אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > שומות בעור

הכל אודות הסרת שומות בעור


מאת: ד'ר מיכאל שוחט / 3.4.11
מהם סוגי השומות בעור ומה גורם להתהוותן, מתי הופכת שומה למסוכנת מבחינה בריאותית,מבם סימני האזהרה, מהם אפשרויות הטיפול בהסרת שומות
 
מאת: ד"ר מיכאל שוחט, מומחה לרפואת עור ברשת מרפאות "כללית אסתטיקה"

שומות מופיעות כבר בשנה הראשונה לחיים ומספרם הולך וגדל בגיל ההתבגרות ומגיע לשיאו בגיל 25 (לעיתים עד גיל 30. בעבר נתפסה השומה על הפנים כסממן ליופי ו"הרימה" את המראה החינני והסקס אפיל של סלבריטאים, החל ממרילין מונרו דרך מדונה וכלה בסינדי קרופורד. אך האופנה, השתנתה, וכיום פונים יותר ויותר אנשים להסרת שומות מחלקי גופם, הן בהיבט האסתטי והן בהיבט הבריאותי.

מהי שומה?

שומה (נבוס, Nevus, בלועזית) היא גידול שפיר המורכב ממלנוציטים או תאי נבוס (סוגים של תאי עור). השומה היא נגע עור שכיח ומופיעה כאיזור עור בגוונים אדמדמים או בגוונים חומים. השומה מאופיינית בגבולות ישרים (לא מזוגזגים) ומתוחמים היטב.

מה הבדל בין שומה לנקודת חן?

שומה, בהגדרה, חייבת להכיל תאי נבוס. נקודת חן היא מושג כללי יותר ובמינוח זה משתמשים אנשים מהרחוב לתיאור חלק מהנגעים המופיעים על-פני העור, הכוללים גם נבוסים וגם גידולי עור אחרים.

איזה סוגי שומות קיימות על העור?

שומות מולדות המופיעות אצל אחוז אחד מכל התינוקות הנולדים והן מתחלקות לפי גודלן לקטנות, בינוניות וענקיות. שומות ענקיות מומלץ להסיר בשלב מוקדם ביותר, היות ובאחוז קטן הן הופכות לגידולים ממאירים מסוג מלנומה.

מהם הגורמים לשומות?

שומות נרכשות מופיעות כבר בשנה הראשונה לחיים ומספרן הולך וגדל בגיל ההתבגרות ומגיע לשיא בגיל 25, לעתים אפילו בגיל 30. ומכאן והלאה ישנה ירידה במספר השומות (ככה שלהזדקנות יש גם יתרונות...).

כיצד ניתן להבדיל בין שומה שהיא נגע עור לא ממאיר לשומה שהיא ממאירה?

קיימים מספר סימני אזהרה מפני שומה העלולה להיות מסוכנת:

• היא מגרדת.
• היא עשויה לדמם מאליה (בלי שמגרדים אותה ובלי שנוגעים בה).
• היא גדלה לפתע לאחר שהיתה בגודל קבוע מאז שאת או אתה זוכרים אותה.
• הגבול בינה לבין העור "הרגיל" סביבה לא סדיר.
• השומה אינה סימטרית.
• הגוון שלה אינו אחיד.
• קוטרה גדול משישה מילימטרים.

בכל אחד מהמקרים כאלה יש להתייעץ מייד עם רופא עור (ולו כדי שישלול את הפחדים או החרדות). באופן כללי, מומלץ לפנות לרופא עור פעם בשנה לבדיקה תקופתית של השומות השונות.

אוכלוסיה הנמצאת בסיכון: ומומלץ להם במיוחד לפנות לרופא עור פעם בשנה:
· לבעלי עור בהיר
· סיפור משפחתי של מלנומה
· אם התגלו בעבר שומות א-טיפיות.(שאינן ממאירות)

מהי "שומה א-טיפית"?

"שומות א-טיפיות הן שומות שאינן ממאירות, אך חולקות מספר מאפיינים עם שומות ממאירות. ועם זאת, מציאותן של שומות א-טיפיות מגבירה את הסיכון להופעת מלנומה, ואף עשויה להוות סמן מקדים (Pre marker) להופעתה. מציאותה של שומה א-טיפית אחת מהווה סיכון נמוך להופעת מלנומה, והסיכון עולה ככל שמספר השומות הא-טיפיות עולה.

מהם הטיפולים להסרת נגעים?

מעבר לאסתטיקה, טיפול הסרת שומות ונגעים של העור הינו חשוב גם מבחינה בריאותית, בשל הפוטנציאל לסרטן העור.
יש טיפול הסרה כירורגי שבו מסירים את השומה בניתוח הכולל תפרים, יש טיפול שבו מסירים את השומה בניתוח ללא תפרים ויש טיפולי הסרה בצריבה בלייזר או במחט חשמלית. אופן ההסרה נקבע על פי סוג השומה והתרשמות המנתח. רצוי לא להסיר שומה ללא לקיחת פיסה קטנה ממנה לבדיקה פתולוגית.
יש שומות ממאירות המחייבות הסרה רחבה יותר של העור שסביבן וזאת כדי למנוע משאריות של רקמה סרטנית להיוותר בעור.
ניתוח הכולל תפרים מתבצע במשרד הרופא (רופא עור מומחה או כירורג פלסטי מומחה), בהרדמה מקומית, ואין צורך באשפוז. הוצאת התפרים מתבצעת כעבור שבוע עד עשרה ימים מהניתוח. היתרונות של שיטה זו היא שניתן לקחת את השומה המוסרת למעבדה הפתולוגית לבדוק מה טיבה.

צריבה בלייזר או במחט חשמלית מבצעת אף היא בהרדמה מקומית במשרד הרופא (רופא עור מומחה או כירורג פלסטי מומחה), אך בשיטה זו לא ניתן לקחת דגימות לבדיקה. היתרונות של שיטה זו הם שהיא איננה כרוכה לרוב בתפרים (ובכל מקרה לא בתפרים מרובים) ולרוב היא מתבצעת בנגעים שאינם חשודים בממאירות. הטיפול נמשך כמה דקות לכל נגע, ולרוב לא יותר מרבע שעה.

קשיים ותופעות לוואי לאחר הניתוח

לאחר ההסרה אסור להתרחץ בים או בבריכה כדי שאזור ההסרה לא יזדהם. אם יש תפרים מוציאים אותם בדרך כלל לאחר כעשרה ימים. ביממה הראשונה מומלץ שלא לשטוף את אזור הטיפול.
במקרים נדירים מאוד, הפצע שנוצר בעת ההסרה יכול להזדהם והטיפול אז הוא כמו בכל פצע אחר. בכל מקרה, על הרופא המטפל להנחות אותך לגבי תסמינים שעלולים להתפתח לאחר הטיפול והמחייבים תשומת לב מיידית ופנייה לרופא.

האם נותרות צלקות לאחר הסרת השומה?

כן. אולם בטיפול נכון, על-ידי רופא מומחה, הצלקות יהיו לרוב קטנות ככל האפשר והן גם מיטשטשות לאחר תקופה מסוימת.

האם עלולה להישאר צלקת?

אנשים רבים פונים להסרת שומות מסיבות אסתטיות, ואינם לוקחים בחשבון שתוצאת הלוואי עלולה להיות צלקת. לכן, במקרה שהשומה נמצאת במקום חשוף לעין, כדאי לבחור במנתח פלסטי או ברופא עור שהוא מנתח – כדי שההסרה תיעשה בצורה עדינה ככל האפשר ושלא יישארו צלקות בולטות.

האם מותר להיחשף לשמש אחרי הסרת שומה?

עד לריפוי מושלם והיעלמות האודם מאזור ההסרה, מומלץ להיזהר בחשיפה לשמש ולהשתמש בקרם הגנה.

שומה שמוסרת- לא חוזרת

שומה שהוסרה לא תצמח בחזרה. שומות אחרות יכולות לצוץ, על-פי הגיל והתורשה.


תגיות: שומות בעור. הסרת שומות בעור
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה