונית ומעלה (27-31%) יותר מהכנסה נמוכה (18%),
 • חילוניים ומסורתיים (27-30%) יותר מדתיים (15%),
 • תושבי אזור הדרום (32%) יותר מתושבי הצפון (20%).

מי שמדי פעם מבקרים אצל רופא השיניים אך לא באופן קבוע בולטים בקרב צעירים בגילאי 18-29 (36%) יותר ממבוגרים בגילאי 50-65 (25%)

מי שמבקרים אצל רופא השיניים רק כשהם חשים כאב בולטים בקרב בעלי רמת הכנסה נמוכה (55%) יותר מבינונית ומעלה (38%),נשואים (45%) יותר מרווקים (35%).

ביקור אצל שיננית - עניין שבשגרה

להבדיל מביקור שגרתי אצל רופא שיניים, ביקור אצל שיננית הוא יותר עניין שבשגרה: 69% מהציבור הישראלי נוהג לבקר באופן קבוע אצל שיננית, כאשר התדירות השכיחה בין פעם (35%) לפעמיים בשנה (22%).

המבקרים אצל שיננית בתדירות של פעם בשנה בולטים בקרב גילאי הביניים בגילאי 30-49 (41%) יותר ממבוגרים בגילאי 50-65 (29%)

המבקרים אצל שיננית בתדירות של פעמיים בשנה בולטים רווקים (29%) יותר מנשואים (19%)

המבקרים אצל שיננית בתדירות של שלוש פעמים בשנה בולטים בקרב מבוגרים בגילאי 50-65 (11%) יותר מגילאי 18-49 (4%), תושבי אזור גוש דן ודרום (7-8%) יותר מאזור הצפון (1%).

קטי ברנדזל ,שיננית, ממרפאת "כללית סמייל" בהוד השרון ": טיפול מניעתי אצל שיננית בהיותו טיפול יעיל, פשוט, זול ומהיר יכול לחסוך הרבה כאב ראש וכאב שיניים בדרך לטיפולים רפואיים מורכבים אצל רופא שיניים. השיננית משמשת כקאוצ'ר הפרטי שלך בהדרכה לשגרת טיפול בהגיינת הפה. היגיינת הפה והשיניים כוללת צחצוח נכון , שימוש באביזרים דנטליים וביצוע שטיפות מי פה, כמו גם שמירה על תזונה נכונה ושיתוף פעולה בין השיננית , או רופא השיניים למטופל. באמצעות הקפדה על היגיינה אוראלית ניתן להגן על השיניים מפני הצטברות הרובד הדנטלי- פלאק( שכבה חיידקית, שאריות אכל, תאים מתים)הנחשב לגורם הראשון לדלקות חניכיים ולמחלת העששת. כאשר לא מסירים את הפלאק הוא מסתייד והופך לאבנית, לכן מומלץ להסיר רובד זה באמצעות צחצוח שיניים יעיל ולהיעזר באביזרים דנטליים ובשטיפות מי פה. צחצוח, מסתבר, דורש אימון והנחייה על מנת למקסם את השימוש בה כך שתגיע לכל האזורים הגלויים והנסתרים בשיניים.

"כדאי להגיע לטיפול שיננות גם כשאין בעיות בשיניים-ביקור שגרתי אצל השיננית יכול לעזור באבחון מוקדם של מחלת חניכיים, היות ואחד המאפיינים של מחלת חניכיים הוא העדר סימנים בשלבים הראשונים של המחלה. טיפול השיננית חשוב גם אם לא סובלים ממחלת חניכיים וזאת כדי למנוע הצטברות אבנית, הגורמת למראה לא נקי וריח רע מהפה. מומלץ לשלב את הטיפול עם בדיקה שגרתית אצל רופא השיניים לאיתור בעיות בשלב התחלתי", מציינת ברנדזל.

חסמים לביקור אצל שיננית:

החסמים הבולטים לביקורת קבועה אצל שיננית הינם : תחושה שהטיפול מיותר(35%), רק כשרופא שיניים שולח (34% ) והטיפול כואב (25% ).
נשים נמנעות מביקור אצל שיננית בגלל כאב /אי נעימות (33%) יותר מאשר גברים (17%)
גברים חושבים שהביקור אצל שיננית הינו מיותר (42%) יותר מנשים (27%), צעירים בגילאי 18-29 (45%) יותר מגילאי הביניים 30-49 (26%), חילוניים ודתיים (36-48%) יותר ממסורתיים (20%), רווקים (49%) יותר מנשואים (30%), תושבי גוש דן (47%)נמנעים מטיפול שיננות יותר מתושבי האזורים צפון (27%), דרום (21%) ושרון (26%)

קטי ברנדזל ,שיננית,ממרפאת "כללית סמייל" בהוד השרון, מציינת:" הטיפול אינו כואב, אך ההרגשה בפה, תוך כדי הניקוי, לא תמיד נוחה. במצבים כאלה, אפשר תמיד לבקש מהשיננית הפסקה קצרה ואז להמשיך בטיפול. אנשים הבאים באופן קבוע לניקוי שיניים, לא מצטברת אבן בפיהם, אין דלקת חניכיים וכך הופך הטיפול להיות שגרתי ואף נעים".

"רופא השיניים יפנה לטיפול אצל השיננית כל שלושה עד שישה חודשים לפי הצורך .תדירות זו תלויה בראש וראשונה ברמת הצחצוח האישי של כל אחד. זמני הביקור אצל השיננית תלויים גם במצב הכללי של השיניים, בסוג השיקום (כתרים, שתלים, נשלף, נייח וכו') ובגיל המתרפא. אצל אנשים אשר עברו שיקום פה נרחב מומלץ לבקר לעיתים קרובות יותר בכדי לתחזק , לשמור ולמנוע היווצרות חיידקים בין הכתרים".

מודעות לקשר בין מחלות שיניים לבריאות הכללית:

על פי הסקר, הדעה הרווחת היא כי מחלות חניכיים יכולות לגרום לפגיעה בבריאות הכללית (61% ). 16% ממשתתפי הסקר סבורים כי אין קשר בין שני התחומים ואילו 23% נותרו חסרי עמדה.

מי שידעו לקשר בין מחלות חניכיים לפגיעה בבריאות הכללית בולטים בקרב מבוגרים בגילאי 50-65 (70%) יותר מגילאי הביניים גילאי 30-49 (55%), מודעות לקשר בין מחלות שיניים לבריאות הכללית קיימת גם בקרב צעירים ( 60% ), חילוניים ומסורתיים (64%) יותר מדתיים (47%) 60%

ד"ר עירן פרונט, מומחה למחלות חניכיים, רשת מרפאות"כללית סמייל: " בשנים האחרונות מצטברים יותר ויותר עדויות ומחקרים לגבי השפעת מחלות חניכיים על הבריאות המערכתית. נמצא קשר הדוק בין מחלות חניכיים ליתר לחץ דם ולמחלות לב כליליות, לשבץ ולהחרפת מחלת הסוכרת, לטרשת נפוצה,לבריאות נשים בהריון, למחלות בדרכי הנשימה, לאימפוטנציה, למחלות במערכת החיסון ולמחלות הכוללות מרכיב גנטי. במחקר שנמשך כשש שנים, אשר במהלכו בוצע מעקב בכ-44,000 מטופלים, 670 נבדקים לקו בליבם. תוצאות מחקר זה מצביעות על חשיפה לסיכון גבוהה עד פי שניים בקרב מטופלים הסובלים ממחלת חניכיים מתקדמת ללקות בהתקף לב שיגרום למוות, בהשוואה למתרפאים שבהם לא אובחנה מחלת החניכיים. בהתבסס על מחקר זה ומחקרים נוספים, נקבע כי יש לראות במחלת החניכיים גורם סיכון להופעת מחלות לב באותו משקל כמו יתר לחץ דם, עישון ועודף כולסטרול בדם. כדאי לזכור כי גברים עם מחלות חניכיים מתקדמות חשופים לסיכון גדול יותר ללקות בליבם".

הגיינת הפה והקשר למציאת זוגיות או מקום עבודה

השפעת פה לא אסתטי (שיניים עקומות או ריח רע מהפה) על מציאת זוגיות ומציאת מקום עבודה: ממצאי הסקר הראו כי , פה לא אסתטי נתפס כמהווה מכשול רציני למציאת זוגיות (88% ) ולמציאת מקום עבודה (72%).

o שיעור הסבורים כי פה לא אסתטי פוגע במידה רבה עד רבה מאוד בסיכויים להתקבל לעבודה בולטים בקרב גילאי הביניים (76%) ומבוגרים (75%) יותר מצעירים (64%), נשואים (76%) יותר מרווקים (62%)

o שיעור הסבורים כי פה לא אסתטי פוגע במידה רבה עד רבה מאוד בסיכויים למצוא זוגיות בולטים בקרב נשים (91%) יותר מגברים (86%), חילונים (92%) יותר מדתיים (81%)

*הסקר נערך בחודש אפריל עבור מרפאות כללית סמייל כסקר מקוון בקרב מדגם הפאנל האינטרנטי MySeker של TNS ישראל בקרב 500 נשאלים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל, בגילאי 18-65.


תגיות: היגיינת הפה והשיניים, שיננית, שטיפת פה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה